Rendőrkézen tíz terabyte-nyi bizonyíték
Valamennyi nagy európai futballcsapat bűnös üzelmeiről tartalmazhat adatokat az a tíz terabyte-nyi bizonyíték, amit Budapesten a Football Leaks fejétől, a „John” kódnevű hekkertől foglaltak le a magyar nyomozók. „John”, azaz a portugál Rui Pinto házi őrizetben, lábán nyomkövetővel várja kiadatását Portugáliának.
Rui Pinto nem járult hozzá, hogy gyorsított eljárásban adják ki hazájának, így budapesti, VII. kerületi bérlakásában, lábán nyomkövetővel, házi őrizetben várja a kiadatását. A 30 éves, „John” néven ismert hekkert portugál körözés alapján fogták el magyar nyomozók, akik lefoglalták a számítógépét, három mobiltelefonját és tíz merevlemezt.
Utóbbiról Pinto azt nyilatkozta a Der Spiegel munkatársának, aki a magyar fővárosban kereste őt fel, hogy 10 terabyte-nyi bizonyíték van a merevlemezeken az európai futballban zajló pénzmosásra és adócsalásra. A gigantikus adathalmazból 6 terabyte-nyit még nem hozott nyilvánosságra a kiszivárogtató a honlapján, a 2015-től működő Football Leaksen. Pinto korábban is együttműködött a német magazin oknyomozó újságíróival, ám ők állításuk szerint a budapesti őrizetbe vételéig csak „John”-ként ismerték.
A Marca című spanyol lap azonban már 2016-ban megírta: a futballisták szerződéseinek titkairól beszámoló portál üzemeltetői portugálok, és orosz szerverről kerülnek fel az adatok. Egy büntetett előéletű, Budapesten élő, Rui Pinto nevű portugálhoz vezettek a szálak. A Marca állítása szerint Pinto lopja az adatokat, és megzsarolja a klubokat: amelyik nem fizet, annak kellemetlenkedik. Például a Real Madrid játékosairól sorra jelentek meg titkos információk, így Luka Modric, Gareth Bale, Toni Kroos, Mesut Özil vagy Xabi Alonso szerződéséből. Legutóbb pedig a ma már juventusos Cristiano Ronaldo nemi erőszak ügyét tálalták.
A portugálok kérik a 10 terabyte-nyi lefoglalt bizonyítékot is a magyar hatóságoktól, amelyekben ott lehetnek szinte valamennyi európai mamutklub bizalmas, illetve titkos iratai, szerződései. Pinto ugyanis a FIFA-vezetők elleni büntetőeljárások 2015-ös megindítása után módszeresen feltérképezte azt is, hogy mely offshore adóparadicsomban, hogyan mosták tisztára az átigazolások során „keletkezett” feketepénzeket. Állítása szerint több mint 70 millió bizalmas, egyes esetekben rendkívül érzékeny dokumentumhoz jutott hozzá a nemzetközi futballiparról.