2023. november 23., 13:40

Csoportelsőként jutott ki a magyar válogatott az Eb-re

Bulgária–Magyarország 2–2, ezzel kijutott a németországi labdarúgó-Európa-bajnokságra a magyar válogatott. A vasárnapi, Montenegró ellen lejátszott mérkőzés a csoportgyőzelemről és a veretlenségről döntött, végül 3–1-gyel mindkettő összejött. 2016 és 2021 után sorozatban harmadszor, összesítve ötödször szerepelhet az Eb-n a magyar nemzeti csapat.

foci
Fotó: MTI

Bulgária, Szófia, Vaszil Levszki Nemzeti Stadion, Eb-selejtező, a hivatalos adatok szerint 230 néző. November 16-a, közép-európai idő szerint este nyolc óra. Szoboszlai Dominik szabadrúgását a hazai csapat középső védője, Aleksz Petkov fejeli a kapuba. Öngól, a kilencvenhetedik perc, vége, a Śląsk Wrocław játékosa kijuttatja a magyar labdarúgó-válogatottat a 2024-es Európa-bajnokságra. A végeredmény 2–2.

A másik összecsapás, a Montenegró–Litvánia 2–0-val ér véget, Magyarország 15, Szerbia 13, Montenegró 11, Litvánia 6, Bulgária 3 pontos a G csoportban. A litvánok mind a nyolc mérkőzésüket lejátszották, a többiekre vár még az utolsó forduló, november 19-én, 15.00 órától a Magyarország–Montenegró a budapesti Puskás Arénában, a szerbiai Leszkovacban pedig a Szerbia–Bulgária találkozó. Tét a második, kijutást érő hely.
Fordítottak a magyarok

A Montenegró elleni meccs sajtótájékoztatóján Marco Rossi úgy fogalmazott, „a legszebb üzenet az lenne, ha kijutnánk a vb-re is. Jelezné, hogy tényleg rendszerváltás történt a magyar labdarúgásban”.

A november 19-i meccs ismét magyar mezőnyfölényt hozott, és ahogy Podgoricában (0–0), úgy Budapesten is helyzetek nélkül telt el a találkozó jelentős része. Egy gólt ennek ellenére begyötörtek a kapuba a balkániak, az első félidő után 0–1-re vezettek. A kapitány jól cserélt a szünetben, Kalmár és Négo is felpezsdítette a csapat játékát. A 66. és a 68. percben fordult a kocka, a csapatkapitány, Szoboszlai Dominik két gyönyörű gólt szerzett, már-már a régi nagyokat idézte meg a cseleivel. Az esős meccs végére Nagy Ádám tette fel a pontot a 93. percben, a végeredmény 3–1 lett. Először győzte le a magyar válogatott a montenegróit, veretlen maradt a selejtező során, ahogy egész évben, és 12 mérkőzés óta veretlen.

A G csoport másik összecsapásán Szerbia 2–2-es döntetlent játszott Bulgáriával, tehát a magyarok mellett a szerbek jutottak ki a 2024-es kontinensbajnokságra. Magyarország 18, Szerbia 14, Montenegró 11, Litvánia 6, Bulgária pedig 4 pontot szerzett nyolc mérkőzésen. Marco Rossi csapata 5 győzelem mellett 3 döntetlennel zárt, a legtöbb gólt (16) szerezte a csoportban, ahogy a legkevesebbet (7) is kapta. Az 1986-os világbajnoki selejtezők után először jutott ki a magyar válogatott nagy tornára (vb, Eb) úgy, hogy nem kényszerült pótselejtezőre. Ha az Európa-bajnokságokat vesszük, akkor az 1972-es tornáig kell visszautazni az időben.

Mire e sorokat olvassák 21 válogatott szerzett részvételi jogot a 2024-es németországi labdarúgó-Európa-bajnokságra, háromról pedig a jövő évi, márciusi pótselejtezők döntenek.

rossi
Fotó:  MTI
Ahogy a játékosok látták

Hozzátettem a saját részemet ahhoz, hogy a csapat sikeres legyen. Jómagam mindig a csapatot helyezem előtérbe, mert egyedül nem tudtam volna gólt szerezni – mondta a két perc alatt lőtt két góljáról Szoboszlai Dominik, a Liverpool középpályása. A csapatkapitány Szoboszlai büszke a játékosokra, „senkinek nem kell elmondani, mit kell csinálni, nem kell könyörögni, hogy csinálja. Mindenki tudja, mi az elvárás, mi a taktika. A sorozat előtt megbeszéltük, hogy jussunk ki, mert képesek vagyunk rá. Ez nem egyéni sport, ez csapatsport. Ez csak a kezdet, mert ez egy fiatal társaság, amely nagy dolgokat érhet el”.

A magyar csapat utolsó találkozóján a Ferencváros és a válogatott hálóőre, Dibusz Dénes fantasztikus védéseire is nagy szükség volt a sikerhez. „A 75. percig nagyjából nem is kellett kézzel beleérnem a labdába, a végén pedig, amikor szükség volt rám, akkor én is hozzá tudtam tenni a magamét” – mondta.

A nemzeti csapatban öt év után talált be újra, összességében pedig másodszor volt eredményes a 77-szeres válogatott Nagy Ádám, aki a harmadik magyar gólt szerezte. „Nagyon örülünk annak, hogy ezt a sorozatot veretlenül, ilyen hangulatban, győzelemmel tudtuk lezárni. Hogy gólt is szereztem, az hab a tortán.”

Az immáron magyar állampolgársággal is rendelkező Marco Rossi kifejtette, rendkívül büszke a csoportelsőségre és a veretlenségre is. „Magyarország ebben a selejtezőcsoportban egyértelműen a legjobb teljesítményt nyújtotta. Szerbia második lett, pedig erősebb válogatott, ellenük volt egy csipetnyi szerencsénk” – mondta Rossi mester, aki elárulta, Sallai Roland azért volt a kispadon, hogy lefújás után együtt ünnepelhessen a csapattal, de megállapodtak abban, hogy egy percet sem fog játszani.