2024. december 23., 09:01

Gútai vízkereszt maraton: aki nem siet, lecsúszik a nevezésről!

Az év hagyományosan első felvidéki maratonja komoly rajongótáborra tett szert létének 15 éve alatt. Nemcsak a pályán kell gyorsnak lenni, hanem a nevezésnél is: az utolsó helyek fogynak.

13. Gútai vízkereszt maraton érem
Az érem ára legalább 21 kilométer. Önnek menne?
Fotó: Zsélyi Zoltán Facebook-oldala

A nagyvárosi futóelit körében van egy ilyen közmegegyezés, hogy a "nagy" futószezon Szlovákiában a pozsonyi maratonnal kezdődik, és a kassaival zárul ősszel. De, úgy tűnik, már nemcsak mi, csallóköziek, hanem a Magyarországon, Csehországban és az ország távolabbi szegleteiben élő futók is tudják, hogy Felvidéken a hosszútávfutó év Gútán indul, a Vízkereszt maratonnal, melyre ezúttal nem az egyházi ünnepen, hanem annak közelében, január 11-én kerül sor.

Zsélyi Zoltán 2017-ben
A Zsélyi Zoltán maratonfutó által szervezett csapat 2017. szeptember 10-16. között hétnapos emlékfutást szervezett az Esterházy emlékhelyek felkeresésével
Fotó:  Tóth Klára

A versenyt 15 éve szervezik meg, ám a koronavírus-világjárvány miatt két év kimaradt. Ez a maraton talán a régió legcukibb, legemberarcúbb versenye. Mert míg a nagyvárosi, nagy, nemzetközi futamokon a segítők általában lelkes, sportos fiatalok, vagy különböző kedvezményekkel motivált diákok, egyetemisták, addig itt hús-vér helybeliek, akik magukénak érzik a rendezvényt. Van abban valami végtelen báj, amikor a 15. kilométernél levő frissítő állomáson nemcsak „izo” meg szőlőcukor van, hanem egy nagymamaszerű nénike azt mondja, hogy "a zserbóból is vegyen, fiatalember, azt én sütöttem". Nagy hidegekben némelyik frissítő állomáson a tea mellett forralt bort is adnak, szóval érdemes sofőrrel érkezni, 42 kilométer lekutyagolása után amúgy sem jó vezetni…

A Gútai Maraton Klub elnöke Zsélyi Zoltán. Az ő fanatizmusa az, ami olykor nehéz körülmények között is előre viszi a versenyt. Vele beszélgettünk.

Három hét van hátra a rajtig. Hogy állnak a szervezéssel?

Ezt két részre osztanám, az egyik a tárgyi, a másik az emberi feltételek bebiztosítása. A dokumentáció, adminisztráció és a materiális körülmények bebiztosítása halad, ahogy kell, már van 13 év gyakorlatunk, ez sokat segít. Viszont az emberi kérdés szokott minden versenyszervező legnagyobb nehézsége lenni. Mert itt biztosítani kell a megfelelő mennyiséget, minőséget, de bízom benne, hogy ez is össze fog jönni.

Én eddig kétszer futottam Gútán, egyszer majd' levitt a jeges szél a töltésről, a másik alkalommal meg tűzött a nap. Miért választották a januári időpontot? Ezzel is előszűrik a versenyzőket?

Amikor elindítottuk, abban az időben  nagyon sok futóverseny volt. Én olyan típusú ember vagyok, aki nagyon nem akar konkurálni másokkal. Nem akarok keresztbe tenni senkinek, ellopni a versenyzőit, elcsenni az odajárókat. Ez az időszak szabad volt, nem volt sehol verseny.

Úgy néz ki, hogy elég jó választás volt, mert nagyon szép számba jelentkeznek Magyarországról és Szlovákiából egyaránt, és elég távoli tájakról,  Árvából, Szepességből is jönnek. De meglepődtem a  Mátészalkáról, Nyíregyházáról jelentkezőknél is, hogy olyan messziről hajlandóak eljönni a téli időszakban. De van versenyzőnk Kladnóból is, ami szintén nem a kertek alatt van.

