Tizenöt magyar érem a párizsi paralimpián
Párizs búcsúzik, véget értek a 2024-es nyári paralimpiai játékok. A magyar csapat 5 aranyat, 6 ezüstöt és 4 bronzot szerzett Franciaországban. Tokióval összehasonlítva ez eggyel kevesebb érem. Az éremtáblázat élén természetesen Kína végzett, sorozatban hatodik alkalommal.
Mióta rendeznek paralimpiai játékokat? 1960 óta. Rómában megrendezték az első nyárit, bár a történet ennél bonyolultabb, a lényeg, 1976-ban a svédországi Örnsköldsvik az első téli paralimpiai játékoknak is otthont adott. Az évtizedek alatt eljutottunk odáig, hogy aki olimpiát rendez, az egyben paralimpiát is.
A 2024-es párizsi nyári paralimpia alatt azon töprenghettünk, hogy magyar szempontból elég lesz három vagy öt érem, vagy ez leszereplés. Miért? Mert aki szeptember 4-én ránézett az éremtáblázatra, azt látta, hogy Magyarország mindössze 3 érmet szerzett, miközben a párizsi paralimpia augusztus 28-án kezdődött, szeptember 8-án pedig befejeződik. Aztán aki másnap vetett egy pillantást az éremtáblázatra, valószínűleg dörzsölte a szemét, hogy biztosan rosszul lát, esetleg valamit elírtak. Hogyan lett hirtelen 8 érme Magyarországnak? A tetejébe 6-án további 3 éremmel gazdagodott a magyar tábor, 7-én aztán 15-nél megállt.
Magyar érmesek? Sokáig Konkoly Zsófia úszó (S9-es sérültségi kategória) volt az egyetlen magyar aranyérmes. Először 400 gyorson nyert augusztus 29-én, majd szeptember 5-én 200 méter vegyesen, végül 6-án 100 pillangón is bezsebelt egy ezüstöt. A 22 éves pécsi sportoló a legsikeresebb magyar paralimpikon volt Párizsban, pályafutása során 3 aranyat, 3 ezüstöt és 1 bronzot szerzett.
Ekler Luca megvédte a címét távolugrásban (T38-as kategória), majd 7-én 400 méteres síkfutásban a második helyen ért célba. A szintén 22 éves atléta szerezte a magyar küldöttség tizenötödik érmét.
Pap Bianka 100 méter háton (S10) megvédte a címét, 200 vegyesen ezüstöt, 400 gyorson bronzot szerzett, ezzel a nyolcadik érmét vihette haza paralimpiákról.
Az ötödik aranyat a kajakos Kiss Péter Pál szállította KL1 200 méteren, aki szintén megvédte tokiói címét.
Illés Fanni 100 méteres mellúszásban (SB4) lett második, Luterán Petra távolugrásban (T47), és szintén ezüstérmet nyert a női kerekesszékes tőrcsapat Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné Mező Boglárka és Veres Amarilla összeállításban.
További három bronzérmet is bezsebeltek a magyarok, mindet asztaliteniszben: az 55 éves Major Endre (C1), a londoni bajnok Pálos Péter (C11), valamint Szvitacs Alexa (C9).