2024. augusztus 30., 08:24

Drámai ferencvárosi továbbjutás Boszniában, felcsúti bánat a Fiorentina ellen

Igazán izgalmasra sikeredett a csütörtök este a nemzetközi kupaporondon, ami a magyar csapatok mérkőzéseit illeti. A magyar bajnok Ferencváros és a Puskás Akadémia is büntetőpárbajra szorult saját párharácban.

Európa-liga
Fotó: fradi.hu

A zöld-fehérek a bosnyák Banja Luka otthonában drámai körülmények között büntetőkkel harcolta ki a továbbjutást az Európa-ligában, míg a Puskás Akadémia nagyon közel volt a bravúrhoz, hogy kiejtse nagy nevű olasz ellenfelét a Fiorentinát a Konferencia-ligában, de végül az firenzei együttes ment tovább.

A Ferencváros sorozatban a hatodik szezonjában lesz érdekelt egy európai kupasorozat őszi küzdelmei során, a zöld-fehérek szériája a 2019/20-as szezonban kezdődött, a csapat azóta egyszer a Bajnokok Ligájában, háromszor az Európa-ligában, a legutóbbi idényben pedig a Konferencia-ligában bizonyíthatott.

A magyar bajnok egy héttel ezelőtt nem tudott előnyt kiharcolni hazai közönség előtt a bosnyák Borac Banja Luka ellen, így egy pokoli visszavágóra volt kilátás idegenben.

Pascal Jansen, a zöld-fehérek vezetőedzője több helyen is változtatott a kezdőcsapat összeállításán.

A magyar bajnok aktívan kezdett Boszniában, veszélyes támadásokat vezettek a zöld-fehérek. Az ötödik percben Pesić próbálkozott távolról, lövése nem sokkal kerülte el a kaput. A kezdeti zöld-fehér aktivitás a folytatásban alábbhagyott, nem sokszor forogtak veszélyben a kapuk.

Hosszú eseménytelen percek után a 20. percben Abu Fani került lövőhelyzetbe, az izraeli középpályás lökete nem sokkal kerülte el a bosnyák kaput.

Nem sokkal később hazai lehetőség adódott,  Dibusz azonban magabiztosan védte a középre tartó labdát. A magyar bajnok a hazai mérkőzéshez hasonlóan ezúttal is szenvedett, a 35.percben Traoré lőtt a kapu fölé. A Ferencvárosnak ezúttal sem sikerült megbontania a Banja Luka védelmét, így egy nehéz második játékrész várt a magyar bajnokra.

Európa-liga
Fotó:  fradi.hu

A zöld-fehérek holland mestere Pascal Jansen nem meglepő módon változtatott elsőként és Bem Romdane és Zachariassen is beállt Maiga és Misidjan helyett. A játékrész elején Pesić fejelhetett, de ez sem talált kaput. A zöld-fehérek a második játékrészben is nagyon nehezen tudtak komoly gólhelyzeteket kialakítani, a hazaiak minden erejükkel a védekezésre koncentráltak.

Bő húsz perccel a vége előtt egy bal oldali szöglet után Traoré elé került a labda, de nem tudta a hálóba pofozni a Fradi vezető találatát. A hajrában egy sérülés is megnehezítette a magyar bajnok életét, miután Ramírez sérült meg és nem is tudta folytatni a mérkőzést, helyére Civic érkezett. A rendes játékidőben nem született döntés, így a hosszabbításban vagy esetleg a büntetőpárbajban kellett döntésre vinnie a feleknek a továbbjutás kérdését.

A hosszabbítás első felében a bosnyákok kerültek előnybe, miután egy szöglet után Grahovac volt eredményes. A hosszabbításban Cissé is megsérült, így nem tudta folytatni a találkozót.

A 111. percben Varga Barnabás büntetőből kiegyenlített, miután a bosnyákok hálóőre rosszul jött ki és felrúgta Kadyt.

Az egyenlítő találat után voltak még lehetőségei a Fradinak, de a fordítás már nem sikerült a magyar bajnoknak, így büntetőpárbajban dőlt el a párharc. A büntetők során a bosnyákok háromszor is hibáztak, míg a ferencvárosiak csak egyszer rontottak Rommens révén, ami a Fradi továbbjutását jelentette, így az Európa-liga főtábláján folytathatja a magyar bajnok.

Európa-liga, rájátszás, visszavágó:

Borac Banja Luka (bosnyák) - Ferencvárosi TC 1-1 (0-0, 0-0, 1-0), büntetőkkel: 2-3

Banja Luka, Gradski Stadion, v.: Erik Lambrechts (belga)

Gólszerzők: Grahovac (104.), illetve Varga B. (110., büntetőből)

Sárga lapok: Herrara (92.), Hrelja (96.), Meijers (119.) illetve Maiga (8.), Misidjan (41.), Ben Romdhane (63.), Varga B. (95.), Knoester (101.)

