A komáromi WFC több harcosa is idén debütált
Farkas Péter nemcsak a legkeményebb férfiakat, hanem a hölgyeket és a legkisebbeket is megpróbálja bevezetni a ketrecek világába. Sikeres évet zárt a komáromi Wolf Fight Club.

Az MMA, vagyis a Mixed Martial Arts egy olyan küzdősport, amely ötvözi a különböző harcművészeti stílusokat, mint a boksz, a brazil jiu-jitsu, a muay thai vagy éppen a birkózás. Ez a sport nemcsak a fizikai erőnlétet, hanem a mentális állóképességet és a stratégiai gondolkodást is próbára teszi. Az MMA-t nem véletlenül emlegetik a világ egyik legkeményebb sportjaként, itt a versenyzőknek nemcsak a technikai tudásukat kell tökélyre fejleszteniük, hanem a fájdalomtűrésüknek is átlagon felülinek kell lennie.
Az MMA népszerűsége világszerte folyamatosan növekszik, köszönhetően a látványos mérkőzéseknek, a karizmatikus harcosoknak és a sport által közvetített erőteljes üzenetnek: határozott munkával és kitartással bárki túllépheti a határait. Feltéve, ha az első szájonvágásoktól nem fut el...
Az MMA nemcsak egy sport, hanem életstílus is, amely az önfegyelem, a tisztelet és az alázat alapelveire épül.
Ebbe a különleges, vér- és izzadságszagú világba enged betekintést interjúnk alanya, aki edzőként nemcsak harcosokat képez, hanem életutakat is formál. Ismerjük meg közelebbről a sportág kulisszatitkait, és azt, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie annak, aki belép az oktagonba!
Farkas Péternek a szlovákiai MMA fejlődéséért és népszerűsítéséért végzett munkáját egyébként idén a szakági szövetség oklevéllel ismerte el.
Amennyire én látom, kívülről, a WFC évről évre sikeresebb, egyre többen vagytok, egyre több korosztályt reprezentáltok. Milyen volt a 2024-es évetek?
Voltak szép sportsikereink, de azt emelném ki elsőként, hogy egyre többen vagyunk, megduplázódott a taglétszám. Idén nagyon sok volt a debütáló harcosunk, köztük olyanok is, akik először hobbistaként jöttek edzeni.
A klub zászlóshajóját, a saját nevelésű, rendkívül tehetséges madari Papp Lajost idén keveset láthattuk. Miért?
Lajosnak egy meccse volt, májusban, az RFA gálán ő volt a főmérkőzés. Voltak sérülései, illetve olyan is volt, hogy visszamondták az ellenfelek. Azt az irányelvet követem, hogy a sportolóim minél több sportágban mérettessék meg magukat. Papp Lajos a birkózás felől érkezett az MMA-ba. Idén elindult a szlovák birkózó bajnokságon, nehézsúlyban. Aranyérmes lett. Ő egyébként egy amerikai edzőtáborban is pallérozta tudását, ami hasznára vált.
Nyomában azonban ott vannak a fiatal trónkövetelők, akiket szintén nem kímélsz. Mi a helyzet a klub feltörekvő tehetségeivel?
Ez mindig vízválasztó. Domonkos Máté, Szeghy Attila, Sztakovics Máté, Köpcsényi Richárd is először lépett ketrecbe, ahogy Konrád Zsolt is, ő még csak 16 éves. Bott Frigyesnek is megvolt a debütáló meccse, ő nem MMA-ban, hanem graplingban versenyez. A lányoknál Baráth Szidónia és Schw Tímea mutatkozott be. Kuriózumként, illetve a régióbeli biztonsági helyzetre való reflexióként hadd említsem meg, hogy nálunk versenyez a fejszés támadást túlélt Jakab Zsolt. Ő csallóközaranyosi. Pár éve egy bálba szervezőként nem engedett be ittas személyeket, az egyikük hazament egy fejszéért, melyet Zsolt fejébe vágott. Orvosai szerint egyetlen milliméter választotta el a haláltól. Felépülése után elkezdett jiu-jitsu edzésekre járni, és idén az ADCC szervezetben ezüstérmet szerzett. Ő nem fiatal versenyző, már 45 éves.
Kapott valaki új szerződést a csapatból?
Eddig Papp Lajosnak volt profi RFA szerződése. Hozzá csatlakozott Konyári Dániel is, Nagy Arnoldnak pedig félprofi szerződése van. De nincsen meccs bíró nélkül, ezért feltétlenül szeretném hangsúlyozni, hogy sikerült kinevelni egy újabb bírót is, ráadásul ő is lány. A már nemzetközi szinten is bíróskodó Varga Katalin mellé felsorakozott Tóth Angelika is. Ő brazil jiu-jitsu mérkőzéseket vezet.
Egy korábbi beszélgetésünkben említetted, hogy vannak olyan versenyzőid is, akik jó fizikai állapotban vannak, de van valamilyen elakadásuk is, ezért a mentális felkészítésre is szeretnél odafigyelni. Történt-e valamilyen előrelépés ezen a téren?
Igen. Megkezdtük az együttműködést egy sportpszichológussal. A komáromi Lucza Tivadar segíti a versenyzők felkészülését.
Mire valaki eljut a ketrecig, az elég hosszú idő. Hogyan tartod fenn a lendületet és a motivációt a csapatban?
A klubban a srácok egymással küzdenek az edzéseken, így nem feltétlenül érzik a saját fejlődésüket. Ezért rendszeresen ellátogatunk Budapestre vagy Pozsonyba, nagyobb klubokhoz, ahol másokkal is mérkőzhetnek. Szerencsére általában itt is helyt tudnak állni, így el tudják magukat helyezni a rendszerben. Az edzéseken is rendre kipróbálok új edzésmódszereket, illetve utána mindig kiértékeljük a történteket. Én magam is sokat járok külföldi edzőtáborokba, hogy új dolgokat tanuljak. Januárban is megyek Thaiföldre edzeni. A srácok nem úgy tekintenek rám, mint egy idegenre, hanem sokkal inkább, mint egy barátra, a terem pedig második otthonuk, ahova akkor is lejárnak edzeni, ha én éppen nem vagyok ott.
Hogy néz ki a 2025-ös versenynaptár?
Az amatőr MMA-ban a versenyzők nem kapnak pénzt, tehát ez elsősorban a tapasztalatszerzésről szól. Szeretnénk ott lenni a szlovákiai amatőr MMA liga, az úgynevezett MAMMAL minél több fordulójában. Havonta-kéthavonta szeretném őket elvinni ide. A rövid karácsonyi leállás után már januárban is. Ezeket mindig más városban szervezik, szeretném, ha egy forduló Komáromban is lehetne, korábban már volt két alkalommal. Papp Lajosnak 2025-re szeretnénk legalább három meccset szervezni. Az az igazság, hogy 2023-ban ezt kicsit eltúloztuk, volt öt vagy hat meccse, ez profi nehézsúlyban sok. Az biztos, hogy a márciusi, pozsonyi RFA gálán lesz meccse. Terveink között szerepel egy nagyszabású MMA gála megszervezése is a komáromi sportcsarnokban.