2018. november 19., 20:36

Elérhető a trón a magyarok számára?

Úgy tűnik, a 2018-2019-es idényben a Szeged a Bajnokok Ligájában is lekörözi a veszprémieket, míg az eperjesiek szintén sikeres évet zárhatnak majd a sorozatban. Kérdés, hogy a magyarok közül eljuthat-e a végső küzdelmekig valamelyik együttes, vagy ismét külföldi alakulat ülhet az európai klubkézilabda trónjára.

kézilabda - illusztracio
Fotó: rovin

A Bajnokok Ligája hétvégi nyolcadik fordulójában a Telekom Veszprém 36-27-re legyőzte az IFK Kristianstadot, míg a MOL-Pick Szeged 33-33-as döntetlent játszott a Skjern Håndbolddal. Az A és a B csoport küzdelmei mellett a C-ben és a D-ben is a 8. forduló mérkőzései zajlottak.

A C-ben a HT Tatran Prešov 29-30-as értékes győzelmet aratott a Bjerringbro-Silkeborg otthonában. A kézilabda-BL csoportkörében 28 együttes harcol négy csoportban a továbbjutásért. Az A és a B elméletileg az erősebb alakulatokat tömöríti, 8-8 csapat játszik egymással a csoportokban. A C-ben és a D-ben a gyengébbek küzdenek 6-6-os csoportokban.

A lebonyolítás némileg bonyolult, az A-ból és a B-ből a csoportgyőztesek egyenesen a negyeddöntőbe jutnak, a 2-6. helyezettek a tizenkét csapatos „nyolcaddöntőbe” lépnek tovább. A C és a D első két helyezettje szintén továbbjut, a rájátszásban az egyik csoport győztese a másik csoport másodikjával harcol, és a két továbbjutó a „nyolcaddöntőben” folytathatja.

Az elmúlt idényben a Montpellier a D csoport győzteseként lépett tovább, majd a Barcelonán és a Flensburgon is átgázolva a Final Fourban a címvédő Vardart legyőzve a döntőben a Nantes-ot verte. Az utolsó szezon a franciák jegyében zajlott, a harmadik helyet is ők szerezték meg, a legesélyesebbnek tartott Paris Saint-Germain.

A 2018-2019-es idényben a címvédő az A csoportba került, de a Montpellier nem remekel, csak a hetedik helyen áll, vagyis távoli a továbbjutás. A háromszoros BL-döntős Veszprém az ötödik helyet foglalja el, de az októberben a menesztett Ljubomir Vranjes helyére kinevezett David Davis irányításával sem tündököl a csapat. A spanyol edző vezetésével is negatív a mérleg. Ugyan a svéd Kristianstad ellen sikerült visszavágni a 7. fordulóban elszenvedett idegenbeli vereségért, de előtte a Rhein-Neckar Löwentől kaptak ki hazai pályán Nagy Lászlóék. Négy győzelem mellett négy vereség a bajnoki ezüstérmes produkciója. A csoport élén a Barcelona áll, megelőzve a Kielcét, a Löwent és a Vardart, míg a veszprémieket a Breszt, a Montpellier és a Kristianstad követi.

A B csoportban a Dániában aratott háromgólos siker után odahaza nem bírt egymással a Szeged és a dán bajnok. Juan Carlos Pastor csapata a sorozatban tíz bajnoki címet szerző Veszprém diadalmenetét állította meg a 2017-2018-as idényben, és tizenegy év után harmadszor lett bajnok a Szeged.

A tizenhét bajnoki ezüst után mintha szárnyakat kapott volna az alföldi együttes. Nyolc meccsből hat győzelem, egy döntetlen és egy vereség, és második hely a PSG Handball mögött a BL-ben. A 16 pontos franciákat három ponttal lemaradva követik a magyarok, a harmadik Nantes azonban csak 7 pontos.

A harmadik és nyolcadik helyezett csapatot csupán két pont választja el, magyarán a Nantes, Flensburg, Skjern, Celje, Zaporizzsja, Zágráb hatosából bármelyik négy gárda továbbjuthat. A Veszprém és a Szeged közül tehát utóbbi áll jobban, ugyanakkor mindkét csapat biztos továbbjutónak tűnik, míg a Szeged számára akár a csoportgyőzelem is elérhető. A november 24-i PSG elleni összecsapáson sok minden kiderül. A magyar csapatok közül csupán a Budapest Honvéd tudta megnyerni a sorozatot még 1981-1982-ben.

A C csoportban a tizennégyszeres rekordbajnok HT Tatran Prešov meglepően jól játszik. A horvát Slavko Goluža irányítása alatt nyolc meccsből hatot megnyertek a sárosiak, és csak kettőn szenvedtek vereséget. A Tatran erejét jelzi, hogy otthon és idegenben is felülmúlta a csoportelső Bjerringbro-Silkeborgot. A dán bajnokság ezüstérmesének ugyanúgy 12 pontja van, mint az őt követő Sporting CP-nek és a Tatrannak. A hatosból már csak az említett hármas juthat tovább, viszont az egyik biztosan hoppon marad. A hátralevő két fordulóban az Eperjes a Csehovszkije Medvegyi otthonába látogat, majd a Metalurg Szkopjét fogadja hazai pályán. Az utolsó fordulóban viszont a dánok a portugál bajnokkal csatáznak. A Prešov számára tehát reális a továbbjutás.

Az EHF-kupa lényegében a német csapatok kupasorozata, az első, 1981-1982-es kiírás óta a lehetságes harminchét győztesből huszonhármat ők adtak. A 2018-2019-es idényben a második fordulóban csatlakozott az első magyar együttes, a Sport36-Komló. A baranyaiak az Olimbiakósszal találkoztak, és idegenben lőtt több góloknak köszönhetően a görögök jutottak tovább.

A hétvégén a harmadik körben újabb két magyar lépett pályára. A Grundfos Tatabánya KC a holland OCI-Lions alakulatát 31-18-ra ütötte ki, a Sittard-Geleenben rendezendő visszavágó formalitásnak tűnik. A másik magyar, a Balatonfüredi KSE a HC Baník Karviná vendégeként lépett pályára, és szoros csatában, 33-34-re nyert a cseh csapat ellen. A harmadik forduló továbbjutói a csoportkörben folytatják, a 16 csapat négy csoportba osztják, a küzdelmek februárban kezdődnek. Mindkét magyar klubnak van esélye, a Tatabánya sikere szinte biztos.

A harmadik számú európai kupasorozatban, a Challenge-kupában csak az MŠK Považská Bystrica szerepel a magyar és a szlovák klubok közül. A vágbeszterceiek a harmadik fordulóban kapcsolódtak be a hétvégén, és az olasz Pallamano Pressano otthonában 24-28-as győzelmet arattak. Ha a háromszoros szlovák bajnok túljut a lavisi együttesen, akkor a nyolcaddöntőben folytathatja, de már jövő februárban.