Szőnyi Ferenc meghódítja Indiát
Az 59 éves komáromi ultratriatlon-világbajnok északról délre átszeli az indiai szubkontinens. Ezúttal kerékpáron.
Ha azt halljuk, valaki 3650 kilométert akar lebiciklizni, nem az az első gondolatunk, hogy az illetőnek sportsérülése van. (3650 kilométer elég sok, hogy kicsit kézzelfoghatóbbá tegyük, apróra váltsuk: Szlovákia államhatárának hossza 1652,14 km, tehát ez annyi, mint ha 2,2-szer megkerülnénk az országot.) Pedig Szőnyi Ferenc most azért kerékpározik, mert futni még nem tud.
Az Indiában megrendezésre kerülő K2K, azaz a Kashmir to Kanyakumari versenyek áll rajthoz.
A kasmíri régió az India és Pakisztán – a két ázsiai atomhatalom – 1947 óta kisebb-nagyobb intenzitással, de fennálló vitája miatt viszonylag gyakran szerepel a hírekben is.
Szőnyi Ferencnek nem ez az első találkozása a Himalája alatti régióval. 2015-ben már lefutotta a La Ultra – The High 333 km-es versenyt. Ez egy meghívásos verseny, melyen abban az évben hatan indultak el, de csak a fele fejezte be, Szőnyi Ferenc ekkor a harmadik lett.
2018-ban is visszatért előző évi, fényes győzelme helyszínére. Ebben az évben még hárman indultak rajta kívül, de célba érni ezúttal is csak a magyar versenyzőnek sikerült.
Szőnyi Ferenc tehát nemcsak a Kárpátok, hanem a Himalája alatt is otthon van. Most azonban, korábbi sportsérülése miatt, nem két lábon, hanem két keréken szeli át a Föld legnépesebb országát. A rendkívül sikeres magyar sportoló térdproblémái azt követően kezdődtek, hogy 2021-ben, Mexikóban egy versenyen a kerékpáros szám közben elütötték. Egy ötször Ironman versenyen, a zárt kerékpáros pályán lett cserbenhagyásos gázolás áldozata. Szerencsétlen módon épp a májusban műtött jobb térdére esett. A versenyt ennek ellenére teljesítette, bár folyamatosan fájdalmai voltak.
2022 áprilisában Rio de Janeiróban még teljesített egy ötszörös Ironmant, de ezt követően a további, korrekciós műtét elkerülhetetlen volt.
Az örök optimista sportoló a műtét előtt így nyilatkozott portálunknak:
És bár a műtétet követően olyan intenzitással vetette bele magát a rehabilitációba, ami másnak már sportteljesítmény lenne, sajnos, gyógyulása nem az általa vágyott tempóban haladt.
– mondta lapunknak januárban, amikor idei terveiről kérdeztük.
Így aztán, mivel kedvenc száma, a futás egyelőre fájdalommal jár számára, a kerékpározásra helyezte a fókuszt. A verseny helyi idő szerint vasárnap indult. A résztvevőknek 14 nap áll a rendelkezésére, hogy átszeljék bolygónk hetedik legnagyobb területű országát, a hegyvidéki területekről "legurulva" március 9-én kellene megérkezni az Indiai-óceán által körülölelt kisvárosba.
3650 kilométer lekerekezését bármelyik átlagember élete végéig mesélné az unokáinak. Szőnyi Ferenc azonban erre csak egy felhozó versenyként tekint. Fő célja a június 18-án induló, az Egyesült Államokat a Csendes-óceántól az Atlanti-óceán partjáig átszelő Race Across America teljesítése, melyet korábban már 2010-ben és 2012-ben is abszolvált.