2023. június 26., 08:32

Belgium először aranyérmes

Belgium nyerte meg a női kosárlabda Európa-bajnokságot, mivel a vasárnapi döntőben csak az utolsó három percben vezetve legyőzte Spanyolországot Ljubljanában.

23 női kosár eb
A belga Emma Meesseman (elöl) és a spanyol Raquel Carrera
Fotó: MTI
A torna utolsó mérkőzésére legalább 1700-an jöttek ki a Stozice Arénába, a minden eddiginél nagyobb belga tábor hihetetlen hangulatot teremtett, és az összes támadásnál név szerint buzdította az aktuális kedvencét.

A sajtóban előzetesen a legjobban támadó (Belgium) és a legjobban védekező gárda (Spanyolország) összecsapásaként emlegették a finálét, ám a két csapat alaposan rácáfolt a várakozásokra.

A nyitónegyedben végig az elődöntőben a magyarokat legyőző spanyolok vezettek, miközben a 33 éves Alba Torrens bedobta 677. Eb-pontját, ezzel a nemzeti örökrangsor élére ugrott. A Sopronban is megfordult Queralt Casas - a magyarok elleni nulla pontja után - a 15. percben már tíz pontnál tartott, és a lendületes belga akciók rendre elhaltak az ellenfél elképesztő védőmunkája miatt.

A 32-25-ről induló második félidőben belga részről továbbra is csak a WNBA- és ötszörös Euroliga-bajnok Emma Meesseman és a hatalmas termetű Kyara Linskens remekelt, az Eb utolsó negyede 48-43-mal kezdődött. Ekkor a belgáknál a 12-es keretből mindössze négyen értek el kosarat. Ennek ellenére a 37. percben, a mérkőzés során először átvették a vezetést (55-54), amelyet már nem is engedtek ki a kezükből, és két bronzérem (2017, 2021) után megszerezték történetük első Európa-bajnoki címét.