2023. június 2., 18:24

Budapesten ért véget a Mourinho-mágia, a Bayern az utolsó percekben húzta be a bajnoki címet

Szerda este egy igazi soha véget nem érős mérkőzést játszott egymással a Sevilla és az AS Roma az Európa-liga budapesti döntőjében, amely végül büntetőpárbajjal és a spanyolok győzelmével ért véget. Mindeközben a Bayern München zsinórban 11. alkalommal nyerte meg a Bundesligát, ám az ünneplést némiképp beárnyékolta Oliver Kahn elnök és Hasan Salihamidzic sportigazgató menesztése.

Jose Mourinho
Jose Mourinho játékosai gyűrűjében a Puskás Arénában

Múlt hétvégén hivatalosan is befejeződött a Premier League és a Bundesliga 2022/23-as idénye. Angliában gyakorlatilag már minden kérdés eldőlt, egyedül a Tottenhamnek volt még matematikai esélye az Európai Konferencia Ligára, amennyiben az Aston Villa elveszítette volna a Brighton elleni bajnokit. Végül azonban maradt minden ugyanúgy, a londoniak pedig nemzetközi kupaindulás nélkül vághatnak neki a következő idénynek. Szomorú továbbá, hogy a 2016-ban csodát végrehajtó Leicester City kiesett Premier League-ből, így a “Rókák” 10 év után újra a másodosztályra készülhetnek majd.

Ismét a Sevilla nyerte meg az Európa-ligát

A nemzetközi kupaindulás nélküli idény rémképe lebegett a Sevilla csapata előtt is, amely a LaLigában csak a 11. helyen végzett (noha tegyük hozzá, hogy a 7. és 11. helyezett között mindössze 1 pont volt a különbség), így a Puskás Arénában rendezett Európa-liga döntő egy igazi dupla vagy semmi meccsnek ígérkezett, lévén, hogy a győztes automatikusan indulhat a Bajnokok Ligája következő kiírásában.

Hasonló forgatókönyvben reménykedett a José Mourinho vezette AS Roma is, amely másfél hónappal ezelőtt a Serie A-ban még stabilan a dobogó környékén kolbászolt. Az elmúlt hetekben azonban világossá vált, hogy a gyakran “antifocival” vádolt rómaiak idei szezonjukban mindent az EL-megnyerésére tettek fel, s a Bayer Leverkusen kiejtésével be is jutottak a fináléba. A Budapesten rendezett döntőben azonban a sorozat rekordgyőztese, a Sevilla várt rájuk, a spanyol klub pedig még sohasem veszített el Európa-liga döntőt.

Ugyanakkor a “Special One” sem veszített még európai kupadöntőn, Mourinhónak pedig volt mit felmutatnia. 2003-ban UEFA-Kupa, 2004-ben pedig BL-győzelem a Portóval, 2010-ben BL-trófea az Interrel, 2017-ben EL-győzelem a Manchester Uniteddel, tavaly pedig az AS Romával húzta be az Európai Konferencia Ligát. Már csak emiatt is izgalmasnak ígérkezett a szerda esti párharc, amely végül egy olyan összecsapást hozott, amire senki sem számított igazán.

Kezdve azzal, hogy közel 150 percen át tartott a mérkőzés, a két félidőn és a kétszer negyedórás hosszabbításon túl pedig még 23 percet húzott rá a játékvezető. Így aztán a május utolsó napján elkezdett mérkőzés nem sokkal éjfél után, június első napján ért véget.

De nem csak ez volt meglepetés, hanem a Roma játéka is. Ugyanis, míg a találkozó előtt a szurkolók és a hozzáértők is humorosan azt latolgatták, hogy a Roma majd szépen “beparkolja a csuklós buszt” a kapuja elé (avagy az első perctől fogva védekezni fognak), addig Mourinho mindenki meglepetésére támadó szellemben küldte pályára fiait. Köztük a sérülésekkel bajlódó Paulo Dybalát, aki a Sevilla nagy bánatára meg is szerezte a vezetést a 35. percben.

A második játékrész elején aztán a római Gianluca Mancini egy szerencsétlen mozdulattal saját kapujába lőtte a labdát, amivel kiegyenlített a Sevilla. S miután Dybala és Tammy Abraham is lejöttek a pályáról, a Roma már nem igazán tudott támadásokat építeni, így kizárólag a pontrúgásokra és a rögzített helyzetekre játszottak. A végeláthatatlan, sárga lapokkal tarkított, a rendes játékidőn túl már igencsak kemény fizikai küzdelmet hozó mérkőzés végül büntetőpárbajban dőlt el, ahol a Sevilla 4-1-re legyőzte a rómaiakat.

José Mourinho ezzel elveszítette első európai kupadöntőjét, s láthatóan nehezen viselte a vereséget. Erre nemcsak az a, részben kedves gesztus a bizonyíték, amikor egy fiatal szurkolónak adta oda ezüstérmét, hanem az a jelenet is, amely a mérkőzés után, a stadion parkolójában játszódott le.

