Jön az új afrikai sztárok tornája
Ami Európának a labdarúgó-Európa-bajnokság, az Afrikának az Afrikai Nemzetek Kupája. De amíg mi négyévente rendezünk kontinensbajnokságot, addig ők minden második esztendőben összehoznak egy tornát az egész földrész számára. Az idei ANK-nak Elefántcsontpart ad otthont, január 13-tól február 11-ig, az más kérdés, hogy hivatalosan a 2023-as kiírás zajlik majd a 30 milliós országban.
Az Afrikai Nemzetek Kupájával egy időben bonyolítják le az Ázsia-kupát is. Ahogy az afrikai, úgy a katari kontinensviadal is hivatalosan a 2023-as évszámot viseli magán. Az ázsiai torna esetében a kínaiak visszalépése a rendezéstől, valamint az új házigazda, Katar részvétele a tavalyi CONCACAF-aranykupán és a nyári hőség volt a döntő, hogy az eseményt végül 2024 elején rendezzék meg. Az Ázsia-kupa egy nappal korábban kezdődik és ér véget, és a kérdésre, vajon melyik kontinensbajnokság bír nagyobb presztízzsel, a többség valószínűleg az Afrikai Nemzetek Kupáját nevezné meg. Mindkét eseményen huszonnégy válogatott vesz részt, hasonlóan az Eb-hez, az ANK esetében a 2019-es egyiptomi tornán emelték meg a csapatok létszámát tizenhatról huszonnégyre.
A 2019-es kiírást azért is kell megemlíteni, mert abban az évben a megszokott januári, februári időpont helyett júniusban és júliusban bonyolították le a viadalt. Azt is hozzátehetjük, hogy Kamerunnak ítélték oda a rendezés jogát, de nem ez volt az első Afrikai Nemzetek Kupája, amelyet végül máshol játszottak le.
Röviden, új pályázók, a győztes Egyiptom lett, majd a 2021-es tornának Kamerun adott otthont, de a nyári időpontból előbb a megszokott év eleji lett – 2020 januárjában döntött erről az Afrikai Labdarúgó-szövetség –, majd a járvány felülírta ezt is, végül egy évvel később, 2022 januárjában és februárjában kerítettek sort a kupára. A yaoundéi fináléban Szenegál és Egyiptom csapott össze, gól nélküli döntetlen és hosszabbítás után a büntetőpárbajt 4-2-re a nyugat-afrikaiak nyerték meg. Sadio Mané a mérkőzés során kihagyott egy tizenegyest, majd ötödikként rúghatott a végén, ezúttal nem hibázott, Mohamed Szaláh pedig a vesztes oldalon állt, ő már nem is rúghatott. Szenegál két vesztes döntő, 2002 és 2019 után, első alkalommal diadalmaskodott az Afrikai Nemzetek Kupáján, a kontinens legsikeresebb válogatottja, a hétszeres bajnok Egyiptom harmadszor szenvedett vereséget a fináléban.
Miért tolták el 2024 elejére az elefántcsontparti tornát? Belátták, hogy a nyári hőség elviselhetetlen az országban, az európai klubokat nem kell kiszolgálni, de a szponzorokat igen, ezért maradtak a 2023-as évszámnál. Szóval öt város hat stadionja fogadja a csapatokat, Abidjan két arénával képviselteti magát – a döntőt is itt játsszák majd –, továbbá Bouaké, Korhogo, San-Pédro és Yamoussoukro a kontinenstorna házigazdái. A harmincnegyedik ANK-n egyetlen újoncot sem avatnak, ami 2015 óta az első ilyen alkalom, a 2021-esen például kettő is akadt, az egyik alakulat, a gambiai ezúttal is kijutott a viadalra. A fogadóirodák a címvédő Szenegált, valamint a vb-negyedik Marokkót tartják a legesélyesebbnek a tornagyőzelemre.
A nyitómérkőzést Elefántcsontpart és Bissau-Guinea játsszák, 13-án, nem kérdéses, ki a favorit. Az A csoportból a hazaiak mellett a nigériaiak emelkednek ki toronymagasan. Előbbi gárdában ott találjuk Franck Kessiét, Seko Fofanát és Sébastien Hallert is, míg az utóbbiban Ahmed Musát, Samuel Chukwuezét és Victor Osimhent.
Ha mindkét csapat a legjobb négy közé kerülne, azon sem lepődnénk meg. Egyenlítői-Guinea a kvartett negyedik tagja, a továbbjutásban ők is bízhatnak. A B jelű négyesben találjuk Szaláh Egyiptomját, Mohammed Kudus, Jordan és André Ayew Ghánáját, valamint a Zöld-foki Köztársaságot és Mozambikot. A C csoportot Szenegál, Kamerun, Guinea és Gambia alkotják. Sadio Mané és Vincent Aboubakar alakulatai kiemelkednek ebből a négyesből.
A D csoportban is akad egy nagy esélyes a tornagyőzelemre, merthogy Algériát Rijad Mahrezzel a soraiban sokan legalább a legjobb négybe várják. 2019-ben megnyerték az ANK-t, majd két éve csúfosan leszerepeltek, egy pontot szerezve csoportutolsók lettek. Ezúttal Burkina Faso, Mauritánia és Angola ellen bizonyíthatnak a csoportkörben. Az E jelű négyesből Tunézia és Mali lehet a két biztos nyolcaddöntős, Dél-Afrikán és Namíbián keresztül vezet az út a siker felé. Az F csoportban pedig Marokkó magaslik ki, amelynek élén továbbra is Walid Regragui áll, 1976 óta várnak az Afrika-bajnoki címre. Achraf Hakimi, Yassine Bounou, Sofyan Amrabat és Hakim Ziyech ott lesznek Elefántcsontparton, és ha Afrika legjobbjai akarnak lenni, akkor nemcsak a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Zambiát és Tanzániát kell felülmúlni, hanem mindenkit.