2024. december 17., 13:23

Kézilabda-vb Magyarországon, kézilabda-Eb Szlovákiában

Az osztrák, magyar és svájci közös rendezésű női kézilabda-Európa-bajnokság épp csak befejeződött, máris fordulhatunk a megszokott időben, januárban esedékes világbajnokságra, amelyen természetesen a világ legjobb férfiválogatottjai vesznek majd részt. Az Eb ideje alatt egyébként a jövő tornáiról is döntöttek, érdemes belepillantani a csillogó üveggömbbe, merre visz a kézilabda útja.

kézilabda, kézilabdapálya
Illusztrációs felvétel
Fotó: unsplash.com

Némi történelem. Az első férfi kézilabda-világbajnokságot 1938-ban rendezték meg a berlini Deutschlandhalléban, mindössze négy válogatott részvételével. Németország mindhárom mérkőzését megnyerte, és Ausztria, Svédország és Dánia előtt az első világbajnok lett. A második világháború egy időre félredobta a kézilabdát és a vb-t, egészen 1954-ig kellett várni a második kiadásra.

1993 óta minden páratlan évben rendeznek férfi és női világbajnokságot, a 2025-ös férfi már a huszonkilencedik lesz a sorban. Január 14-e és február 2-a között Norvégia, Horvátország és Dánia rendezi meg a tornát, vagyis első alkalommal ad otthont egy vb-nek három ország.

A központi helyszín Oslo lesz, a helyosztókat és az egyik elődöntőt, valamint két negyeddöntőt is a norvég fővárosban játsszák le, a másik központi helyszín pedig Zágráb lesz, két negyeddöntőt és az egyik elődöntőt bonyolítják le itt. Mellettük Herning, Poreč és Varasd lesznek a házigazdák, a magyarok az utóbbiban kezdik meg a szereplésüket a csoportkörben, és továbbjutás esetén a középdöntőre is maradnának a városban.

Norvégia először rendezhet férfi világbajnokságot, Horvátország másodszor 2009 után, Dánia pedig 1978 és 2019 után harmadszor.

A dánok és a norvégok azonban készülhetnek egy újabb közös vb-re, 2031-ben Izlanddal kiegészülve ismét ők fogadják a világ élvonalát. Annak a tornának Dánia lesz a szíve, Koppenhága és Herning mellett Oslo és Trondheim, valamint Reykjavík lesznek a házigazdák. És kik rendezik a két viadal közti világbajnokságokat? A 2027-eset Németország, a 2029-eset Franciaország és Németország, bár a németek nem zárkóznának el egy harmadik fél csatlakozásától sem. A 2027-es tornának München, Kiel, Stuttgart, Hannover, Magdeburg és Köln adnak otthont, utóbbiban játsszák le majd a döntőt. A 2029-es eseménnyel kapcsolatban a párizsi finálé tűnik biztosnak. Az első női kézilabda-világbajnokságot 1957-ben Jugoszláviában rendezték meg, és a belgrádi fináléban Csehszlovákia 7-1-re legyőzte Magyarországot. 1995-ben már két ország, Ausztria és Magyarország voltak a házigadák, és azon a tornán fordult elő először, hogy Európán kívüli csapat, Dél-Korea diadalmaskodott egy vb-n – a magyarokat verték meg a döntőben. Azóta is csak egyszer, 2013-ban történt hasonló csoda, akkor Brazília lett a világbajnok. A férfiak esetében mindig európai gárda ért fel a csúcsra.

Tavaly már három ország, Dánia, Norvégia és Svédország fogadta a világ legjobb női alakulatait, jövőre pedig Hollandia és Németország közösen rendezhet vb-t.

Rotterdam lesz a döntő helyszíne, a hollandok harmadszor (1971, 1986), a németek negyedszer (1965, 1997, 2017) vállalják a vb-rendezést. A 2027-es tornának Magyarország (1982, 1995), Budapest, Debrecen, Tatabánya és Győr lesz a házigazdája. Mellesleg ugyanebben az évben Budapest vizes világbajnokságnak is otthont ad. A 2029-es női kézilabda-vb rendezője Spanyolország lesz, a 2031-esé Lengyelország és Csehország, utóbbi esetében a döntőt a legendás katowicei Spodekben játsszák le.

Európa-bajnokságok? A férfiak 2026-os és a 2028-as helyszíne már korábban ismert volt, előbbit Dánia, Svédország és Norvégia rendezi meg közösen, herningi döntővel számolva, utóbbit Spanyolország, Svájc és Portugália.

Az idei női Eb alatt, december 14-én döntött arról az EHF (Európai Kézilabda-szövetség), hogy a 2030-as kontinensbajnokságnak Csehország (Prága), Lengyelország (Katowice) és Dánia (Herning) adnak otthont, a fináléra a cseh fővárosban kerítenek sort. Szintén ugyanezen a napon ítélték oda a 2032-es rendezés jogát Németországnak és Franciaországnak. A 2026-os női Eb-nek egyszerre öt ország lesz a házigazdája. A központi helyszín Katowice lesz, de Kolozsvár, Nagyvárad, Brünn, Pozsony és Antalya is részese lesz a tornának. Szlovákia az Ondrej Nepela Jégcsarnokkal képviselteti magát. A 2028-as viadalt ismét északon rendezik meg, a szokásos trió, Dánia, Svédország és Norvégia. A 2030-as Európa-bajnokságról nem döntöttek 14-én, a 2032-esről viszont igen. Dánia, Lengyelország és Németország közösen vállalja a torna lebonyolítását, a helyosztókat a német helyszínek egyikében játsszák le.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.