A portugál edző már a meccset követő sajtótájékoztatón is nehezményezte az angol játékvezető, Anthony Taylor ténykedését, részrehajlással vádolva őt. Ám itt még nem állt meg a történet, a Puskás Aréna parkolójában ugyanis rákiabált az angol bíróra, szégyennek nevezve őt. Bár kétség sem fér hozzá, hogy Mourinho még mindig a futballvilág egyik legkarakteresebb edzője, veszíteni azért tudni kell. S a portugál ebben sosem volt igazán jó. Nem beszélve arról, hogy Anthony bírót a reptéren is megtalálta magának egy kisebb szurkolói csoport.

Bajnokok lettek, mégis fejek hullottak Münchenben

Bayern vagy Dortmund – ez volt a múlt hétvége nagy kérdése, s bár szinte minden téren a sárga-feketéknek állt a zászló (2 pontos előny, hazai pálya), a Mainz és a Köln csapatai alaposan megkavarták a dolgokat. Előbbi ugyanis már a 24. percben 2-0-ra vezetett a Dortmund otthonában, utóbbi pedig a 81. percben egyenlített a Bayern ellen. Ha minden így maradt volna, a dortmundiak behúzzák a bajnoki címet, ám Jamal Musiala a 89. percben, nem sokkal beállása után megfordította a mérkőzést. A Ruhr-vidéken eközben a rendes játékidő letelte után még mindig 1-2 volt az állás a vendégek javára, Niklas Süle egyenlítő gólja pedig túl későn érkezett, így a döntetlennel a Dortmund elbukta a bajnoki címet.

Mindkét német klub 71-71 ponttal zárta a Bundesligát, az egymás elleni eredményeknek köszönhetően ugyanakkor Thomas Tuchel együttese örülhetett, amely zsinórban 11. alkalommal nyerte meg a “Salátástálat”. A német edző tehát végül győzelemre vezette a bajor klubot, így valamelyest sikerült megmenteni a Bayern idényét. Egy órával a győzelem után azonban nagy meglepetésre bejelentették Oliver Kahn elnök és Hasan Salihamidzic sportigazgató menesztését.

Az érintettek persze már tudtak a döntésről, Kahn nem is utazott el a csapattal Kölnbe, ugyanis a klubvezetés megtiltotta neki. A Bayern legenda később úgy nyilatkozott, hogy az volt élete legrosszabb napja. A müncheni klub azóta már kinevezte Kahn utódját, Jan-Christian Dreesen-t, aki 2012 óta elnökhelyettesként dolgozott a bajoroknál.

A hírek szerint ugyanakkor a nyár folyamán a játékoskeretet illetően is jókora nagytakarítás jöhet. A francia világbajnok védő, Benjamin Pavard már biztosan távozik, s a Bild értesülései szerint Tuchel külön „kérésére” Sadio Mané, Leroy Sané és Serge Gnabry is eladásra kerülhetnek.

A hét nyilatkozata

„Azt már megszoktuk, hogy hatalmas a játékvezetők befolyása a meccseinken, de egy európai kupadöntőben erre nem számítottam. (...) Elég Ibanez szájára nézni, és mindent érteni. Az őt lekönyöklő Lamela tizenegyest rúghatott, pedig ki kellett volna állítani. Amikor Pellegrini elesett, sárga lapot kapott, amikor Ocampos szimulált, nem kapott sárga lapot. (...) Ahogy korábban is mondtam, vagy a kupával távozunk innen vagy holtan. És holtan távozunk. A játékosok hullafáradtak, és én is. Nagyon kemény döntő volt, amelyen szerintem 150 percet játszottunk” - nyilatkozta José Mourinho, az elveszített Európa-liga döntő után.

7 hír 1 mondatban
  • Sajtóértesülések szerint a Bayern München, a Chelsea és a Manchester United is sorban áll a Juventus 23 éves szerb csatáráért, Dusan Vlahovic-ért, aki nemrég közölte a klubbal, hogy a nyáron távozni szeretne.
  • Komoly pénzbüntetésre számíthat Szoboszlai Dominik, miután egy Indexnek adott interjúban többször is beszélt esetleges nyári klubváltásáról, amit az RB Leipzig vezetősége nem nézett jó szemmel.
  • A Daily Mail értesülései szerint a Chelsea-nél frissen kinevezett vezetőedző, Mauricio Pochettino alaposan „megnyirbálná” a londoni klub jócskán megduzzadt játékoskeretét.
  • Cristiano Ronaldo megerősítette, hogy a következő idényben is a szaúdi Al-Nasszr csapatát erősíti majd.
  • A Paris Saint-Germain vezetőedzője, Christophe Galtier a napokban elszólta Lionel Messit illetően, így szinte már biztos, hogy az argentin az idény végén távozik a francia klubtól.
  • A Kicker értesülései szerint a következő szezonban is Dárdai Pál irányíthatja majd a másodosztályba kieső Hertha BSC csapatát.
  • Angol lapok szerint a Manchester United kész lenne felbontani Harry Maguire szerződését, aminek következtében 10 millió font járna a 30 éves védőnek.