2019. február 18., 13:26

XII. Balassi Kupa - Baranta szablyavívó verseny Dunaszerdahelyen

Dunaszerdahelyen február 16-án 12 került megrendezésre a hagyományos baranta stílusú szablyavívó verseny. A verseny Balassi Bálint nevéhez kötődik. Az esemény helyszíne minden évben változik, a szervezők igyekeznek elvinni a Kárpát-medence különböző részeire. Tavaly Kárpátaljára esett a választás, idén a felvidéki Dunaszerdahelyen volt a sor. A Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Alapiskola tornatermében küzdöttek meg egymással a versenyzők. A verseny főszervezője az Országos Baranta Szövetség, felvidéki társszervezőként a Csenkey Baranta csapat vállalta magára a lebonyolítással járó feladatokat. A Balassi Kupa fővédnöke Vukics Ferenc, Baranta alapító, az Országos Baranta Szövetség elnöke.

12. Balassi Kupa
Galéria
+11 kép a galériában
Fotó: Szabados Kati

"A baranta a IX. század és a XX. század között élt magyarság harci kiképzési formáira épülő fegyveres- és pusztakezes harcművészeti irányzat, a hagyományos magyar népi és harci értékek közvetítője. A barantázó a pusztakezes technikák mellett az íj, a szablya, a kard, a fokos, az ostor, a lándzsa, a csatakereszt és a különböző hosszúságú botok használatát sajátítja el, a foglalkozások része a néptánc és népdalok éneklése is."

A Baranta Hagyományos Magyar Harcművészetek Országos Szövetségének elnökét, Vukics Ferencet a verseny előtt kérdeztük a baranta szellemiségéről. Az elnök elmondta, hogy ha valaki a hagyományos magyar harcművészet elvárásainak akar ma megfelelni, annak elsősorban a magyar életfilozófiát kell megismernie. Azt az életfilozófiát, amely a magyar nyelvben, a néptáncban, népi játékokban gyökerezik.

„A magyar életfilozófia valójában a népi kultúra szabályszerűségeiből, törvényszerűségeiből, az ott megfigyelt eseménysorozatokból áll össze, a barantások megpróbálják ezt követni” - fogalmazott Vukics Ferenc, aki a  továbbiakban beszélt a társadalom haladásának két irányáról is. Az egyik a szociológusok által előrevetített globális társadalom, aminek létrejöttét viszonylag rövid időre, 10-30 éven belüli időszakra becsülik a tudósok. A másik irány az, amikor a régi formák képesek megújulni és új értelmet nyerni. „Gondolom, nem kérdés, hogy mi melyikért szeretnénk küzdeni.”

Fotó:  Szabados Kati

"Isten áldja meg a magyart, tartson neve míg a Föld tart!"

A rendezvény a Baranta Himnusz eléneklésével kezdődött, majd Vukics Ferenc köszöntötte a csapatokat és a rendezvény házigazdáit, a társszervező Molnár Attilát, a Csenkey Baranta vezetőjét, valamint a város képviseletében Bugár Györgyöt. Vukics Ferenc beszédében kiemelte, hogy minden nemzetnek az lenne a kötelessége, hogy a saját, legmélyebb, valódi hagyományait megismerje és azt mutassa meg a világnak.

Bugár György városi képviselő örömét fejezte ki, hogy Dunaszerdahely adhatott otthont a versenynek, egyben felhívta a figyelmet a dunaszerdahelyi 6. Magyar Majálisra, amelyen újra nagy teret szeretnének biztosítani a Baranta Szövetségnek. Molnár Attila társszervezőként szintén üdvözölte az egybegyűlteket. Elmondta, hogy annak ellenére, hogy a Felföld Baranta Szövetségen belül szakadás történt, a szövetség tovább működik. Helyi szinteken is dolgoznak és láttatják magukat, valamint a nagy rendezvényeken is kiveszik a részüket a munkából, akár szervezőként és segítőként, akár közös bemutatókkal.

Fotó:  Szabados Kati

A Felföldi Baranta Szövetség

Molnár Attila, a Csenkey Baranta vezetője kérdésünkre elmondta, hogy a Balassi Kupát minden évben más-más leszakadt országrészben, illetve az anyaországban szervezik. Felvidéken most harmadik alkalommal volt baranta szablyavívó verseny, az előzőnek, amely Hidaskürtön volt, szintén a Csenkey Baranta volt a társszervezője. "Balassi Bálintnak állít emléket ez a kupa, aki nemcsak költő, de nagyon elismert vívó is, ráadásul a Felvidék szülötte, ezért mi még büszkébbek vagyunk rá."

Molnár Attila a felvidéki baranta mai helyzetéről is beszélt. „A Felvidéken 10 éve alakult meg a barantások szövetsége, a Felföldi Baranta Szövetség. A múlt évben szakadás történt a szövetségen belül. A volt elnök úgy döntött, hogy megalakít egy saját harcművészeti stílust a saját gyűjtéseire alapozva. Voltak, akik beléptek ebbe az új stílusba, és voltak, akik megmaradtak barantásnak. Ez három csapatot jelent: a Csenkey Baranta mellett a komáromi Tolma Baranta és az alsószeli Zele törzs mellett működő Zele Baranta csapat. Mi úgy döntöttünk, hogy újra megalapítjuk a Felföldi Baranta Szövetséget és visszük tovább azt, amit eddig tettünk.”

Fotó:  Szabados Kati

Hozzátette, hogy a szövetségnek a neve és a címere is marad a régi. Elmondta továbbá, hogy a szövetség idén is részt vesz azokon a hagyományos nagy rendezvényeken, amelyeken az eddigi években is képviseltette magát. Ezek az Alsószeli Jurtanapok és a pozsonyi csatáról való megemlékezés. Idén március 15-ére is nagyobb szabású rendezvénnyel készülnek a felvidéki barantások.

A Balassi Kupán ebben az évben csaknem százan vettek részt, Erdélyből, Bánátból, Kárpátaljáról, Felvidékről és az anyaországból. „A Délvidékről, sajnos, nem érkezett senki, viszont Székelyföldről, ami ide a legtávolabbi hely, többen is itt vannak” – mondta a Csenkey Baranta vezetője. 

Maga szablyavívás a versenyen gyakorló fegyverrel, polifoam borítású gyakorló szablyával történt.

A meghirdetett kategóriák a következők voltak:

• Öskü: 17 év feletti férfiak

• Menyét: 13 év és a feletti lányok

• Kese: 17 év és az alatti férfiak

• Csikó 1: 6-7 év közötti gyerekek

• Csikó 2: 8-10 év közötti gyerekek

• Csikó 3: 11-13 év közötti gyerekek

A Felföldi Baranta Szövetség versenyzői öskü és csikó kategóriában értek el nagyon jó helyezéseket, a csapatversenyben pedig nyolc csapatból a felföldi válogatott a második helyen végzett. A Csenkey Baranta legifjabb tagja, az ötéves Matus Nimród, mint a legbátrabb harcos, külön elismerésben részesült.

(jobbról) Molnár Attila, Vukics Ferenc, Bugár György
(jobbról) Molnár Attila, Vukics Ferenc, Bugár György
Fotó:  Szabados Kati

12. Balassi Kupa
Galéria
+11 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.