2019. szeptember 24., 10:08

Terepverseny Nagykürtösön

A Szlovák Ralibajnokság idei hatodik futamát szeptember 21-ére szervezték meg. A pontvadászat legújabb állomása – Tőketerebest követően – Nagykürtös és környéke volt.

Rali
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Tibor Szabosi

A Nagykürtös környéki futam azért is jelentett minden résztvevő számára újdonságot, mivel legutóbb itt 1990-ben szerveztek versenyt. Az ötlet, mely szerint a Szlovák Ralibajnokság küzdelmeinek újra otthont kell adni a Hont-nógrádi vidéken, a korábbi tizenegyszeres szlovák bajnoktól, Július Bystrianskytól származott. Leginkább neki köszönhető, hogy majd’ három évtizedes kihagyás után, immár 11. alkalommal újra a kürtösi régióban álltak rajthoz a versenyzők.

A szervizpark és a tankolózóna Kékkőben volt kijelölve, míg a verseny igazgatósága a nagykürtösi városi kultúrközpontban rendezkedett be. A szervezők 338 kilométeres össztávon kilenc gyorsasági szakaszt készítettek elő, amiknek a teljes hossza 85,2 kilométert tett ki. A pénteki nap a pályabejárásról, valamint az esti ünnepélyes megnyitóról szólt, a tényleges verseny másnap reggel 7 óra után vette kezdetét, aminek 48 versenypáros vágott neki Szlovákia, Csehország és Lengyelország színeiben.

a dobogósok
a dobogósok
Fotó:  Tibor Szabosi

Az egyes gyorsasági szakaszok Zsély, Alsóesztergály, Szénavár és Nemesvarbók településekről indultak. Az időről időre előforduló technikai problémák okán csupán 37 páros ért célba szombaton késő délután.

A mezőny egyetlen olyan versenyzője, aki a korábbi nagykürtösi versenyeken is részt vett, Igor Drotár volt. A tapasztalt versenyző 1981-ben és 1982-ben egy Lada volánjánál ülve harcolta ki összesítettben a szlovák bajnoki címet. A mostani versenyen csupán a hetedik helyen ért célba navigátorával, Imrich Ferencczel együtt.

A kassai versenypárnak, Martin Kočinak és Radovan Moznernek a szerencse is kedvezett; egy kivételével az összes gyorsasági szakaszon diadalmaskodni tudtak, függetlenül attól, hogy lassú defekt miatt két alkalommal is aggódhattak a folytatás kapcsán. A Škoda Slovakia Motorsport csapatának legénysége ezzel együtt magabiztosan versenyzett, s végül meggyőző fölénnyel, 30 másodperces előnnyel diadalmaskodott.

Megtiszteltetést jelentett számomra, hogy versenyezhettem ezen a futamon, ugyanis gyermekkorom egy jelentős részét a régióban töltöttem, így szívemhez közel áll ez a vidék”

– nyilatkozta a verseny után Martin Koči, akinek már édesapja és nagybátyja is rajthoz állt a korábbi nagykürtösi megmérettetéseken, sőt 1983-ban és 1984-ben végső győzelmet is elértek.

A második helyen a lengyel Grzegorz Grzyb–Jakub Vróbel-duó zárt, míg a bronzérmet – az idei szezon legjobb egyéni teljesítményét nyújtva – Peter Gavlák és Emil Horniaček szerezte meg.

Az összesítettben továbbra is a lengyel páros áll az élen 20 ponttal vezetve Kočiék előtt. A bajnoki cím sorsa a Szlovák Ralibajnokság utolsó futamán, Kassán dől majd el október közepén.