2021. július 27., 14:01

Az olimpia nem csak becsület és dicsőség dolga - a sportoló is pénzből él

Nálunk is nagy összegekre számíthatnak az olimpiai bajnokaink, illetve helyezettjeink, de vannak országok, ahol akár több százezerrel is gazdagabb lehet az olimpiai bajnok, méghozzá euróban vagy dollárban. Az első helyért járó magyar 138 ezer dollár nem tűnik rossz pénznek. A szlovák jutalmak még nem nyilvánosak, abból indulhatunk ki, hogy három éve a téli olimpia után 50 ezer euró volt a jutalom.

Fotó: pixabay.com
Szingapúr az élen

A szigetországban nem aprózták el, egyenesen egymillió dollárt kínálnak annak, aki a dobogó tetejére áll. Persze nem kell rettegni, hogy az ázsiai városállamot csődbe vinnék a jutalmak, eddig egy olimpiai bajnoka volt, legutóbb Rióban, emellett két-két ezüsttel és bronzzal büszkélkedhet történelme során.

A további sorrend:

Az indonéziai érmesek 746 ezer eurót kapnak.

Hongkong 644 ezer dollárt,

Thaiföld 309,3 ezer dollárt,

Kazahsztán 250 ezer dollárt,

Azerbajdzsán 248 ezer dollárt,

Malajzia 241 ezer dollárt.

Olaszország is jókorát emelt sportolói díjazásán, így már 180 ezer euró üti a markát egy győztesnek, a második helyezettek pedig ennek a felét kapják.

Ezután következik a sorban a magyar jutalmazási rendszer, ráadásul 35 éves kor fölött életjáradék is jár a magyar olimpiai bajnokoknak.

Oroszországban nagyjából hatvan ezer dollár bónuszt kaphat egy győztes, de az összes érmesnek autót adnak.

A franciák is hasonló nagyságrendű összegre számíthatnak, a német olimpikonok viszont ennek a harmadára, egy bajnok 22 ezer dollárt kaphat pluszban.

Az amerikai sportolók a dicsőség mellett már nagyobb összegű 37,5 ezer dollár jutalomért küzdhetnek.

A sor végén a britek, a svédek és a norvégok állnak, akik nem jutalmazzák külön a jól szereplő olimpikonokat.

Nemzetközi összevetésben is jól fizet egy magyar olimpiai aranyérem

A magyar kormány 2020 decemberében emelte a kimagasló sporteredményekért járó állami jutalmak összegét.

Az ötkarikás aranyéremért az eddigi 35 millió helyett immár 50 millió forint jár,

az ezüstérmesek 25 helyett 35,7, a harmadik helyezettek 20 helyett 28,5 millió forinttal gazdagodnak.

A további pénzdíjak így alakulnak:
Negyedik helyezés: 21,5 millió
Ötödik helyezés: 14,3 millió
Hatodik helyezés: 11,4 millió
Hetedik helyezés: 5,7 millió
Nyolcadik helyezés: 2,8 millió forint.

Korábban párosban az egyéni díjazás 90 százaléka járt külön-külön az első hat helyezettnek, a hetedik-nyolcadiknak pedig 80. A mostani rendelet viszont nem tartalmaz ilyen különbségtételt.

A 2016-os riói olimpián Hosszú Katinka kereste a legtöbb pénzt a magyarok közül, három arany- és egy ezüstérméért 136,4 millió járt neki. Kozák Danuta is három aranyat gyűjtött, ő végül 94,5 milliót kapott, hiszen párosban és négyesben is győzött. Öt éve Szabó Gabriella 59,5 millió, Kapás Boglárka 41,4, Imre Géza 41 millió forintos jutalomban részesült.
Szlovákia és Csehország még gondolkodik a jutalmakon

A szlovák jutalmak egyelőre nem nyilvánosak, így

kiindulhatunk a 2018-as téli olimpia jutalmaiból, amikor az individuális olimpiai aranyért 50 ezer euró járt.

Az ezüstért 40 ezer, a bronzért 30 ezer, a 4-8 helyért pedig 20, 15, 10, 8 és 6 ezer euró járt.

A kollektív sportok győztesei is kaptak, de már jóval kevesebbet. Az  első helyért már csak 15 ezer eurót ígértek a győztes csapat tagjának.

A csehek szintén csak később mondják be a jutalmakat, háborognak is a sportvezetők, hisz így ez nem jelent motiváló erőt.

A téli olimpia után is csak négy hónappal később hozták nyilvánosságra a jutalmakat.

Akkor végül is 2,4 millió cseh korona (90 ezer euró) járt az olimpiai elsőségért, a második helyért 1,8 millió (70 ezer euró)  és a harmadikért 1,2 millió (47 ezer euró).