Eb bronzzal bővült a WFC éremgyűjteménye
Ketrecbe vágynak a komáromi nők: a Wolf Fight Clubban a hölgyek már három csoportban dolgoztatják Farkas Péter edzőt. Mondja, hogy gyengébb nem, aki meri.
A komáromi MMA klub a szó összes lehetséges értelmében fejlődik. Most hoztak el egy bronzérmet az amatőr Európa-bajnokságról, új csoportok felé nyitottak, a rövid idő alatt rendkívül népszerűvé vált női edzések mellett most már gyerekek, és hamarosan serdülők is edzhetnek a klubban. Ezt az expanziót hellyel is kell bírni, ezért egy belső emelettel bővítenék a klub tereit. A változásokról Farkas Péter edzővel beszélgettünk.
Fazekas Kristóf, a klub fiatal versenyzője a Nagykürtösön rendezett amatőr MMA Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett. Ő volt a klub azon versenyzője, aki tavaly a szlovák amatőr válogatottba is beverekedte magát, és az Abu Dhabiban rendezett világbajnokságra is kijutott, ahol aztán sérülés miatt nem tudott továbblépni. Honnan jön a srác, milyen küzdősport-előélettel rendelkezik?
A focipályáról. Fazekas Kristóf teljesítménye azért indikátorszerű a klub számára, és számomra is edzőként, mert ő 100%-ban saját nevelés. Küzdősportmúlt nélkül érkezett, focizott, mielőtt idejött volna. A nulláról kellett felépíteni, de jó érzéke van hozzá. Tavaly beküzdötte magát a szlovák amatőr MMA-válogatottba, ami nagy szó, így jutottunk ki az abu dhabi világbajnokságra. Az ő súlycsoportjában nagyon komoly mezőny volt. A selejtezők során, sajnos, beszedett néhány vádlira mért rúgást, amit nehéz védeni, és a combra irányuló rúgásokkal szemben, ezt a területet feledzeni is nehéz. Lesérült, nem tudta folytatni a küzdelmeket. A rehabilitációja után azonban új lendülettel vetette magát az edzésmunkába, és meg is lett az eredménye.
Kérlek, értékeld a bronzmeccset!
Tíz ország több mint 130 versenyzője vett részt a versenyen. Kristófnak három mérkőzése volt, kettőt nyert, egyet vesztett, de a vesztes mérkőzés vitatható, ellenfele ugyanis szabálytalan volt, fejbe rúgta őt. A 18 év alatti versenyzőknél tilosak a fejre irányuló támadások. A bronzéremért egy hazai versenyzővel küzdött, a mérkőzés nem volt túl látványos, ellenben nagyon hatékony és gyors, húsz másodperc alatt befejeződött. Kristóf egy földrevitel után egy guillotine nevű fojtó technikával nyerte meg a meccset.
Fazekas Kristóf tehát egy tehetséges, saját nevelésű versenyző. Merre egyengeted a pályáját, mi vár rá az idei évben?
Ezekben az országokban a küzdősportokat államilag támogatják. A versenyzők az alapsportjukat, ami leggyakrabban a birkózás, már 5-6 éves korukban elkezdik, tizenöt éves korukra már évtizedes meccsrutinjuk van. Kristófnak velük szemben kell helytállnia, úgy, hogy ő 14 évesen kezdte. Nem mindegy, hogy amikor bemegy a ketrecbe, akkor előtte öt meccse volt, vagy ötven. Az MMA kevert harcművészet, így szeretném őt boksz-, kempo- és jiu-jitsu meccseken is elindítani. Áprilisban is lesz egy meccse Pozsonyban. A nyári szünet után, szeptemberben is mérkőzik az amatőrök között. Bő kéthavonta lesz egy-egy meccse. Az edzőjeként azt szeretném, hogy mindig nyerjen, de az se baj, ha becsúszik egy vereség. Ha felkerül a profik közé, senki nem fogja nézni, milyen volt az amatőr mérlege. Jövő januárban tölti be a 18. életévét, szeretném, ha ezt követően már nagyobb gálákon is indulna, akár az RFA-ban is. A mostani Eb-re heti négy edzéssel készültünk, elkötelezett, szorgalmas versenyzőről van szó, hiszem, hogy ez meg fogja hozni az eredményt. Még az Eb kapcsán megjegyezném, hogy Varga Katalin, szintén klubunk tagja, bíróként dolgozta végig a versenyt, közel 90 meccset pontozott le, ami szintén komoly teljesítmény.
