Öt világbajnoki aranyat szereztek a marcelházi íjászok
Első alkalommal rendezték meg idén a távlövő világbajnokságot, ami az egyik versenyszáma volt a kétévente megrendezésre kerülő HDH IAA Nemzetközi Történelmi Íjász Világbajnokságnak. Az eseménynek Magyarország adott otthont Gyulán, mégpedig augusztus 13-19. közt. A Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub vezetői, Bogár Péter és Bogár Valéria 5 kategóriában szerzett világbajnoki címet a HDH IAA Nemzetközi Történelmi Távlövő Íjász Világbajnokságon.
Maga a távlövő világbajnokság augusztus 17-18.-án zajlott a békéscsabai repülőtéren. Szombaton reggel az íjászoknak regisztrálniuk kellett, és eldönteni, hogy milyen kategóriában szeretnének indulni. Minden versenyző maximum három kategóriában indulhatott. Az íjaszatban ugyanis a különféle íjtípusok külön kategóriát alkotnak, és a távlövészetben ezen kívül figyelembe veszik még az íj erősségét is.
Bogár Péter és Bogár Valéria modern anyagú és természetes alapanyagú történelmi íjakkal versenyeztek különféle fonterősségben. A versenybírók minden íjat és nyílvesszőt bevizsgáltak az egyes versenyszámok lebonyolítása előtt, így minden versenyző számára egyforma feltételt teremtettek.
Bogár Péter két vb címet szerzett, mégpedig a természetes alapanyagú történelmi korlátlan fonterejű íjak és a modern anyagú történelmi korlátlan fonterejű íjak kategóriájában, valamint egy világbajnoki bronzérmet a természetes alapanyagú történelmi íjak 35 fontos kategóriájában. Bogár Péternek külön örömére szolgált, hogy a csapattagjuk által készített „egyfa” íjjal lett világbajnok.
Bogár Valéria három vb címet szerzett, mégpedig a modern anyagú történelmi korlátlan fonterejű íjak, a természetes alapanyagú történelmi 36-50 fonterejű íjak és a modern anyagú történelmi 36-50 fonterejű íjak kategóriájában.
Külön említetést érdemel, hogy Bogár Valériának sikerült egyéni csúcsokat lőnie és legyőznie egy világrekordokkal rendelkező ellenfelet, ráadásul mindkét kategóriában, ahol összemérték tudásukat.
Az íjászklub 2002 óta sikeresen működik, és elsőként kezdett el foglalkozni gyalogos íjászcsapatként a hun-magyar-avar hagyományokkal a Felvidéken. Fennállásuk óta több száz rendezvényen vettek már részt, jártak Kínában, Dél-Koreában, Olaszországban, Horvátországban, Kazahsztánban, Kirgíziában, Csehországban, Törökországban, ahol bemutatókat tartottak, és számos céllövő és távlövő versenyt megnyertek. A csapat vezetőinek nyolcvan darab íja van, melyeket íjászbemutatókon, céllövő, cél-távlövő és távlövő versenyeken használnak. Az egyik legértékesebb közülük egy természetes anyagokból készült magyar íj, mely hungarikum is egyben.
Fontos tudni, hogy az íjászatnak egy külön ága a távlövészet, melynek célja, hogy a nyílvesszőt minél messzebbre lője az íjász. Ennek a sportágnak történelmi hagyománya van például Törökországban, ahol évente rendeznek távlövőversenyeket. Távlövővesszőiket Bogár Péter saját maga készíti.
Az íjászklubnak van egy saját "Sólyomfészke" Marcelházán, ahol az íjászedzések az íjászoktatás és a nyílt napok zajlanak.