2025. január 17., 11:00

Föld alatti futás 2025: bemutatták a befutóérmet és a pólót

Ezért a menő, "25 dollárost" formázó éremért a föld alatt kell megharcolnunk (magunkkal).

Föld alatti futás 2025
Bányászok előnyben. A póló és az érem csak a föld alatt szerezhető meg

Bemutatták Magyarország legizgalmasabb kulisszái között zajló futóversenyének hivatalos befutóérmét és pólóját.

A zöldes színvilág egyértelműen a dollárra hajaz, bár, ha a sarkakban levő 4x25-öt kiszorozzuk, akkor a százeuróst is megidézheti.

Február 15-én ismét megnyílik a kőbányai pincerendszer egy futóverseny erejéig. Bár jó tudni, hogy az egykor működő kőbányát nem csak futók, hanem civil és katonai búvárok is használják örömmerülésre vagy kiképzési feladatok ellátására, ha az alsó szinteket elönti a csapadékvíz.

A BBU által évente megrendezett futás a föld alatt Magyarország legindusztriálisabb futóversenye.

Ha Budapest belvárosában sétálunk, gyönyörködve az impozáns épületekben, ritkán szoktunk arra gondolni, hogy ezek alapanyaga hogyan és honnan került ide. Nos, a Magyar Állami Operaház, a Magyar Tudományos Akadémia, a Citedella, a Halászbástya, az Egyetemi Könyvtár és a Mátyás-templom épületében, a Lánchíd két pilonjában és a Margit-híd kő elemeiben – valamint számos pesti bérház épületében – az a közös, hogy az építésükhöz használt követ Kőbányán termelték ki.

A miocén kori szarmata mészkő ezen a területen 10-15 méterrel volt a földfelszín alatt, az észszerűség a külszíni fejtést diktálta volna, azonban a földfelszínen szőlőt termesztettek, ezért döntöttek mégis a hagyományos bányászati eljárások mellett. A ma ismert járatrendszer úgy alakult ki, hogy a vágatokban a kitermelendő kőtömböket kisebb bevágásokkal körbevágták, majd hátulról ékekkel feszítették le. Ehhez a művelethez 4-6 méter szélességű és mélységű aknát nyitottak.

A századfordulóra azonban a mészkövet kiszorította a kitermelés nélkül, ipari körülmények között, nagy tömegben gyártható tégla, így a mészkőbányászat is fokozatosan megszűnt. Az évszázadok során kialakult járatrendszer viszont megmaradt. Kiterjedése mintegy 180 ezer négyzetméterre tehető, hossza 32 kilométer körüli!

A járatrendszer szervezett túrák keretében látogatható, illetve az ilyen sportesemények alkalmával.

A szervezők minden évben valamilyen keretmesébe foglalják az önmagában is érdekes helyszínen zajló futóversenyt. Idén a választás a zárt, helyenként berácsozott pincerendszer által egyébként is sugallt büntetés-végrehajtási témára esett. "A 2025-ös Föld Alatti Futáson életre kel a „kőbányai Alcatraz”! A rabok árnyai ott ólálkodnak a sarkokban, a kőfalak mély titkokat rejtenek, minden lépésedet a menekülés vágya hajtja. A föld alatt összemosódik a valóság és a képzelet, miközben a szökés mestertervén dolgozol: vajon merre tovább?! Melyik alagút vezet ki, és melyik zár csapdába „örökre”?!" – áll a felhívásban.

Előnevezni a bbu.hu oldalon február 6-ig lehet, de személyes nevezésre is van lehetőség, az persze valamivel drágább.

Akiket inkább csak a helyszín hangulata vonz, azok a rövidebb, ovis, sulis és családi futamokra nevezzenek, ezek hossza 300, illetve 700 méter. A "rendes" távok 4,3, 7, 14 és 21 kilométer. A félmaraton három hétkilométeres körből áll össze, melyből körönként 2,3 kilométert a bányában tesznek meg. Akinek ez egyszerre sok lenne, legfeljebb 3 fős váltóban is teljesítheti.

Aki pedig nem szeret futni, túrázhat is. 8, 15 és 16 órakor szakképzett vezető kalauzolja a semmihez sem fogható, monumentális vájatrendszer titkaiba az érdeklődőket. A 2-3 kilométeres túrát sétálva teszik meg. Ezért érem nem jár, azért futni kell, viszont a teljesítőknek emlékkitűzővel kedveskednek.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.