A versenyzők mellett újabb irányokba is nyit a klub, újabban gyerekcsoportod is van.
Természetesen velük az edzésmunka még nagyon távol áll az igazi MMA-tól, inkább játék, hogy megszokják és megszeressék a közeget, egyelőre semmilyen kontakt edzésforma nincs. Az viszont, hogy az edzések játékosak, nem jelenti azt, hogy ne lenne fegyelem és szigor. A gyerekek itt a sport mellett tartást is kapnak, ami legalább olyan fontos. A szülők csak az első pár alkalmon lehetnek jelen, aztán csak pár hónap múlva hívom el őket újra, hogy lássák a fejlődést. A gyerekcsoporttal hosszú távon építkezünk. Az a célom, hogy az újonnan csatlakozó idősebbek mellett legyenek olyan, saját nevelésű versenyzőink, akik már kiskoruktól fogva ebben a közegben edzenek, a teremben nőnek fel, így konkurenciaképesek lesznek a nemzetközi mezőnyben is. Éppen ezért áprilisban egy serdülő csoportot is szeretnék indítani. Ez vegyes csoport lesz, fiúk és lányok egyaránt jöhetnek.
A hölgyek körében is népszerű az MMA? Amikor nőies sportágakról esik szó, elsőként nem a ketrecharc jut az eszembe.
Komáromban mindenképp. Jelenleg 27 hölgy jár a klubba edzeni. Sőt, némelyikük keményebben és céltudatosabban edz, mint a hasonló korú férfiak. Ez eredetileg egy női önvédelmi csoportnak indult, azzal a céllal, hogy felkészítse a nőket, hogy egy szórakozóhelyi vagy utcai zaklatás, utcai rablási kísérlet stb. esetén alapszinten meg tudják magukat védeni puszta kézzel, vagy alapvető eszközökkel, amik náluk vannak. Nyilván itt alaptechnikákat tanultunk, de azt nagyon sokszor és nagyon keményen. Aztán az érdeklődési szint és az elkötelezettség függvényében tovább kellett szegmentálnom az érdeklődőket.
Vannak, akik az önvédelmi ismeretek mellett csak valamilyen intenzív mozgásformára vágynak. Olyanok is vannak, akiknek ez már nem elég, nekik a komolyabb kondiedzések mellett már zsákolást és páros gyakorlatokat is oktatok, természetesen teljes védőfelszerelésben.
És vannak azok a lányok, akik már a ketrecben látják magukat, ez a haladó, a C csoport. Az egyéni felkészítés mellett ők már a könnyebb súlycsoportú fiúkkal közösen edzenek, és már végig bírják dolgozni a versenyző férfiak edzését, ami nagy szó, mert itt az edzések nagyon kemények. Csak a kemény munkában hiszek, nemcsak a teremben, hanem az élet minden területén. A jövőben közülük versenyzők is kikerülhetnek.
Jelenleg a WFC az egykori birkózócsarnok épületét bérli a várostól, de ha így folytatjátok, lassan nem fogtok elférni.
Ez minden klubvezető örömteli gondja. Hogy teret nyerjünk, bővítésbe kezdtünk. Szeretnénk egy belső emeletet kialakítani a helyiségben. Így az alsó szinten maradnának a tatamik, illetve természetesen a ketrec. Az épülő felső szintre pedig felkerülnének a kondigépek, illetve jógázásra, és hasonló tevékenységekre alkalmas tér alakulna ki. Természetesen a mai építőanyagárak mellett egy ilyen kis klub számára ez nem egyszerű folyamat, de bízom benne, hogy belátható időn belül sikerül befejeznünk, és akkor tagjaink az alsó tagozatos gyerekektől a profikig még szebb, modernebb körülmények között edzhetnek.