A rossz ideák az ellenségeink - A Hancsovszky-film titka -PODCAST
A közelmúltban mutatták be a Hancsovszky Béla történetét feldolgozó filmet.
A felvidéki magyar történetet több dél-szlovákiai városban és településen láthattuk.
Miért fontos ez az elfeledett, a felvidéki magyarság történetét érintő téma?
Miért merült feledésbe Hancsovszky Béla története, aki a második világháború után Tornalján felrobbantotta a helyi csendőrség épületét?
Hős volt vagy bűnöző? Példakép vagy elrettentő példa? Miért a közöny jellemzi a felvidéki magyar közösséget, és mit üzen ez a történet mai kornak?
Laczkó Sándorral, a film rendezőjével és producerével beszélgettünk.
Érdemes velünk tartani!
A film egy tornaljai gimnazista hihetetlen történetén keresztül eleveníti fel Csehszlovákia egyik legsötétebb időszakát. 1945 nyarán egy 19 éves magyar fiú, Hancsovszky Béla a magyarellenes csehszlovák intézkedések elleni tiltakozásként felrobbantotta a tornaljai csendőrőrs épületét. A népbíróság, amely a hatalom szándékai szerint Hancsovszky személyén keresztül akart példát statuálni bármiféle magyar ellenállással szemben, halálra ítélte a fiút, aki azonban kalandos körülmények között külföldre szökött. A Laczkó Sándor által rendezett 80 perces filmben történészek és hazai színészek keltik életre a történetet. A két főszereplő Hégli Bence és Oszlík Péter mellett feltűnik még többek között Gál Tamás, Kiss Szilvia, Culka Ottó, Hostomský Fanni és még sokan mások.
Címkék