A fiúk után a lányoknak is sikerült!
Abszurdum, de mégis mi lenne, ha kézilabdával fociznának, és focilabdával pedig kézilabdáznának? A focilabdát nem tudnák úgy igazából megmarkolni a kézisek, ezért jóval gyengébbeket tudnának csak dobni a kapura a nagyobb labdával. A keményebb kézilabda viszont felgyorsítaná a focimeccseket, de köszönöm szépen fejelni vagy lövést hárítani egy ilyen kőkemény lasztival, a tértátölelő indításoknak is befellegezne.
Persze ez csak egy megalapozatlan, sporttudománytalan képzelgés, amelyet az szült, hogy vasárnap a Zalaegerszeg-Ferencváros focimeccs után megnéztem a mindent elődöntő Magyarország-Japán női kézilabda olimpiai selejtezőt is. Azt tudtuk, hogy az egyik olimpiai selejtezős ellenfelünk, a britek (angolok) a focit találták ki, a kézilabdát pedig nagyon nem. Ebben a sportágban még sehol sem tartanak, nem okozhat gondot a legyőzésük. Azt is tudtuk, hogy a skandináv kézilabda nagyon nem fekszik a magyaroknak, ezért a svéd mumusunk debreceni legyőzése igencsak nagy bravúr volt.
De a férfiak után hazai környezetben a lányok is felnőttek a feladatukhoz, és semmit se bízva a véletlenre, magabiztosan legyőzték a felkelő nap országának csapatát! A férfiak mellett ők is ott lesznek nyáron Párizsban! Nem kis bravúr, 20 év után vehet részt a nyári olimpián a férfi és női válogatottunk is! Lesz kiért szurkolni a csapatsportágokban is, mert ugyanez a kedvező helyzet állt elő vízilabdában is, nők és férfiak is egyaránt küzdhetnek az olimpiai érmekért.
Visszatérve a kézilabdához és az olimpiához! A japánok felett aratott magabiztos vasárnapi magyar győzelem két, azóta sokat emlegetett kézilabda mérkőzést idézett fel az emlékezetemben: A női csapat a sydney-i olimpia kézilabda-döntőjében Dániával találkozott, és a második félidőben szerzett hatgólos előnyről egy emlékezetes meccsen vesztette el hajrában a döntőt. A biztos vezetésről elszenvedett vereség már-már az évezredes magyar sors szimbólumává magasztosult. Nehezen felejthető a könnyekkel áztatott eredményhirdetés, amikor olyannyira nem csillogott a nyakakban az ezüstérem. Párizsban persze más lenne a helyzet!
Utána kellene néznem, de fogalmam sincs, hogy fociban pontosan hogyan történt az olimpiai kvalifikáció. Valószínűleg valamelyik korosztályos Európa- illetve világbajnokságon lehetett kivívni az olimpiai részvétel jogát. Nem sokat írt róla a sajtó, hogy hol és mikor szúrtuk el a párizsi olimpiai részvételt labdarúgásban, pedig ebben a sportágban is egykoron szebb napokat is megéltünk az olimpiai játékokon: 3 aranyérem, 2 ezüst és 1 bronzérem az eddigi termés. Most viszont az olimpiai fociról lemaradtunk, de ott leszünk kézilabdában és vízilabdában is.
Hajrá fiúk, hajrá lányok!