A DAC veszteséggel, a Slovan pozitív egyenleggel zárta a tavalyi évet
Nemrégiben láttak napvilágot azok a kimutatások, melyek a szlovák csapatok tavalyi évi pénzügyi egyenlegét hivatottak szemléltetni. Az alábbiakban ezt foglaltuk össze, kihegyezve a DAC-ra és a pozsonyi Slovanra.

Rendkívül sikeres pénzügyi év van a Slovan mögött, akik legutóbb a 2014-os esztendőt zárták pozitív egyenleggel. Hiába szerepeltek az elmúlt években a nemzetközi kupasorozatok csoportkörében, az továbbra is szembetűnő, hogy a presztízs mellett pénzügyi szempontból továbbra is a Bajnokok Ligájában való szereplés a leginkább jövedelmező.
Az égszínkék történelmük során első alkalommal jutottak be a legrangosabb európai kupasorozat csoportkörébe, ami természetesen a bevételeiken is visszaköszönt. Nyilvánvaló, hogy az is jól jött számukra, hogy bővítették az induló csapatok létszámát, az érdemeiket azonban nem vitathatjuk.
Ugyan a csoportkörben pont nélkül zártak, emiatt azonban aligha szomorkodnak, szlovákiai viszonylatban elképesztő mennyiségű pénzre tettek szert. A bevételeik több tételére oszthatóak, a legtöbb pénzt a nemzetközi kupasorozatban való részvételért kapták.
A különböző hirdetésekből, reklámokból is szép összeget kaszíroztak, egészen pontosan 8,6 millió eurót, ami több mint 2 millióval több, mint a 2023-as évben.
A harmadik tétel pedig maga a belépőjegyek és a szezonbérletek. Számítani lehetett arra, hogy a pozsonyiak emelni fogják a belépők árát, a BL pedig már egy teljesen más kategória, ott a legolcsóbb jegyek is 100 eurónál kezdődnek. A pozsonyiak a csoportkörben négy mérkőzést játszottak hazai pályán, melyekre pillanatokat alatt elkapkodták a belépőjegyeket.
Ezen három tételből tevődtek össze a Slovan főbb bevételeit, és ennek köszönhetően a tavalyi évi tiszta bevételeik kis híján elérték a 8 millió eurót.
Az viszont tapasztalható, hogy az égszínkékek a játékoseladásokból nem tudnak számottevő bevételre szert tenni, a 2024-es évben az eladásából és a játékosok kölcsönadásából származó bevételeik 1,5 millió euró körül mozogtak, ami szlovákiai viszonylatban még mindig jónak számít.
Ezen a téren viszont kétségkívül a zsolnaiak teljesítenek a legjobban, akik az elmúlt 12 évben közel 35 millió eurót kerestek játékoseladásokból, ennek ellenére az előző évek nyereségei után a tavalyi évet egymilliós veszteséggel zárták.
A nagyszombati Spartak bevételei is jelentősen megcsappantak, míg a 2023-as évet másfél millió euró feletti plusz egyenleggel zárták, addig a tavalyi évre ez az összeg mindössze 16 ezer euróra csökkent.
Végül pedig a DAC-ról se feledkezzünk meg. Azt megszokhattuk, hogy a Világi Oszkár tulajdonában lévő klub nem szokott nagyobb veszteségeket elkönyvelni, a tavalyi évben azonban változás történt.
Közel félmillió eurós mínusszal zártak, ami több dolognak tudható be.
Egyrészt a nézőszám és így a fogyasztás is jelentősen megcsappant, a kezdeti átlagos 6-7 ezres nézőszám a tavalyi évre 3-4 ezerre redukálódott, ami nagy kiesést jelent. A DAC-nek szinte minden évben sikerült egy-egy játékost jelentősebb összegért értékesítenie, vegyük csak Bayot, Ramirezt, Krstovicot vagy épp Schäfer Andrást,
2024-ban azonban ebből sem származott jelentősebb bevételük, míg a csapat megerősítésére és a játékosok fizetésére nagyobb összegeket különítettek el.
A szlovák klubok közül tehát csupán a Slovan zárta a 2024-es évet jelentősebb bevétellel, az együttesek többsége veszteséget könyvelt el.