2019. június 23., 17:10

Hamilton ellen nem volt ellenszer – újabb Mercedes kettős győzelem

Rajt-cél győzelmet aratott Lewis Hamilton Franciaországban, míg mögötte csapattársa, Valtteri Bottas ért célba. A dobogó legalsó fokára Charles Leclerc állhatott fel, a másik Ferrarival Sebastian Vettel az ötödik helyig tudott felzárkózni. Hamilton szezonbéli hatodik győzelmével már 36 ponttal vezet Bottas előtt a világbajnoki összetettben.

Fotó: AFP

A Mercedes a Francia Nagydíjra is kisajátította az első sort, miután az időmérőn Lewis Hamilton szerezte meg a pole pozíciót, mellőle pedig csapattársa, Valtteri Bottas vághatott neki az 53 körös futamnak. A Ferrari számára nem sikerült túl jól a kvalifikáció – bár Charles Leclerc a harmadik rajtkockából indulhatott, Sebastian Vettel csak a hetedik helyről várhatta a piros lámpák kialvását. Nem kis meglepetésre a harmadik rajtsorba a McLaren versenyzői állhattak fel Lando Norris, Carlos Sainz Jr. sorrendben, őket előzte meg Max Verstappen a rajtrácson.

A rajtnál Hamilton meg tudta tartani az első helyet, míg Bottas és Leclerc sem veszített pozíciót mögötte. Vertsappen viszont megelőzte a két McLarent, és feljött a negyedik helyre. Vettel ezzel szemben nem javított, maradt a 7. pozícióban.

A második körben Hamilton hibázott egy kicsit a négyes kanyarban, és megúszott alatta a Mercedes, de jelentős időt nem veszített, és később apránként, de folyamatosan növelni tudta az előnyét az élen. A rajt után Vettel megkezdte a felzárkózást, és a hetedik körre már mindkét McLaren-pilótát maga mögött tudta. Ezzel az ötödik helyen haladt, de a hátránya már több mint 15 másodperc volt az élen álló Hamiltonhoz képest.

A 10. körben Sergio Pérezre sújtották le a sportfelügyelők. A Racing Point versenyzője még a futam legelején hagyta el a pályát, a sportfelügyelők szerint pedig úgy tért vissza, hogy azzal előnyhöz jutott, ezért kapott egy öt másodperces időbüntetést.

A 17. körben a hazai pályán versenyző Pierre Gasly kezdte meg a kerékcserék sorát az első tízből. Bár az előtte őt támadó Daniel Ricciardo is megjárta a bokszutcát a következő körben, az elévágás nem sikerült a Renault részéről.

Az élmezőnyből először Verstappen kapott friss abroncsokat a 21. körben, három körrel később Bottas, közvetlenül utána pedig Hamilton is megjárta a bokszutcát. A kerékcserék jól sikerültek a Mercedesnél, így a vezető pozíciókra nem jelentett senki veszélyt. Vettel a 26. körben járta meg a bokszutcát, mely után visszakerült az ötödik helyre.

Kicsivel később Romain Grosjean akadt ki kissé Ricciardóra a csapatrádión, szerinte ugyanis az ausztrál nem éppen sportszerűen előzte meg őt. A francia mellett nem sokkal később Gasly is elment. A következő körben Leclerc folytatott le egy érdekes beszélgetést a Ferrarival: a monacóit megkérdezték, hogy rá tudna-e kapcsolni kicsit. Leclerc közölte, hogy bár meg tudná tenni, de a gumik kímélése miatt mégsem gyorsít.

Kilenc körrel azután, hogy friss gumikat kapott, Hamilton máris panaszkodott rájuk. Pedig az előnye az élen már 12 másodperc felett járt a 38. körben. Kicsivel később a Toro Rosso biztosította az izgalmat, de Alexander Albon és Danyiil Kvjat csatája csak a 14. pozícióért ment. A 47. körben Grosjeant hívta ki a csapata, így a francia lett az első (és egyébként egyetlen) kieső, hiszen nem tudta befejezni a hazai versenyét.

Nem sokkal később furcsa jelenetnek lehettünk szemtanúi. „Pályára kellett küldeni” ugyanis a virtuális biztonsági autót egy elgurult bója miatt. A korlátozás azonban nem tartott sokáig.

Hamilton győzelmére viszont semmi és senki nem jelentett veszélyt, a brit magabiztosan húzta be szezonbéli hatodik diadalát. Mögötte Bottas ért célba, vagyis a Mercedes újabb kettős győzelmet aratott. A dobogó legalsó fokára Leclerc állhatott fel. Pontot szerzett továbbá Verstappen, Vettel, Sainz, Ricciardo, Räikkönen, Hülkenberg és Norris.

Vettel az utolsó előtti körben ismét megjárta a bokszutcát, a frissen lecserélt gumik pedig a leggyorsabb körért járó egy ponthoz segítették a németet. Hamilton az újabb győzelmével 36 pontra növelte az előnyét a vb-pontversenyben Bottashoz képest.

Folytatás egy hét múlva az Osztrák Nagydíjjal!