2022. szeptember 28., 14:45

FotelSzurkoló: Az edzőkön csattan az ostor, óriási kavarodás jöhet a topligákban

Most induló sorozatunkban, a FotelSzurkolóban heti rendszerességgel számolunk be a topligákban történtekről. A válogatott szünetet kihasználva az első részben megnézzük, hova jutottak és milyen szezon várhat az angol, a német, az olasz és a spanyol első osztály legismertebb csapataira és edzőire.

real madrid barcelona
Fotó: TASR/AP
Sör helyett forralt bor

Az idei év minden viszontagsága ellenére november végén egy igencsak furcsa és rendhagyó élmény vár majd ránk: a katari labdarúgó világbajnokság. A késő őszbe költözik tehát a fociláz, miközben odaát, a tévéképernyőkön túl légkondicionált stadionokkal próbálják majd meg kordában tartani a forró katari klímát.

Arról, hogy ez mennyire mond ellent napjaink klímaharcainak, hogy az arab ország hányadán is áll az emberi jogokkal, s hogy a katari rendezés kapcsán az elmúlt, közel 12 évben mennyiszer merült fel a csalás és korrupció vádja, most inkább ne beszéljünk.

A novemberi vb ténye ugyanakkor nemcsak a vendéglátósokat ejtette gondolkodóba (hiszen december derekán hideg sör helyett jobban dukál majd a forralt bor), hanem a nemzeti bajnokságok menetrendjébe is jócskán belerondított.

Idén ősszel egy közel kéthónapos válogatott szünet fogja megtörni a bajnoki versenyfutások ritmusát. A lehetséges sérülések és formahanyatlások miatt pedig korántsem biztos, hogy a szünet előtt legjobban álló csapatok hódítják majd el a trófeát.

Nem beszélve arról, hogy a heti két meccses beosztás miatt nagyon sok játékos már most sérülésekkel bajlódik. Így az erőnlét legalább olyan, ha nem fontosabb tényező lesz, mint a játékosállomány minősége.

A katari vb kissé olcsóra sikeredett himnusza, Lil Baby amerikai rapper előadásában:

Szeszélyek a szigetországban

A legnagyobb és leginkább kiélezett küzdelem idén is az angol Premier League-ben várható. A szigetország életét szeptemberben alapjaiban forgatta fel és rázta meg II. Erzsébet királynő halála, amely a bajnokságra is kihatással volt.

Nem csupán a teljes 7. fordulót halasztották el, de a temetés hétvégéjén a rendfenntartó erők leterheltsége miatt több mérkőzés, így a Chelsea – Liverpool rangadó sem került megrendezésre. A londoni kékeknek tehát tovább kell várniuk az új vezetőedző, Graham Potter bemutatkozására, akit a klub rekordösszeget jelentő 23 millió euróért vásárolt meg az eddig igencsak jól szereplő Brighton csapatától. Igen, az edzőknek is van kivásárlási áruk.

A Chelsea a hónap elején a gyenge eredményekre hivatkozva azonnali hatállyal menesztette Thomas Tuchel vezetőedzőt, aki másfél éves tartózkodása alatt Bajnokok Ligáját, Európai Szuperkupát és Klubvilágbajnokságot is nyert a londoni klubnak. A pletykák szerint ugyanakkor nemcsak a döcögősre sikeredett szezonkezdet, hanem a német szakember heves természete is problémákat okozott az öltözőn belül és kívül is. Utóbbit jól szemléltetik a második fordulóban történtek, amikor Tuchel erős kézfogással provokálta a Tottenham vezetőedzőjét, Antonio Contét.

Bajban ismerszik meg a bűnbak

Graham Potter előtt a legdrágább edzői átigazolás rekordját a német Julian Nagelsmann tartotta, akit a Bayern München nem is olyan rég 20 millió euróért vásárolt ki a Red Bull Leipzigtől, s aki alatt Münchenben ugyancsak inog a pad. Bár a münchenieknek csupán 5 pont a hátrányuk a listavezető Union Berlinnel szembe, a csapat pocsék szezonkezdete miatt többen gondolkodóba estek, köztük maga Nagelsmann is. Persze, ha a Bayern menesztené őt, akkor 40 millió eurós lelépési díjra tarthatna igényt, így már csak emiatt is valószínűbb, hogy a bajorok inkább folytatnák az együttműködést.

