A labdarúgó-EB-k története: XIII. rész - 2004, ha nem kapsz gólt, nem veszíthetsz!
A tizenkettedik Európa-bajnokság rendezési jogát Portugália szerezte meg Spanyolország és Magyarország előtt. Érdekességként említjük meg, hogy 12 évvel később olyan hírek láttak napvilágot, hogy a portugál szervezők szavazatokat vásároltak a győztes pályázatukhoz. 8 város, 10 stadionja fogadta a 16 kijutott csapatot.
Először voltak ott a lettek, és bő két évtized, 24 év után a görögök. Az előbbiek szereplése azért maradt meg bennünk, mert a magyar válogatott testén is túljutva érkeztek meg a Pireneusi-félszigetre. A görögök pedig megnyerték a tornát, finoman szólva nem túl látványos játékukkal, bár valljuk be őszintén, ha mi lettünk volna a görögök helyében, egyáltalán nem bántuk volna, hogy milyen volt a játék képe, mikor magasba emeli a trófeát a magyar válogatott.
A közelgő Eb jó alkalmat kínál arra, hogy megismételjük a görögök sikerét, de még mielőtt végleg eltévednénk az álmok birodalmában, térjünk vissza a valóságba, és nézzük mi történt Portugáliában, illetve az oda vezető úton.
A selejtezőket 2002 szeptemberétől 2003 novemberéig játszották le, 50 válogatott részvételével. A csapatokat 10 darab 5 tagú csoportba sorsolták, ahonnét a csoportgyőztesek automatikusan kijutottak Portugáliába, a másodikak pedig oda-vissza pótselejteztek. A magyar válogatott a svédekkel, lengyelekkel, lettekkel és San Marinóval került egy csoportba. Gellei Imre csapata Stockholmban kezdte meg a sorozatot. 100 évvel az első válogatott meccs után (Ausztria volt az ellenfél), 2002. október 12-én, délután négy órakor elkezdődött a mérkőzés.
Király - Urbán, Dragóner, Gyepes - Fehér Cs., Lipcsei, Lisztes,Dárdai, Lőw - Tököli, Kenesei tizenegy futott ki a gyepre.
Kenesei góljával vezettünk, amit a második félidőben, ki más, mint Zlatan Ibrahimovic kiegyenlített. „Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült pontot szerezni…” - értékelt Gellei, még azt is hozzá tette, hogy a két ellentétes félidő alapján reális eredmény született.
Tavaly nyáron jelent meg egy interjú Lisztes Krisztiánnal az Index hasábjain, Ághassi Attila tollából. Ebben Lisztes is felelevenítette Verpakovskist.
Aleksandrs Starkovs, a lett válogatott szövetségi kapitánya, a hazai győzelmük után kijelentette: „Igen erős magyar válogatott ellen tudtunk nyerni. Bármelyik csapat dolgát megnehezítenék, ami fokozza az örömömet. A győzelemmel ráadásul sikerült feledtetnünk a lengyelek elleni vereséget. Elégedett vagyok a csapat teljesítményével, s örülök annak, hogy az utolsó fordulóban tétmeccset játszunk Svédországban.”
Mennyi lett volna az eredmény, ha gyengék vagyunk?
A selejtezőktől egy lengyelek elleni hazai buktával (1-2) búcsúztunk. San Marino előtt, de mindenki más mögött végeztünk, a lettek pedig készülődhettek a pótselejtezőre, miután utolsó meccsükön megverték a már biztos csoportelső svédeket. Gondolom, a kedves olvasók kitalálják ki volt a lett gól szerzője, igen ő, talált, süllyedt – Verpakovskis.
A pótselejtezőkben aztán a lettek elintézték a törököket, a spanyolok a norvégokat, a hollandok a skótokat, a horvátok a szlovénokat és az oroszok nagy nehezen legyűrték Walest.
