Suhajda Szilárd elérte a Mount Everest alaptáborát, már túl van az első klimatizációs körön
Portálunk is megírta, hogy a Kyocera Everest Expedíció 2023 keretében Suhajda Szilárd március 23-án indult el Nepálba, hogy teherhordók és mesterséges oxigén használata nélkül elérje a Mount Everest 8848 méteres csúcsát. Magyar állampolgárnak ez ilyen módon – „tisztán” – még nem sikerült. Az alábbiakban az expedíció által kiadott sajtóközleményt olvashatják.
Az első két hétben az expedíció első fázisa, az úgynevezett „előakklimatizáció” zajlott, amely során 4400 és 5800 méteres magasság között edzett a sportoló, majd az előzetes terveknek megfelelően, április 18-án érkezett meg az alaptáborba.
Jelenleg a Mount Everesten történő akklimatizálódás zajlik, ami azt jelenti, hogy a hegymászó hozzászoktatja szervezetét a ritka levegőhöz, valamint táborláncot épít ki a hegyen. A táborok kiépítését Szilárd önállóan végzi, minden szükséges felszerelését önerőből viszi fel a hegyre, az alaptábor felett teljesen saját erejére van utalva. Az első akklimatizációs kör április 24-én kezdődött.
"Ma hajnalban sikeresen tértem vissza a 2-es táboromat jelentő sátramtól. Két éjszakát töltöttem 6400 méteren, illetve érintettem a 6700 méter fölötti magasságot is – ez a Lhoce-fal peremhasadékát jelenti, ahova könnyű terepen, a 2-es tábortól viszonylag gyorsan feljuthat az ember. A 24-i néhány órás vihart leszámítva, minden zökkenőmentesen zajlott. Egy-egy új magasság elérése során jellemző a kellemetlen éjszakai közérzet és így az alváshiány is, de az alaptáborban most lesz egy pár napom kipihenni magam. A Khumbu-jégesés útvonala az elmondások szerint hosszabb a tavalyinál, de kevésbé tűnt fenyegetőnek, ami igazán jó hír! Az elmúlt napok eseményeit a szokásos naplóbejegyzésekben részletesen le fogom írni. Jól érzem magam és várom, hogy elinduljak az újabb körre!”
- írta Suhajda közösségi oldalán.
A hegymászó a következő akklimatizációs kör során kiépíti harmadik – 7200 méterre tervezett – magassági táborát, ahol egy éjszakát el is szeretne tölteni. A folyamatos emelkedés lehetővé teszi a légnyomás változásához – így az oxigénszegény környezethez – történő alkalmazkodást. Szilárdnak várhatóan három ilyen felmenetre lesz szüksége, mielőtt a legmagasabb pontra indulhat.