Florida történelmi sikere, McDavidék csalódása - ilyen volt minden idők egyik legizgalmasabb Stanley-kupa döntője
Véget ért az észak-amerikai profi jégkorong-liga (NHL) szezonja, miután a Florida Panthers története során először emelhette magasba a Stanley-kupát. Az Edmonton Oilersel vívott drámai döntőben a hetedik meccs döntött arról, hogy melyik csapaté legyen a bajnoki címéért járó trófea, a híres Stanley-kupa.
Izgalmas és színvonalas döntősorozatra került sor. Talán nem túlzás azt kijelenteni, hogy ez volt minden idők egyik legszorosabb és legkiélezettebb Stanley-kupa döntője.
Az első két mérkőzésre a napos Floridában került sor. Hiába rohamozták meg a floridai kaput az Edmonton sztárjátékosai: Connor McDavid, Leon Draisaitl nem voltak eredményesek. A bombaformában védő orosz Szergej Bobrovszkijnek nem sikerült gólt lőni, de a floridaiak háromszor is betaláltak.
A második meccsen sem sikerült hibákra kényszeríteni az orosz hálóőrt, igaz Mattias Ekholm révén az edmontoniak ugyan megszerezték a vezetést, de ez volt egyetlen találatuk, a floridaiak négy góllal tudtak válaszolni, így 2-0-as előnnyel utazhattak Kanadába.
Az Edmontoniak bíztak abban, hogy a hazai pálya előnye és a szurkolók ereje meghozza a győzelmet, de a floridaiak 4-1-es előnyét csak 4-3-ra tudták módosítani. Ezzel pedig a Florida nagyon közel került a végső győzelemhez, már csak egy meccset kellett behúzniuk.
Na de a második edmontoni meccsen következett be a fordulat, amikor is Mcdavidék nyolc gólt rámoltak be Bobrovszkiéknak, akit egyébként időközben le is kellett cserélni.
Szépített tehát az Edmonton, a párharc pedig Floridában folytatódott, ahol nem tört meg a kanadai lendület, egy nagyon kiélezett és szoros meccsen tudott újból győzni az Edmonton 5-3-ra. Egyébként ezen a mérkőzésen állította be Connor McDavid az egykori legendás Wayne Gretzky és Mario Lemieux rekordját.
Az Edmontoniak hihetetlenül nagy önbizalommal várták a következő összecsapást, hiszen újra hazai pályán bizonyíthattak. A szurkolók nagy örömére a bizonyítás és az egyenlítés is összejött, 5-1-re sikerült győzni a floridaiak felett. Az edmontoniaknak tehát sikerült az egyenlítés, jöhetett e mindent eldöntő, hetedik összecsapás.
Európai idő szerint kedd hajnalra került sor a hetedik, mindent eldöntő mérkőzésre Floridában. A telt házas hangulatról nemcsak a hazai szurkolók gondoskodtak, de jócskán akadtak kanadai szurkolók is. A mérkőzés hatalmas iramban kezdődött, a két csapat máris egymásnak esett.
A harmadik percben meg is született a találkozó első gólja, Carter Verhaeghe szúrt bele Evan Rodrigues lövésébe.
A gól közvetlenül a floridaiak emberelőnye után született. Alig telt el két perc, amikor is az Oilers válaszolni tudott. Codi Ceci a svéd Mattias Janmarkot indította, aki szólóját góllal fejezte be. A vezetést akár az edmontoniak is megszerezhették volna, de a harmad 1-1-es döntetlennel zárult.
A második harmad elején is az edmontoniak domináltak. Sőt hatalmas esélyük volt átvenni a vezetést, amikor emberelőnyben játszottak, de a kiválóan védő Bobrovszkij eszén nem tudtak túljárni. A játékrészben szinte egész idő alatt a kanadai csapat támadhatott, de mégis a floridaiaknak sikerült megszerezni vezető gólt.
Az egész szituáció még Bobrovszkij kapuja előtt kezdődött, ahol Kulikov hátvéd tudott óriásit menteni, majd a kontrából elindultak a floridaiak és Sam Reinhart révén megszerezték a vezetést.
A záró harmadban az edmontonoiak úgy jöttek ki, hogy mindenképpen megszerzik az egyenlítő találatot. Hiába a kanadai csapat dominanciája, sem McDavid, sem Draisaitl, sem pedig Ryan Nugent-Hopkins nem tudott gólt lőni Bobrovszkijnak. Két perccel a mérkőzés vége előtt az edmontoni kapus, Skinner lekorcsolyázott, és mezőnyfölényben támadhatott a vendégcsapat, de ez sem segített, a Florida Panthers megszerezte történelme során először a Stanley-kupát.
Összességében egy nagyon kiélezett és drámai, a Stanley-kupához méltó döntő sorozatot láthattak a jégkorong-szurkolók. Mind a két csapat esélyes volt a végső győzelemre, és mindkét együttes megérdemelte volna a trófeát. A lépés most a floridaiaknak jött ki a legjobban, és abszolút megérdemelten lettek először Stanley-kupa győztesek.