Az ország legszebb történelmi kulisszái között futhatunk
A történelmi érdeklődésű sportolóknak már csak egy hetet kell várni, hogy rajthoz állhassanak Európa legrégibb maratonján, Márai városában.
A Kassai Nemzetközi Békemaraton első futamát 1924-ben rendezték, éppen egy évszázada. A bostoni, és a New York államban található yonkersi maraton után a kassai még világszinten is felfért a képzeletbeli "régiségi" dobogó harmadik helyére.
Az aktuális pályacsúcsot a férfiaknál tavaly állították be, a kenyai Philemon Rono 2:06:55 óra alatt tette meg a két kört. A hölgyek mezőnyében szintén kenyai a pályacsúcstartó, Margaret Agai személyében. 2022-ben 2:24:04 alatt sikerült lefutnia a 42 kilométert, a tavalyi női győztes, Jackline Cherono, szintén Agai földije, 39 másodperccel volt lassúbb.
Idén október 6-án kerül sor a versenyre, mely azonban már rég nem csak a futásról szól. A maratonnak számos kísérőrendezvénye van. A kassai egyébként az egyik leghangulatosabb közép-európai futóverseny, a város együtt él az eseménnyel, a lakók szinte a pálya teljes hosszán nézik a futamot, biztatják a versenyzőket. Akik belassulnának azoknak a pályaszerte elhelyezett, legkülönbözőbb stílust képviselő zenekarok szolgálnak "zenés ébresztővel".
Erre a maratonra már jó ideje csak online lehet nevezni, tehát érvényes regisztráció és befizetett nevezési díj nélkül senki ne induljon útnak, a helyszíni nevezés már a múlté.
A verseny számos közlekedési korlátozással, útlezárással jár majd. A Fő utca egy szakasza például már október 1-jétől le lesz zárva. Az összes közlekedési korlátozást itt tekinthetik át.
A szervezők azt javasolják, inkább tömegközlekedéssel utazzanak a helyszínre, illetve a városon belül. Érdemes is megváltani a vonatjegyet Kassára, hisz a hosszútávfutás rendkívül jótékony hatással van a testi és lelki egészségre egyaránt. Az egyik legfontosabb előnye a szív- és érrendszeri egészség javítása. Rendszeres futással erősödik a szívizom, javul a vérkeringés, és csökken a vérnyomás. A futás serkenti a szervezet oxigénfelvételét és felhasználását, ami hosszú távon segít megelőzni a szívbetegségeket és a magas vérnyomást. Az állóképesség növelésével a test hatékonyabban képes megbirkózni a mindennapi fizikai kihívásokkal.
A futás továbbá hozzájárul az izomtónus és az általános izomerő javításához. Bár elsősorban az alsó végtagok izmait edzi, az egész testet igénybe veszi. Az erősebb izmok és ízületek védelmet nyújtanak a sérülésekkel szemben, és javítják a testtartást is.
A fizikai előnyei mellett mentálisan is számos előnye van a hosszútávfutásnak. Az agyban felszabaduló endorfinok hatására javul a hangulat, és a futás közbeni meditációs állapot segít a stressz levezetésében. A futás rendszeresen gyakorolva képes csökkenteni a szorongást és a depresszió tüneteit, valamint növeli az általános mentális jólétet. A futás során az ember gyakran saját határait feszegeti, és sikerélménnyel zárhatja az edzést, ami az önbizalom növekedését eredményezi.
Aki elhanyagolta az edzést, vagy még nem akarja 42 kilométeren feszegetni a saját határait, az választhatja a félmaratoni távot is. Akinek még ez is sok, az választhatja a stafétát is. Ezen a pályán stafétában 12 vagy 9 kilométeres szakaszt lehet lefutni a 4 fős csoportok tagjainak.
A mozgáskorlátozott sportolók handbike-kal indulhatnak, illetve lesz görkoris futam is, ezek a táv 20 km.