Címvédések az európai topligákban?
Az évek – vagy inkább évtizedek – telnek-múlnak, de a legerősebb európai labdarúgó-bajnokságok első ötöse változatlan: angol, francia, német, olasz és spanyol. Az egymás közti sorsend változik csupán, akár évente is helyet cserélnek, leszámítva talán a francia Ligue 1-t, amely szinte mindig ötödik a rangsorban, és semmi jel nem utal arra, hogy akadna kihívója a top ötnek.
Nézzük, hogyan értékeli az európai bajnokságokat az UEFA (Európai Labdarúgó-szövetség). A 2024-2025-ös szezonban a legerősebb ligának az angol Premier League számít, megelőzve a spanyol La Ligát, a német Bundesligát, az olasz Serie A-t, valamint az említett francia Ligue 1-t. A lista alapján indítanak négy, három, kettő vagy egy csapatot a Bajnokok Ligájában az egyes szövetségek, a sorrendet pedig az európai kupasorozatokban az utolsó öt idényben elért eredmények alapján állítják össze. A legjobb ötös mindegyik tagja négy alakulatot indíthat a BL-ben, sőt, plusz két hely még jár a legjobbaknak. Ügyesen kitalálták ezt odafent, kérdés, elhiszi-e az egyszerű focibolond, hogy ez a kontinens legjobb ötöse, vagy átverték őt, és más számítás alapján más eredmény születne.
Az UEFA már a 2025-2026-os szezonra is elénk tárta a megfellebbezhetetlen listát, ami szerint a Premier League továbbra is utolérhetetlen, de a Serie A megelőzte a La Ligát és a Bundesligát is, a Ligue 1 viszont nem közelítette meg a legjobb négyest, de nagyobb előnyre tett szert az őt követő holland Eredivisie-vel szemben.
Ennyit a rangsorról, merüljünk el inkább az egyes bajnokságokban, és tegyük fel a kérdést, vajon lesz-e címvédés idén, esetleg meglepetés születhet, és új győzteseket avatnak? A Manchester City két ponttal előzte meg az Arsenalt az elmúlt idényben – vagyis két döntetlenen múlt volna az angol bajnoki cím sorsa, vagy ha úgy tetszik, a londoniaknak két vesztes találkozót legalább ikszre kellett volna hozni? A dobogó legalsó fokára a Liverpool állhatott fel, az Aston Villa pedig felfért a BL-indulást jelentő negyedik helyre, ami kisebb meglepetésnek számított. És a „nagyok”? A Tottenham, a Chelsea és a Manchester United ugyan az első tízben végeztek, de az elmúlt évek, évtizedek meghatározó gárdái számára ez legfeljebb a „futottak még” kategória. És mi a jelen? Hogy Szoboszlaiék nyerik meg a 2024-2025-ös bajnokságot? Az üldözők az Arsenal, a Nottingham, a City, a Newcastle és a Chelsea. Egyrészt reálisan nézve csak az Arsenalról hisszük el, hogy befoghatja a Liverpoolt, másrészt mit keres a Forest a harmadik helyen?!
A City önmagához képest pocsék szezont fut, a ManU még pocsékabbat, a Tottenhamet pedig jobb nem minősíteni. Guardiola csapata az elmúlt négy idényben bajnoki címet szerzett, előtte Jürgen Klopp Liverpoolja diadalmaskodott, azelőtt pedig kétszer a katalán Cityje. Az Arsenal még Wengerrel nyert utoljára bajnokságot, 2004-ben.
Olaszország? Az Inter Milan huszadik alkalommal lett bajnok tavaly, és 19 ponttal előzte meg a városi rivális AC-t. Juventus, Atalanta, Bologna volt a további sorrend, ez az öt klub indulhatott a BL-ben. Úgy néz ki, idén három gárda küzd a bajnoki címért, a Napoli, az Internazionale és az Atalanta. A nápolyiak 2023-ban nyertek scudettót utoljára, a bergamóiak pedig eddig legfeljebb csak a Serie B-s bajnoki címekről álmodtak, hatot bezsebeltek belőle, tavaly azonban Gasperinivel megnyerték az Európa-ligát. De ha fogadni kellene, akkor az Inter és a Napoli között hezitálnánk, és valószínűleg jól tennénk. La Liga? Az unalmas spanyol bajnokság! Miért, talán nem unalmas? Real, Barcelona, Girona, ez volt a tavalyi sorrend a dobogón. Két katalán klub az első háromban, hát nem meseszerű? Igen, valóban érdekes, sőt, varázslatos, majd Atlético Madrid, Bilbao, Real Sociedad volt a sorrend. És ebben a szezonban? Real Madrid, Atlético, Barcelona, a Bilbao odaér a BL-szereplést jelentő negyedik helyre, a Girona a középmezőnyben, az Espanyol és a Valencia pedig búcsúzik az élvonaltól. Eleve spanyol bajnoki címmel csak kilenc csapat rendelkezik, 2004-ben nyert a Valencia, azóta kizárólag a „csodálatos hármas”, de a huszonegyedik században a kisebbik madridi klub csak két bajnoki címet szerzett, négy és tizenegy éve.
A Bundesliga mégiscsak tartogatott izgalmakat? Igen, a Leverkusen Xabi Alonsóval felért a csúcsra, méghozzá veretlenül, ami korábban egyetlen csapatnak sem sikerült, és még a kupát is megnyerték. Stuttgart, Bayern, Leipzig, Dortmund, ők végeztek a BL-indulást érő első öt helyen, vagyis mindannyian tudjuk, idén melyik gárda nyeri a „bundást”.
A bajorok bizony vezetik a bajnokságot, a Leverkusen hátránya hat pont, a Frankfurt, a Stuttgart, a Lipcse vagy a Mainz sikerében csak a híveik hisznek, vagy ők sem. Milyen liga az, amelyikben egy klub sorozatban tizenegy bajnoki címet szerezhet? A Ligue 1-ról sem feledkezzünk meg. Tavaly a PSG diadalmaskodott, megelőzve a Monacót, a Brestet és a Lille-t, és ebben a szezonban is a párizsiak nyerik majd a bajnokságot. Marseille, Monaco, Nice, Lille? Ugyan már, ki hisz ebben! Paris Saint-Germain négy bajnoki cím, aztán Monaco, PSG újabb három bajnoki cím, aztán Lille, majd ismét PSG, és három helyett négy bajnoki cím, meglesz a tizenharmadik is. Micsoda izgalmak! Ez lenne az európai „nagy ötös”.