2024. december 29., 13:41

2024 tíz legemlékezetesebb magyar sporteredménye

Idén sem volt hiány sporteseményekből, elég csak megemlíteni a labdarúgó Európa-bajnokságot, vagy a nyári olimpiai játékokat. Sportolóink jó hírükhöz híven ezúttal sem okoztak csalódást, számtalan emlékezetes pillanatot szerezve a szurkolóknak.

Sikerült ismét
Milák Kristóf
Fotó: MTI

A 2024-es naptári év kétségkívül legnagyobb eseménye a párizsi olimpia volt. Tekintsünk most el a megnyitótól és az egyéb botrányos eseményektől, magyar szurkolóként ugyanis kellemesen emlékezhetünk vissza a francia fővárosban történtekre. A világeseményen magyar sportolóink hat arany-, hét ezüst- és hat bronzérmet szereztek.

Úszó büszkeségeink

Várható volt, hogy a vizes sportokban kiemelkedően fog teljesíteni a magyar küldöttség, az eddigi olimpiákhoz képest azonban most a kajak-kenu helyett az úszásban sikerült behúzni az aranyakat. Milák Kristóf elhallgattatta a kritikusait, Párizsban 100 méter pillangón olimpiai bajnok lett, emellett pedig 200 méter pillangón ezüstöt szerzett. Az első magyar aranyéremre egészen a hatodik versenynapig kellett várni, a fordulatot végül a mindössze 21 éves Kós Hubert hozta el, aki elbírta a rá nehezedő nyomást, és elképesztő hajrával elsőként ért célba a 200 méter hát fináléjában. Rasovszky Kristóf Párizsban nyújtott teljesítményét nehéz szavakba önteni, lényegében rajt-cél győzelmet aratott a nyílt vízi úszás 10 kilométeres számában. Ezzel Rasovszky lett az első magyar férfiversenyző, aki aranyérmet szerzett a nyílt vízi úszás maratoni számában.

Új csillag
Kós Hubert
Fotó:  MTI
Olimpiai bajnok férfi párbajtőrcsapat

Csodával felérő tettet hajtott végre a férfi párbajtőrcsapat is. Ötvenkét év után szereztek ismét aranyérmet ebben a számban. A magyar négyes domináns teljesítményt nyújtott a versenynapon, fölényesen, 45–30-ra győzték le a kazahokat és a franciákat, a döntőben pedig a japánokkal találkoztak. A Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor és Nagy Dávid összeállítású csapat egy végletekig kiélezett csatában győzte le a döntőben a japán négyest, megszerezve ezzel Magyarország sporttörténetének negyedik aranyérmét a férfi párbajtőrözők csapatversenyében. Korábban, 1964 és 1972 között sikerült begyűjteni három aranyérmet ebben a számban, így több mint fél évszázad után örülhettünk ismét olimpiai bajnoki címnek.

Aranyérem
A férfi párbajtőrözők
Fotó:  MTI
A csodatini történelmi tette

Augusztus 9-e beíródott az olimpiák történelmébe, Magyarország ugyanis megszerezte első aranyérmét taekwondóban. Ez a történelmi siker a mindössze 18 éves Márton Viviána nevéhez fűződik, akit azóta a világ legjobb női taekwondósának is megválasztottak. Márton magabiztos teljesítményt nyújtott a versenynapon, az elődöntőben például az első helyen kiemelt, 2023-ban Grand Prix-győztes, 2022-ben a világbajnok belga versenyzőt győzte le. A döntőben sem ijedt meg az Eb-győztes és harmadikként kiemelt szerb Aleksandra Perisictől. A fináléban is végig dominált és magabiztosan gyűjtötte be Magyarország első aranyérmét ebben a számban.

Erős csaj
Márton Viviána
Fotó:  MTI
Az utolsó versenynapon – arany

Amikor már azt gondolhattuk, hogy véget ért számunkra az olimpia, és lélekben már el is könyveltük az öt aranyérmet, jött Gulyás Michelle, és talán még a magyar szurkolókat is sokkolta teljesítményével. A 24 éves olimpikon egy francia és egy dél-koreai öttusázóval volt nagy versenyben, a negyedik szám, a lövészet után azonban olyan nagy előnyre tett szert az üldözőivel szemben, hogy a cél előtt már önfeledten ünnepelhetett. Gulyás sikerének köszönhetően megszerezte a magyar öttusa tizedik olimpiai aranyérmét. Párizsi diadalának is köszönhetően a nemzetközi sportági szövetség (UIPM) Gulyás Michelle-t választotta az év női öttusázójának.

Az ezüst is szépen csillog

2024. augusztus 4-re valószínűleg még sokáig emlékezni fog Halász Bence. A magyar olimpikon ezen a napon töltötte be 27. életévét, amelyet egy ezüstéremmel sikerült emlékezetessé tennie. Az aranyra ugyan nem volt esélye – a tavaly Budapesten berobbant Ethan Katzberg első kísérletével métereket vert a mezőnyre – Halász második helye azonban egy pillanatig sem forgott veszélyben. A Dobó SE kalapácsvetője a harmadik körben 79,97 métert dobott, amellyel ugyan meg sem közelítette Katzberg 84,12-jét, a többi versenyző azonban nem jelentett veszélyt számára. Halász Bence sikere egyben azt is jelentette, hogy tizenkét év után jött össze ismét érem a szakágnak az ötkarikás játékokon.