Borac Banja Luka: Manojlovic – Vukcevic (Kvrzic, 86.), Meijers, Carolina, Herera – Grahovac, Skorup (Pihler, 86.) – Kulasin (Hrelja, 75.), Savic, Sreckovic (Cavic, 64.) – Lukic (Vukovic, 95.)
Vezetőedző: Mladen Zizoviv

Ferencváros: Dibusz – Makreckis, Cissé (Gruber, 106.), Knoester, Ramírez (Civic, 75.) – Maiga (Zacahriassen, a szünetben), Rommens, Abu Fani, Misidjan (Ben Romdhane, a szünetben), Traoré (Kady, 70.) – Pesics (Varga B., 85.) Vezetőedző: Pascal Jansen

A Puskás Akadémia százszázalékos mérleggel vezeti az OTP Bank Ligát, az elmúlt hétvégén pedig elhalasztotta bajnokiját. A Fiorentina ezzel szemben a Serie A-ban két fordulót követően még nyeretlen, két döntetlennel a 12. helyen áll. A Pancho Arénában kiváló hangulat fogadta a csapatokat, hiszen telt ház előtt rendezték meg a találkozót.

A köbölkúti Hornyák Zsolt edzette Puskás Akadémia az egy héttel ezelőtti firenzei odavágón óriási bravúrt elérve döntetlent játszott a tavalyi döntős Fiorentina otthonában.

A felvidéki szakember együttese a hazai odavágón sem volt alárendelt szerepben, hiszen bátran és jól futballoztak a felcsútiak hazai pályán is. A mérkőzés kilencedik percében Puljic szabadrúgása után Favorov fejelt nem sokkal a lilák kapuja mellé, majd De Geának kellett nagy bravúrt bemutatnia. A felcsútiak bátor játéka ezúttal is váratlanul érte a Fiorentinát, akik ezúttal sem tudtak kibontakozni az első félidőben.

A hazaiak ezúttal is ötletesebb játékkal rukkoltak elő, az első valamire való Fiorentina lehetőség a 20. percben Kean előtt adódott, de a lilák sztárja kiszorított helyzetből nem találta el Pécsi kapuját. Öt perccel az első félidő vége előtt egy jobb oldali beadás után Puljic öt méteres lövését védte De Gea hatalmas bravúrral. A felcsútiak az első félidőt tekintve sokkal jobban futballoztak, mint a tavalyi döntős olasz sztárcsapat.

Konferencia Liga
Fotó:  puskasakademia.hu

Szünetről visszatérve nagyon közel került a vezetés megszerzéséhez Hornyák Zsolt együttese, egy felcsúti szabadrúgás után Golla fejelt a felső lécre, óriási lehetőség volt. Egy perccel később újabb magyar kapufát jegyezhetünk fel, ezúttal Plšeknek nem volt szerencséje, míg a firenzei együttes ezt is megúszta.

A Fiorentina szinte a semmiből szerezte meg a vezetést az 59. percben, miután Kean lépett ki és jó 20 méterről lőtt a felcsúti kapuba.

A Puskás Akadémia minden követ megmozgatott az egyenlítés érdekében, de a firenzei együttes őrizte egygólos előnyét.

A találkozó ráadásában büntetőhöz jutott a Puskás Akadémia, ráadásul Ranieri megkapta második sárga lapját, ezzel pedig emberhátrányba kerültek a vendégek. A megítélt büntetőt Nagy Zsolt értékesítette az első mérkőzéshez hasonlóan, hiszen a magyar válogatott futballista a firenzei odavágón is büntetőből volt eredményes.

A rendes játékidő újabb gólt nem hozott, így jöhetett a hosszabbítás.

A hosszabbítás elején a Fiorentina kettős emberhátrányba került, mivel Comuzzo is megkapta második sárga lapját. Nem sokkal később De Geának kellett bravúrt bemutatnia, Favorov szabadrúgását tolta ki bravúrral, majd Nagy lövése nem talált utat a kapuba. A felcsútiak mindent megpróbáltak a hosszabbításban, hogy begyötörjék a győztes gólt. A Puskásnak voltak lehetőségei a győztes gólra, Komáromi és Nagy Zsolt is gólt szerezhetett volna, de nem sikerült élni a lehetőségekkel, így büntetőpárbajban dőlt el a továbbjutás.

A mindig lutrinak számító büntetőpárbajban pedig a jóval tapasztaltabb Fiorentina játékosai bírták jobban az idegek harcát és mind az öt büntetőt belőtték, míg magyar részről Szolnoki hibázott.

A köbölkúti sikeredző Hornyák Zsolt együttese a Puskás Akadémia minden dícséretet megérdemel hiszen erőn felül teljesítve nagyon megszorongatták az olasz Serie A egyik sztárcsapatát, és csak büntetők után harcolták ki a továbbjutást a firenzeiek.