Miben más a Vízkereszt maraton a többi maratonhoz képest?

Ez egy januári verseny, téli időszakról van szó, szóval senki ne arra számítson, hogy itt fogja megfutni az egyéni csúcsát, mert az időjárás nagyon kiszámíthatatlan. Van, hogy a versenyt jeges úton futják, de volt olyan évünk is, amikor 15-16 fok volt, a futók közül páran napozni kezdtek, miután befutottak. A verseny után közös ebédre várjuk a futókat a felújított iskolakonyhába. Ez is kevés helyen van. De maratonfutóként magam is tudom értékelni, ha a verseny után le tudok mosakodni, és utána a kifáradt, kiéhezett test kulturált körülmények között, késsel-villával tud energiát bevinni. Az ebéd mellé szoktunk adni édes kalácsot is, tudjuk, hogy ez nagyon jól esik ilyenkor.

Kocur László félmaraton
E sorok írója a 2016-os versenyen. Nem fáztam.
Fotó:  Döme Nikolasz

Milyen pályán zajlik a verseny?

A pálya lényegében teljesen sík, a legmagasabb pontja a Vág töltése.

Hogy alakulnak a korhatárok?

Félmaratonon 16 éves kortól lehet indulni, maratonon viszont a rajtig betöltött 18. életév a követelmény.

15 éve szervezik a versenyt, két év kimaradt a koronavírus-világjárvány miatt. Milyen tapasztalatokkal gazdagodtak a megvalósult 13 évfolyam során?

A legelején nagyon izgultunk. Természetesen, egy versenyszervező minden verseny előtt izgul, de ez most már más típusú izgalom.

Eleinte azon izgultunk, hogy fog-e elegendő versenyző jönni. 40-50 futótól már nagyon boldogok lettünk volna. Aztán a rendezvény kinőtte magát. Több száz futó jelentkezett, így ennek kezelése már némileg problémás volt. Nem akartuk, hogy a mennyiség a minőség rovására menjen, így a staféta kategóriát például ki is vettük a kínálatból.

A kezdő futókat mivel ösztönözné, hogy vegyenek részt a félmaratoni, de akár a maratoni távon is, ha bírják?

A kezdő futókat inkább a félmaratoni távra ösztönözném. A táj szépsége, az útvonal szépsége, az tényleg lényűgöző, főleg, ha van hó is.

A Vág  töltése alatt, a tanyavilágában futunk, persze a 21 kilométerből egy olyan 6-7 kilométer a város területén van. A kifutáskor  5 kilométer, a befutáskor pedig 2 kilométer. A félmaratonisták együtt  futhatnak a maratonistákkal. A maratonfutók meg egy kicsit edzettebb, rutinosabb futók, tudják, hogy nem kell elsietni, elkapkodni. A félmaratont futók számára ösztönző lehet, hogy együtt futhatnak a hazai maratonfutó mezőny legjobbjaival, idén is ott lesz Kele Géza vagy éppen Hodossy Péter. De például Szőnyi Ferenc is háromszoros teljesítője a versenynek. Nagyon sok futó úgy is eljön, ha éppen nem tud futni sérülés miatt, csak azért, hogy ismerősökkel találkozzon. Aminek személyesen nagyon örülök, hogy Magyar Imre, az első öt-hat maratonunk győztese is újra rajthoz áll.

Ha pedig az idei versenyen túlra tekintünk: mik a jövőbeni tervei a Vízkereszt maratonnal?

Elgondolkoztunk ezen is a páromban. Lényegében már azt is sikernek tekintjük a mai világban, ha ezt a minőséget tartani tudjuk, és a versenynek az eddigi színvonalon történő lebonyolítását garantálni tudjuk. Mert nagyon sok verseny elindítanak, pár évig megy, aztán úgy kidőlnek a segítők, szervezők, elveszik a kedvüket a szervezésnél adódó gondok, és akkor inkább feladják.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.