2024. november 28., 11:25

Női kézilabda-Eb, Magyarországon is

Meddig jutnak a magyar lányok a részben hazai rendezésű kézilabda-Európa-bajnokságon? A 2024-es tornának Debrecen mellett Bécs, Innsbruck és Bázel adnak otthont, november 28-tól december 15-ig. A részt vevő csapatok száma tizenhatról huszonnégyre emelkedett, ennek ellenére csupán két újoncot avatnak az idei Eb-n. A norvégok kétszeres címvédők, és ezúttal is ők a legnagyobb esélyesek.

kézilabda
Fotó: MTI

Kezdjük azzal, hogy ennek a tornának Magyarország lett volna a központi helyszíne, történetesen a budapesti MVM Dome, de a kormány még 2023 tavaszán bejelentette, hogy az Eb luxuscikk lenne az ország számára, és részben visszalép a rendezéstől. A két középdöntős csoport egyik helyszíne ezután Bécs lett, és az osztrák főváros vállalta a helyosztók lebonyolítását is. Debrecen az A és B, Bá-zel a C és D, Innsbruck az E és F csoport küzdelmeinek ad otthont. A csoportkör első és második helyezettje a középdöntőben folytatja. A Főnix Arénában az I. csoport (A, B, C), Bécsben a II. csoport (D, E, F) mérkőzéseit játsszák le, a csoportgyőztesek és -másodikok az elődöntőbe jutnak, a csoportharmadikok az ötödik helyért szállnak harcba. Az 1994 óta íródó Európa-bajnokságok történetében Norvégia 9, Dánia 3, Franciaország, Magyarország és Montenegró 1-1 alkalommal diadalmaskodott, és tegyük hozzá azt is, hogy a norvégok 3 ezüstöt is bezsebeltek, vagyis csupán háromszor (1994, 2000, 2018) nem szerepeltek a döntőben. A 2004-es torna óta 8 arany, 1 ezüst (2012) és egy 5. hely (2018) a mérlegük.

Magyarország az A csoportban szerepel. November 28-án (18.00) az egyik Eb-újonccal, Törökországgal kezd Golovin Vlagyimir alakulata, 30-án (18.00) Svédország lesz az ellenfél, december 2-án (18.00) pedig Észak-Macedónia ellen fejezi be a csoportkör küzdelmeit.

A két favorit továbbjutása szinte borítékolható. A párizsi olimpia negyeddöntőjében hosszabbítás után 36-32-re nyertek a svédek, ők a negyedikek, mi a hatodikok lettünk, a tavalyi vb-n, Göteborgban 26-22-re győztek, ők a negyedik, mi a tizedik helyen zártunk, viszont a két torna közti, áprilisi debreceni olimpiai selejtezőn 28-25-re megvertük őket, és az első helyen jutottunk ki az ötkarikás játékokra. A skandinávok keretében ezúttal is ott lesz a győri Linn Blohm, ahogy a két debreceni játékos, Kristin Thorleifsdóttir és a kapus Jessica Ryde.

A szövetségi kapitány kapusposzton Böde-Bíró Blankában (FTC), Janurik Kingában (FTC) és Szemerey Zsófiban (Metz) bízik. Jobbszélen Faluvégi Dorottya (Ludwigsburg) és Győri-Lukács Viktória (Győr) vethető be, a másik oldalon Márton Gréta (FTC) és Szöllősi-Schatzl Nadine (Budaörs). Jobbátlövők Klujber Katrin (FTC) és Papp Nikoletta (Buzău), balátlövők Csíkos Luca (Vác), Kácsor Gréta (Bistrița) és Kuczora Csenge (Thüringer) lesznek. A csapatot Simon Petra (FTC), Tóth Nikolett (Debrecen) vagy Vámos Petra (Metz) irányítja, míg Bordás Réka (FTC), Füzi-Tóvizi Petra (Debrecen) és Pásztor Noémi (CSM Bukarest) beállóként lépnek majd pályára.

Szlovákia, néhány magyarral és DAC-játékossal a keretben, 1994 és 2014 után harmadszor vesz részt az Eb-n. Az innsbrucki E csoportban Ausztria (28., 18.00), Szlovénia (30., 20.30) és Norvégia (2., 20.30) lesznek az ellenfelek. Jorge Dueñas csapatának minden egyes megszerzett pont óriási teljesítmény, egyben meglepetés lenne. A magyar válogatott a legjobb nyolc között végezhet, az elődöntőbe a svéd, francia, spanyol, montenegrói, cseh vagy román csapaton keresztül vezethet az út. Sikerül?

Megjelent a Magyar7 2024/48. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.