Négy magyar csapat szerepel az olimpián
Teljes a nyári olimpiai játékok női kézilabdatornájának tizenkét csapatos mezőnye, a magyar válogatott is ott lesz Párizsban. A debreceni olimpiai selejtezőtornán Magyarország végzett az élen 6 ponttal, Svédország 4 pontot szerezve a második helyen zárt, ezzel az északiak is kijutottak a 2024-es ötkarikás játékokra.
Három meccs, három győzelem, magabiztos játék – mi kell még? A debreceni kvalifikációs torna előtt lényegében mindenki azzal számolt, hogy a svédek az első számú esélyesek, a kijutásuk biztosra vehető, a második, olimpiát érő helyért a magyarok és a japánok vívnak majd nagy csatát, a kameruniakat pedig mindenki könnyedén legyőzi. Ebből aztán nem lett semmi, mert az afrikaiak visszaléptek a szerepléstől, nem utaztak el Magyarországra, hiába zajlottak a háttérben tárgyalások, rábeszélések.
Felesleges külön részletezni, hogy a kézilabda mennyire Európa-központú. Összehasonlításképpen: a párizsi játékok kézilabdatornáján a férfi és a női mezőnyben is 9-9 csapat európai, míg kosárlabdában a szintén tizenkét csapatos mezőnyben a nőknél 5 európai, a még nem teljes mezőnyű férfiaknál a 8-ból 5 gárda Európán kívüli. A röplabdásoknál ugyancsak legalább 5-6 csapat képviseli majd az Európán kívüli világot, jelenleg 5-5 hely kiadó mindkét nemnél, a gyephokisoknál is hasonlóak az arányok (igaz, itt az egykori brit birodalmiság maradványait láthatjuk), csak vízilabdában hasonló a helyzet, a férfiak mezőnyében tizenkét csapatból 9 európai, a nők esetében tízből hat.
Április 11-én a magyar–brit mérkőzéssel kezdődött a Főnix Arénában a torna, és 49–11-es magyar sikerrel ért véget. A félidőben 24–6-os hazai vezetésnél nyilvánvaló volt, hogy aligha szorongatják meg Golovin Vlagyimir alakulatát a fiatal és lelkes britek. Faluvégi Dorottya 7 gólt dobott, Pásztor Noémi hatot, Klujber Katrin, Győri-Lukács Viktória, Szöllősi-Schatzl Nadine és Füzi-Tóvizi Petra ötöt. A másik összecsapáson Svédország 35–28-ra legyőzte Japánt, mondhatni semmi meglepetés nem történt az 1-es csoport első fordulójában.
Április 12-én a Svédország–Magyarországon valószínűleg sokan döbbenten nézték, ahogy Kuczora Csenge 8 góljának is köszönhetően – a meccs legjobbja és a legtöbb találatot is ő jegyezte –, remek játékkal 25–28-ra, 11–15-ös első félidővel, a leértékelt magyar lányok bedarálták a sokkal esélyesebb skandinávokat. A svéd szövetségi kapitány, Tomas Axnér úgy fogalmazott a meccs után, hogy a magyarok erősek, jobbak voltak, keményen támadtak, megérdemelték a győzelmet. Számukra egyszerű a képlet, megverik a briteket, és kijutottak az olimpiára. Az esti mérkőzésen Japán 43–16-ra felülmúlta Nagy-Britanniát, vagyis a harmadik forduló előtt a matematika azt mondta, hogy négy góllal is kikaphat a magyar válogatott a japánoktól, az olimpia akkor is meglesz.
A vasárnapi első mérkőzésen Svédország is könnyedén, 52–8-ra elverte a brit csapatot, ezzel az északiak kiharcolták az ötkarikás szereplést. A sorsdöntő Magyarország–Japánon hamar kiderült, hogy a távol-keletiek nem képesek felvenni a versenyt Kuczoráékkal, és a dráma bizony elmarad. A félidőben 18–11-re vezettünk, a végeredmény 37–28 lett, Klujber 11 góllal a meccs legjobb játékosa volt.
A női kézilabdázók kijutásával eldőlt, hogy húsz év után ismét négy magyar csapat versenyez majd az olimpián csapatsportágakban: a férfi és női vízipólósok mellett a férfi és a női kézisek. Erre utoljára a 2004-es athéni olimpián volt példa, akkor is ez a négy csapat képviselte Magyarországot. Az ötödik csapat a női kosárlabda-válogatott lehetett volna, de elbukta a soproni selejtezőt, viszont 3x3-as kosárlabdában a férfi és a női csapatnak is van esélye kijutni. A nők április 14-én a hongkongi tornán az elődöntőben estek ki, a későbbi győztes azerbajdzsániaktól, akik ezzel olimpiai kvótát szereztek. A májusi debreceni selejtezőtornán mindkét gárda kijuthat, három-három hely kiadó még. Kérdés, a 3x3-as kosárlabdát vehetjük-e csapatsportágnak (miközben mégiscsak csapatsportról beszélünk), hiszen ennyi erővel a vívók, úszók vagy a kajakosok is csapatsportban szereznek érmeket.
A legtöbb csapattal az 1980-as moszkvai olimpián szerepelt a magyar küldöttség: férfi és női kézilabdában, férfi vízilabdában, női kosárlabdában és női röplabdában. Egy olimpián két éremnél többet még soha nem szerzett Magyarország csapatsportágakban, 1952-ben és 1964-ben mindkét érem arany volt, mindkétszer labdarúgásban és vízilabdában diadalmaskodtak a mieink.