2022. május 26., 16:10

Final Fourban a Győr és a Veszprém

Kézilabda, Bajnokok Ligája, ez az idény is véget ér hamarosan. A nőknél dán, francia, norvég és magyar csapatok alkotják a Final Four mezőnyét, a Győri Audi ETO KC pedig ismét esélyes a győzelemre. A férfiaknál lengyel, német, spanyol és magyar alakulatok küzdenek majd a legjobb négy között, a Telekom Veszprém végső sikerére viszont kevesen fogadnának.

kézilabda
Fotó: MTI

Ha a Győr megnyeri a női kézilabda Bajnokok Ligája 2021–2022-es kiírását, a többség bólint egyet, várható volt, teszik majd hozzá, és igazuk lesz. A sport statisztikákból, számokból, eredményekből áll, és elég egy pillantást vetni az ETO idei szereplésére, és mi is csak biccenthetünk. Hát igen, a csoportmeccsekből tizenhármat megnyert, egyet elveszített. Azt az egyet történetesen Norvégiában, a Kristiansand otthonában, de csak egy góllal. A címvédő Vipers a második helyről lépett tovább egyenesen a negyeddöntőbe, tíz győzelemmel és négy vereséggel, értelemszerűen a Rába-partiakkal együtt. Ez volt a B csoport, az A élén meg az a Team Esbjerg végzett, amely szintén egyetlen alkalommal maradt alul, ellenben három döntetlent is elkönyvelhetett, és attól a Bresttől kapott ki Franciaországban, amelyet a Győr a negyeddöntőben búcsúztatott. A dánok persze ott lesznek június 4–5-én a budapesti Final Fourban – a CSM Bukarestet ejtették ki a legjobb nyolc között –, az elődöntőben meg Ambros Martín alakulatával csaphatnak össze.

A Győri Audi ETO KC a Brest Bretagne Handballt búcsúztatta a negyeddöntőben, miután idegenben 21–21-es döntetlen született, az Audi Arénában viszont 35–23-ra diadalmaskodott a magyar csapat.

A magyar bajnok FTC-Rail Cargo Hungaria az A csoport harmadik helyén zárt, és legalább a negyeddöntőig el kellett volna jutnia, hiszen a nyolcaddöntőben a B csoport hatodik helyezettjével, magyarán a legkönnyebb ellenféllel, az RK Krim Mercatorral játszhatott. Ljubljanában azonban 33–26-ra kikaptak a ferencvárosiak, az érdi visszavágón Klujber tíz gólja és a 26–22-es győzelem is kevésnek bizonyult a továbbjutáshoz. És ha azt is hozzátesszük, hogy a két orosz gárdát, a Rosztov-Dont és a CSZKA Moszkvát a csoportkör után kizárták az ukrajnai háborúra hivatkozva, akkor a Fradi az A jelű nyolcas második legerősebb csapatának számított a kieséses szakaszban. Elek Gáborék ezúttal sem váltották meg a világot, de ki várta tőlük, jegyezhetjük meg cinikusan.

A Rosztov-Don tehát hiányozni fog a legjobb négyesből, de a két csoportgyőztes és az egyik csoportmásodik pályára lép az MVM Dome-ban. A június 4-i elődöntőben a Győr–Esbjerg párharc mellett Kristiansand–Metz Handball összecsapásra kerül sor. A franciák a győriek és a norvégok mögött zártak a B csoportban, majd a nyolcaddöntőben a Dortmund kiejtésével egyenesen a Final Fourban landoltak, mivel a rosztoviak nem állhattak ki ellenük a negyeddöntőben. Mire ez a cikk megjelenik, már eldőlt, a Győr vagy a Ferencváros lett a 2021–2022-es magyar bajnok, ettől függetlenül Hansenék, Oftedalék, Kriastiansenék a hatodik BL-trófeát is megszerezhetik a Győri Audi ETO KC számára.

A Veszprém az outsider

A férfiaknál a magyar siker csodaszámba menne, a Telekom Veszprém a négyes döntő outsidere. Momir Ilics egy éve irányítja a csapatot, és a csoportmérkőzések után nyilvánvaló volt, hogy a negyeddöntő lehet az idei maximum. A B csoportból negyediként jutott tovább a bakonyi alakulat, és a Vardar nyolcaddöntőbeli kiejtése után a csoportkör legjobbja, a 11–3-as mérleggel bíró Aalborg Håndbold várta Kentin Mahéékat. A május 12-i veszprémi összecsapáson 36–29-es hazai siker született, ami egyrészt meglepő, másrészt tetemes előny még a BL-ben is a visszavágóra. A május 18-i dániai meccsen az előző szezon finalistája több meghatározó játékosát nélkülözte, és a vendégek azzal álltak ki, hogy ők itt győzhetnek, és meglesz a Final Four. A négyszeres BL-döntős három góllal is vezetett (7–10), a hazaiak csak a negyvennyolcadik percben vezettek először a mérkőzés során (31–30). Az Aalborg 37–35-re nyert végül, Bjørnsen és Juul 9–9 gólt dobtak, míg a magyaroknál Lauge és Mahé fejenként hatot.

A Veszprém tizedszer jutott be a Bajnokok Ligája legjobb négy csapata közé, utoljára két évvel ezelőtt szerepelt a Final Fourban, akkor a negyedik helyet szerezte meg.

A másik három negyeddöntős párharcon az esélyesebb gárdák diadalmaskodtak, vagyis a négy kiemelt, a két csoportgyőztes és csoportmásodik közül csupán az aalborgiak buktak el. A B csoport első helyezettje, a Łomża Vive Kielce oda-vissza verte a francia Montpellier Handballt. Talant Dujshebaev csapata mellett ott lesz a címvédő FC Barcelona is, amely szintén kettős győzelemmel jutott be a legjobb négy közé, miután azt az SG Flensburg-Handewittet búcsúztatta, amely a nyolcaddöntőben a jóval esélyesebbnek számító Pick Szegedet ejtette ki. A negyedik elődöntős a THW Kiel, a németek a Paris Saint-Germain ellen Franciaországban döntetlent játszottak, majd odahaza 33–32-re nyertek. A franciák ezúttal hiányozni fognak a legjobb négyből, és a PSG kézilabdában sem tud felérni Európa legmagasabb csúcsára.

A csoportkörben a Kiel szerezte a legtöbb pontot az Aalborg után, ami alapján akár messzemenő következtetéseket is levonhatnánk, és 2020-ban a Barcelonát verte meg a döntőben. A katalánok a BEK/BL legsikeresebb alakulatának számítanak tíz kupasikerrel öt vesztes döntő mellett, míg a Kiel a harmadik a maga 4–4-es mérlegével. A Kielce 2016-ban épp a Veszprémet múlta felül a döntőben, büntetőkkel, míg a magyarok a négy elveszített fináléval az örök másodikok kategóriájának éllovasai. A 2021–2022-es idény a 2014–2015-ös kiírás „koppintása” a Final     Fourt illetően. Akkor a Barcelona a Kielcét, a Veszprém a Kielt verte meg az elődöntőben, a döntőben meg a katalánok ötgólos győzelmet arattak. Hogy mely csapatok játszanak egymással a legjobb négy között, arról a május 24-i sorsolás dönt. A kölni Lanxess Arena ad otthont a június 18–19-i Final Fournak, amelyre a Telekom Veszprém az esélytelenek nyugalmával utazhat el.