Az Eb csoportköre során több nagyágyú is búcsúzni kényszerült. Akár a végső győzelemre is esélyesnek tartott válogatottak közül Németország, Spanyolország, Olaszország már a csoportkör után csomagolhatott, a címvédő Franciaországnak pedig a negyeddöntő jelentette a végállomást.
Először fordult elő az Európa-bajnokságok történetében, hogy a finálét ugyanaz a két együttes játszotta, akik a torna nyitómérkőzést – a görögök és a házigazda portugálok. Ráadásul mindkét meccsen ugyanaz a csapat győzött. Az „A”csoportban első helyen mentek tovább a portugálok, második helyen, több rúgott góljuknak köszönhetően a görögök végeztek a spanyolok előtt. Utóbbi mondat már mindent elárul erről a nagy tornáról, a görögök több gólt rúgtak, mint a spanyolok (4:4 ill. 2:2 volt a két csapat gólaránya). Az oroszok hiába verték a görögöket, 3 pontjukkal így is csoportutolsók lettek. A „B” csoportból simán mentek tovább a franciák és az angolok Horvátország és Svájc előtt. A „C” csoportban három 5 pontos csapat állt a pont nélküli bolgárok előtt.
Közülük az olaszok szomorkodhattak, a svédek és dánok örülhettek.
A vikingek egymás elleni meccsén pontosan olyan eredmény született, amelyik mindkettőjüknek megfelelt, Odin jókat mosolyoghatott magában, és a Walhallában hatalmas tivornya kezdődött. Az utolsó csoportban a csehek sziporkázó játékkal vertek meg mindenkit, sorrendben a letteket, hollandokat (az Eb legjobb meccsén), és a németeket. A németek és a lettek csomagolhattak, Lettország egy gólt rúgott a tornán. Vajon ki volt a gólszerző? Igen, ő!
Aki látta a 2004-es torna meccseit, valószínűleg sosem felejti a csehek szellemes játékát. Karel Brückner társulata a negyeddöntőben 3-0-val küldte haza a dánokat. 5 góllal Milan Baroš lett a gólkirály, egyedül a görögöknek nem tudott betalálni. Otto Rehhagel csapata a negyeddöntőben Angelosz Hariszteasz fejesével elintézte Zinedine Zidane baráti társaságát, majd a csehek elleni elődöntőt is sikerrel vette. A csehek elleni ezüstgól (Traianosz Dellasz gólja) volt az Eb-k történetének első és utolsó ilyen találata. Az UEFA új ötlete volt a tornára bevezetett ezüstgól szabály, ami az aranygólt váltotta. A hosszabbításnak az a negyedóráját, amelyikben a gól esett végig kell játszani.
A másik ágon a portugálok büntetőkkel búcsúztatták Angliát, a hollandok hasonlóképpen a svédeket. Jött a Portugália - Hollandia elődöntő, ahol Cristiano Ronaldo és társai örülhettek. Három luzitán góllövő volt, a végeredmény 2-1 a portugáloknak.
A 2004-es labdarúgó-Európa-bajnokság döntőjét a lisszaboni Estádio da Luz stadionban, 2004. július 4-énjátszották. Mindkét csapat először szerepelt nagy torna döntőjében, sőt ezt megelőzően a görögök csak egy Eb-n és vébén vehettek részt. Negyedszer jutott döntőbe a házigazda, de most először nem örülhetett a lefújáskor. A görögök végig fegyelmezetten, "fő a biztonság" jelszóval futballoztak. Gól nélküli első félidő után megtörtént, amire egyetlen portugál sem számított: az 57. percben Hariszteasz a lehető legjobb ütemben érkezett Angelosz Baszinasz szögletére, és Ricardo kapujába fejelt. Hiába volt a pályán Luis Figo, Nuno Gomes, Rui Costa, Deco, Pauleta, Ronaldo a portugálok gólképtelenek maradtak a 90 perc során. A görögök a kieséses szakaszban, három 1-0-s győzelmet aratva megnyerték az Eb-t.