2023. július 20., 12:48

Javítanak a magyar csapatok?

Európa vár ránk... Vagy annyira mégsem? A magyar és a szlovák klubok is bemutatkoztak az európai kupasorozatokban, a mutatványok és produkciók azonban nem voltak lehengerlők és meggyőzők.

DAC

Az biztos, hogy a Manchester City, a Real Madrid, a Bayern München, a Napoli vagy a Paris Saint-Germain nem a magyar vagy szlovák csapatoktól retteg, nem ezek a csapatok lesznek a nagy kihívói a legjobbaknak és legerősebbeknek a BL-ben. Az is kétséges, hogy bármelyik alakulattal találkozik a 2023–2024-es szezonban a magyar vagy a szlovák bajnok, legyen szó Bajnokok Ligájáról, Európa-ligáról vagy Európa Konferencia Ligáról.

Ahogy tegnap kiderült, a Ferencváros gyorsan búcsúzott a legrangosabb kupától, a Slovan két tizenegyesből lőtt gólnak köszönhetően még tovább küzdhet. A Fradinak marad a Konferencia Liga.

A Bajnokok Ligája rögös útja a londoni Wembley-be vezet a 2023–2024-es idényben, az Európa-liga döntőjét Dublinban játsszák, az Európa Konferencia Liga pedig Athénban fejeződik be, a tavaly ősszel átadott Ajía Szofía Stadionban (AEK Athén otthona). Ide juthatna el a DAC és a Zsolna is, ha minden úgy alakulna, ahogy arra senki sem gondolt, szóval mindkét klub számára óriási eredmény lenne, ha bejutnának a csoportkörbe. Mekkora esély mutatkozik erre? Négy ellenfelet kell kiejteni a selejtezőben, a harmadik kör tűnik reálisan elérhető célnak, ami persze azt jelenti, hogy a Zsolna kiejti a másodikban a belga Gentet, a Dunaszerdahely pedig az ukrán Vorszkla Poltavát. Az első körben az MŠK Žilina 2–1-re legyőzte a tallinni FCI Levadiát, úgy, hogy a hetedik percben már vezettek, az észtek az ötvenegyedikben egyenlítettek, a győzelmet jelentő találatot viszont csak a ráadás perceiben sikerült összehozni büntetőből, Patrik Myslovič gólja sokat érhet az elszámolásnál.

A DAC kereste önmagát

A DAC a Dila Gorival csapott össze július 13-án, a MOL Arénában. Jó meccs volt? Ezen a szinten kifejezetten jó, csak éppen a georgiaiak diktálták a tempót, Adrián Guľa csapata sokáig kereste önmagát a pályán. Sokakat meglepett a Gori játéka, passzolgattak, játszottak, fociztak, és úgy tűnt, ők szereznek majd vezetést, nem a hazaiak. Aztán mégis a DAC hozott össze két gólt gyors egymásutánban, a 33. percben az új igazolás, Matej Trusa fejelt a kapuba, három perccel később a szíriai Ammar Ramadan lőtt egy szépet, de a grúzok nem törtek meg. A 43. percben az ukrán Mikola Kovtaljuk elég különös helyről és módon talált be, a folytatásban viszont nem született újabb gól, ahogy Zsolnán, úgy Dunaszerdahelyen is 2–1-es hazai siker született.

A július 20-i gori visszavágón azonban ennél többre lesz szükség, ha Kalmárék tovább akarnak jutni, és a lengyelországi Tychyben szeretnének megmérkőzni a Poltavával.

A magyarországi csapatok közül a kupagyőztes Zalaegerszeg az EKL második selejtezőkörében a horvát Eszékkel találkozik, a bajnoki ezüstérmes Kecskemét a Riga és a Víkingur Reykjavík párharc győztesével (első mérkőzésen 2–0), a bronzérmes Debrecen az örmény Alashkert és a montenegrói Arsenal Tivat viadal továbbjutójával (első mérkőzésen 1–1), a szlovák kupagyőztes Spartak Trnava pedig a lett Audával. Az Európa-ligába ezúttal is csak a bajnokok juthatnak be, mind a selejtező-, mind a csoportkörbe, persze csak abban az esetben, ha kiesnek a Bajnokok Ligája selejtezőköreiből, kivéve az első kört.

A következő szezontól (2024–2025) várhatunk jelentős változásokat az európai kupasorozatokban.