Nem kedvez a szél Rakonczay Gábornak
Rakonczay Gáborral éppen két hete közöltünk nagyinterjút. A magyar extrém sportoló utolsó óceánátevezésére készül. A tervezett időpont azonban kitolódott.
Seneca óta tudjuk, hogy "semmilyen szél nem kedvez annak, aki nem tudja, melyik kikötőbe tart." A szelek viszont nem olvasnak Senecát, és néha annak sem kedveznek, aki nagyon is tudja, melyik kikötőbe tart. Az utolsó óceánátevezésére készülő Rakonczay Gábornak most például nem kedveztek. Eredetileg december 16-án szeretett volna elindulni, de egyelőre a Kanári-szigeteken vesztegel, várva a megfelelő széljárást.
Rakonczay úgy jár az Atlanti-óceánra evezni, mint ön a Dunára. Átevezte már szólóban, párosban, átvitorlázta, és most, egy életszakasz-lezárás ideje jött el.
Annak is van egy üzenete, amikor az ember tudatosan lezár egy életszakaszt. Tehát nemcsak abbahagyja, hanem lezárja. Amikor felmerült a befejezés gondolata, már akkor nyilvánvaló volt számomra, hogy ezt csak méltó módon lehet megtenni" – mondta lapunknak az expedíció kapcsán.
"De ez nagyon időjárásfüggő. Mivel nagyon kicsik vagyunk, ki vagyunk szolgáltatva az időjárásnak, egy pár csomóval erősebb vagy gyengébb szél sok mindent megváltoztathat. Az út eleje sokkal lassabb, mert itt még nem annyira stabil maga a szélrendszer, sok a visszafelé áramlás. Nagyjából olyan ezer kilométer megtétele után már egészen jó a helyzet. A kikötés előtti két hétben, a karibi térségben pedig sokkal erősebb az áramlás, sokkal felépültebben a hullámok, sokkal kifújtabbak a szelek, így tehát az már egy gyorsabb, kifejezetten stabil menetet fog eredményezni. Meg ilyenkor a hajón az élelmiszerkészlet már a végét járja, így a hajó is könnyebb lesz" – latolgatta korábban az esélyeket.
Kelet-nyugati irányú átkelés esetében a szezon novemberben kezdődik, és márciusig tart. Áprilisig mindenképp el kell érni a karibi térséget, mert aztán jön az előhurrikán szezon.
Egy csöppnyi lélekvesztőn a végtelen óceán közepén nagyon fontos, hogy a hajós biztonságban tudja magát. Az alapvetés az, hogy a hajón kell maradni, különben vége a dalnak.
Ha kiesek, ennél fogva vissza tudom húzni magam. Van egy mentőtutaj, amit lehet aktiválni, olyankor ez felfújódik" – mondta, bár kívánjuk, hogy a mentőtutajra inkább ne legyen szüksége. További diszkomform érzések kiváltó oka lehet, hogy nagyon kicsi a hajó, könnyen át tud nedvesedni. Ha véletlenül nyitva marad a kabinajtó, és egy hullámmal bemegy fél köbméter víz, azt már nehéz kiszárítani. Nagy a páratartalom is, mivel közel a vízfelszín. Esti, 15 fokos hőmérsékletben, átázva, 30-40 km/h-s szélben ez azért nem annyira komfortos.
A jó szelek azonban egyelőre még váratnak magukra.
Jelenleg stabil a délkeleti szél amivel az afrikai por ellepi a szigeteket. Aztán habár javul az iránya, az ereje rendesen meg fog nőni. Az út elején pedig a megterhelt hajóval nem igazán jó, a szigetek között levágódó erős időben délnyugatnak ereszkedni, még így a szigetek alatti zavart zóna szélén sem" – írta a közösségi oldalán Rakonczay Gábor a tervezett indulás időpontjában. A sportolót az indulás előtt a családja és a barátai is meglátogatták a kikötőben.
Igazából egy 65+ naposra tervezett expedíció esetében az indulásnál egy-két nap ide vagy oda nem számít. Rakonczay jelen meteorológiai tudása szerint úgy valószínűsíti, december 23-án vághat neki az útnak, az átevezés kezdetét tehát karácsonyi ajándékba kapja.
Másnap 24 és 25 kevésbé lesz optimális, mert kelet / délkeletesedik a szél, de utána a szigetek alatti magas nyomású zóna kiterjed, amivel lesz pár nyugis napom" – reménykedett közösségi oldalán a sportember.