Nem szabad elfeledkeznünk arról sem, hogy a bajorok a nyáron elveszítették Robert Lewandowskit, aki a tavalyi szezonban is gólkirály lett, a maga 35 találatával. A részben pótlására érkező Sadio Mané pedig sem felépítésben, sem játékstílusban nem hasonlítható a lengyel mesterlövészhez. A kulcsember elvesztése után pedig valahol természetes is, hogy a csapat nem találja korábbi játékát.

Mindenesetre a nagy szeptemberi edzőkeringőből a Red Bull Leipzig csapata sem maradt ki. A tavalyi év végén kinevezett Domenico Tedesco a sírból hozta vissza a lipcsei reményeket, amikor csapatával a BL-indulást jelentő 4. helyen végzett, illetve megnyerte a Német Kupát. A Sahtar Donecktől elszenvedett 4-1-es vereség után, illetve az ugyancsak gyenge szezonkezdet miatt a lipcsei vezetés végül menesztette Tedescót.

A Gulácsi Pétert, Willi Orbánt és Szoboszlai Dominikot foglalkoztató német klub „házon belül” oldotta meg az edzőváltást: a korábban a Red Bull Salzburgnál is dolgozó, lipcsei születésű Marco Rose-t nevezte ki a kispadra.

Eddig Itália földjén hullottak csak…

Fabio Capello olasz edző nyilatkozta nemrég, hogy Sir Alex Ferguson (Manchester United) és Arsene Wenger (Arsenal) sem bírta volna sokáig Olaszországban, ahol sportot űznek abból, hogy a legkisebb probléma esetén is az edzőt veszik elő. Az említett edzőlegendák pedig arról (is) ismertek, hogy több sikertelen szezon után is élvezték a vezetőség bizalmát.

Ehhez képest egy pletyka szerint Pavel Nedvěd, a Juventus sportigazgatója legszívesebben menesztené Massimiliano Allegri vezetőedzőt. Dacára annak, hogy 2021 nyarán megváltóként várták vissza, hiszen 2019-es távozása előtt 5 bajnoki címet is szerzett az Öreg Hölggyel. Persze, a Juventus problémái mélyebben gyökereznek annál, minthogy ki az edző személye.

Júniusban aláírt szerződéshosszabítása ellenére nem lehet nyugodt az Internazionale vezetőedzője, Simone Inzaghi sem. Az Inter csapata tavaly egy hajszállal maradt el a címvédéstől, ráadásul a Scudetto átkerült Milánó piros-fekete oldalára. Az AC Milan csapata 10 év után ülhetett fel újra Olaszország trónjára.

A mutatott játék alapján pedig a milánói fekete-kékek egyelőre nem büszkélkedhetnek. Hiába tért vissza Romelu Lukaku, a csapat árnyéka tavalyi önmagának, Inzaghinak pedig sürgősen ki kell találnia valamit ahhoz, hogy felrázza csapatát.

El Clásico újratöltve

Kétségtelen, hogy Cristiano Ronaldo és Lionel Messi távozásával Madridban és Barcelonában is egy korszak ért véget. Az élet viszont ment tovább, s bár mindkét klubot nehezen érintette legjobb játékosának elvesztése, azóta helyreállt az egyensúly. Jelenleg mindkét klub a tabella élén tanyázik, 2 pont különbséggel a madridiak javára. A katalán legenda, Xavi tavaly novemberben vette át a Barcelona kispadját, s a nyáron ingyen érkező Robert Lewandowskival kiegészülve komoly esélyük van a bajnoki címre. A Real Madrid eddig minden mérkőzését megnyerte, folytatódni látszik hát a tavaly visszatért Carlo Ancelotti varázslata.

Az olasz szakember rögtön a bajnoki címig és a BL-győzelemig vezette a madridiakat. A fő sikerkovács azonban mégsem ő, hanem Antonio Pintus erőnléti edző volt, aki Ancelotti kedvéért tért vissza Madridba, ahol munkájának gyümölcse már az első szezonban beért.

S ha már Madridban járunk, nem mehetünk el szó nélkül az Atlético Madrid mellett sem. A matracosok ugyancsak döcögősen kezdték a szezont, ám Diego Simeone vezetőedzőnek nincs oka az aggodalomra, már ami az állását illeti. Az argentin tréner 2011 óta ül az Atlético Madrid kispadján, s a hullámvölgyek ellenére továbbra is töretlen iránta a bizalom.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.