Biztos második
Halász Bence
Fotó:  Nemzeti Sport
Michelisz harmadszorra is a csúcson

2023 után az idei évben is magyar bajnoka volt a túraautó világbajnokságnak, Michelisz Norbert ugyanis megvédte vb-címét. A 40 éves versenyző az egész idény során kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, ennek is volt köszönhető, hogy tízpontos előnnyel várta a szezon utolsó, de egyben talán legnehezebb versenyét Makaóban. Michelisz nem vállalt komolyabb kockázatot a szezonzáró futamon, az ötödik helyen ért célba, így végül összetettben tizenegy pontos előnnyel végzett fő riválisa, a svéd Björk előtt. A BRC Hyundai magyar versenyzője így 2019 és 2023 után ismét világbajnoki címet ünnepelhetett.

Csodálatos Eb bronzérem

Elképesztő tettet hajtottak végre a magyar női kézilabdások, akik a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon bronzérmet szereztek. Golovin Vlagyimir csapata az egész torna során remekül teljesített, a főcsoportban mindössze a franciákkal szemben maradtak alul. Ez a vereség azt jelentette, hogy az elődöntőben a magyar csapat az elképesztő játék-erőt képviselő norvégokkal csapott össze, akik ellen a küzdőszellem is kevésnek bizonyult, és 30-22-re kikaptak a lányaink. A vasárnapi bronzmérkőzésen ismét a franciákkal néztek farkasszemet Klujberék, és sikerült visszavágni a korábbi vereségért, egy rendkívül szoros, izgalmakban bővelkedő mérkőzésen 25-24-re nyertek a kézis csajok. A mostani bronzérem a magyar szurkolók és a csapat számára lényegében arannyal ér fel, kézilabdásaink ugyanis legutóbb még 2012-ben végeztek a dobogón az Európa-bajnokságon.

Bronzragyogás
A magyar női kézilabdaválogatott
Fotó:  MTI
Kerkez Milos, a „kengyelfutó gyalogkakukk”

A 21 éves védő még tavaly nyáron igazolt az angol Bournemouth csapatához, az igazi áttörést azonban az idei szezon hozta meg számára. Andoni Iraola rendszerének egyik legfontosabb embere lett, remek teljesítményére pedig több nagycsapat is felfigyelt. A legkomolyabb érdeklődőnek a Liverpool tűnik, a napokban azonban már a Real Madridról is lehet hallani, hiszen Ferland Mendy utódját keresik. Kerkez a Premier League idei kiírásában két gólpasszt jegyzett a címvédő Manchester City ellen, a Wolves elleni találkozón pedig megszerezte első találatát az angol bajnokságban. Az Európa-bajnokságon mindhárom csoportmérkőzésen pályára lépett, az őszi Nemzetek Ligája találkozók közül azonban többet sérülés miatt kénytelen volt kihagyni. Reméljük, hogy tavaszra teljesen egészséges lesz, és a válogatottat is tudja majd segíteni.

Vissza a világelitbe

A magyar férfi jégkorong-válogatott történelmi tettet hajtott végre májusban, az olaszországi Bolzánóban, amikor megnyerte a divízió I/A-s világbajnokságot, így pedig visszaverekedte magát a világelitbe. Ez különösen nagy siker, mert korábban hétévente sikerült véghezvinni ezt a tettet, most azonban a 2023-as kiesés után rögtön összejött a feljutás. A magyar csapat egy végletekig kiélezett tornán a döntőben Szlovéniát legyőzve jutott vissza a legjobbak közé, így egy év kihagyást követően ismét a legnagyobbak között találjuk Majoross Gergely együttesét.

A skótok elleni katarzis

Az utolsó, tizedik emlékezetes sportesemény talán egy kicsit kilóg a sorból, ez ugyanis sem világbajnoki, sem pedig olimpiai bajnoki címet nem jelentett, mégis beleégett a magyar szurkolók emlékezetébe. A magyar labdarúgó-válogatott két vereséggel kezdte az Európa-bajnokságot, a továbbjutási remények életben tartásához azonban meg kellett volna verni a skótokat. A mérkőzés nem bővelkedett helyzetekben, és már úgy tűnt, lemondhatunk a továbbjutásról, a 100. percben viszont egy skót szögletből kontrát indított a magyar csapat, amelyet a csereként beálló Csoboth Kevin góllal fejezett be. A magyar szurkolók, a játékosok és a szakmai stáb eufóriában ugrottak egymás nyakába az utolsó percben szerzett győztes találatot követően. Sajnálatos módon a többi mérkőzésen kedvezőtlen eredmények születtek, így a magyar válogatott nem jutott tovább a csoportkörből. A kiesés ellenére azonban az idei Eb is tartogatott emlékezetes pillanatokat, amelyekre szívesen gondolhatunk vissza.

Foci selejtező
Csoboth Kevin
Fotó:  MTI

Összességében elmondható, sikeres évet zár a magyar sport, amelyben akadtak szomorú, szívfacsaró pillanatok, de a sikeres, örömteli momentumok ezúttal is túlsúlyban voltak. Reméljük, hogy 2025-ben hasonló sikereknek örülhetünk, ehhez erőt, kitartást és egészséget kívánunk a magyar sportolóknak.

                                                                                                                                                                                   Megjelent a Magyar7 51-52. számában

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.