2024. szeptember 12., 19:40

Tizenöt magyar érem a párizsi paralimpián

Párizs búcsúzik, véget értek a 2024-es nyári paralimpiai játékok. A magyar csapat 5 aranyat, 6 ezüstöt és 4 bronzot szerzett Franciaországban. Tokióval összehasonlítva ez eggyel kevesebb érem. Az éremtáblázat élén természetesen Kína végzett, sorozatban hatodik alkalommal.

Paralimpia 2024

Mióta rendeznek paralimpiai játékokat? 1960 óta. Rómában megrendezték az első nyárit, bár a történet ennél bonyolultabb, a lényeg, 1976-ban a svédországi Örnsköldsvik az első téli paralimpiai játékoknak is otthont adott. Az évtizedek alatt eljutottunk odáig, hogy aki olimpiát rendez, az egyben paralimpiát is.

A 2024-es párizsi nyári paralimpia alatt azon töprenghettünk, hogy magyar szempontból elég lesz három vagy öt érem, vagy ez leszereplés. Miért? Mert aki szeptember 4-én ránézett az éremtáblázatra, azt látta, hogy Magyarország mindössze 3 érmet szerzett, miközben a párizsi paralimpia augusztus 28-án kezdődött, szeptember 8-án pedig befejeződik. Aztán aki másnap vetett egy pillantást az éremtáblázatra, valószínűleg dörzsölte a szemét, hogy biztosan rosszul lát, esetleg valamit elírtak. Hogyan lett hirtelen 8 érme Magyarországnak? A tetejébe 6-án további 3 éremmel gazdagodott a magyar tábor, 7-én aztán 15-nél megállt.

Magyar érmesek? Sokáig Konkoly Zsófia úszó (S9-es sérültségi kategória) volt az egyetlen magyar aranyérmes. Először 400 gyorson nyert augusztus 29-én, majd szeptember 5-én 200 méter vegyesen, végül 6-án 100 pillangón is bezsebelt egy ezüstöt. A 22 éves pécsi sportoló a legsikeresebb magyar paralimpikon volt Párizsban, pályafutása során 3 aranyat, 3 ezüstöt és 1 bronzot szerzett.

Ekler Luca megvédte a címét távolugrásban (T38-as kategória), majd 7-én 400 méteres síkfutásban a második helyen ért célba. A szintén 22 éves atléta szerezte a magyar küldöttség tizenötödik érmét.

Pap Bianka 100 méter háton (S10) megvédte a címét, 200 vegyesen ezüstöt, 400 gyorson bronzot szerzett, ezzel a nyolcadik érmét vihette haza paralimpiákról.

Az ötödik aranyat a kajakos Kiss Péter Pál szállította KL1 200 méteren, aki szintén megvédte tokiói címét.

Kik szereztek még érmeket?

Illés Fanni 100 méteres mellúszásban (SB4) lett második, Luterán Petra távolugrásban (T47), és szintén ezüstérmet nyert a női kerekesszékes tőrcsapat Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné Mező Boglárka és Veres Amarilla összeállításban.

További három bronzérmet is bezsebeltek a magyarok, mindet asztaliteniszben: az 55 éves Major Endre (C1), a londoni bajnok Pálos Péter (C11), valamint Szvitacs Alexa (C9).

Magyarország a 26. helyen zárt az éremtáblán, Tokióhoz képest egy éremmel kevesebbet szerzett (7-5-4), a 2012-es paralimpia óta tartja a 14-18 érmes határt. Pekingben 1 arany, 5 bronz volt a mérleg. Ahogy Tokióban (13-3), úgy Párizsban (12-3) is a magyar nők voltak érmek tekintetében a sikeresebbek, Rio de Janeiróban (7-11) épp fordítva volt. A XVII. nyári paralimpiai játékokon 4463 sportoló vett részt 170 országot/csapatot képviselve. Kína 94 aranyat szerzett (összesen 220 érmet), Nagy-Britannia 49-et (124 érem), az Egyesült Államok 36-ot (105 érem), összesen 549 versenyszámban osztottak ki érmeket. Szlovákia 3 arannyal és 2 ezüsttel a 35. helyen zárt az éremtáblázaton.

Az írás megjelent a Magyar7 2024/37. számában.