2023. augusztus 27., 18:47

Verstappen nyerte a telt házas viadalt

A címvédő és kétszeres világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője nyerte vasárnap a telt ház előtt rendezett Forma-1-es Holland Nagydíjat, melyet a szeszélyes időjárás tett izgalmassá.

Ismét nyert
Max Verstappen
Fotó: TASR

A 25 éves pilótának ez pályafutása 46. és az idei 11. futamgyőzelme, mellyel beállította a négyszeres világbajnok Sebastian Vettel 2013-as rekordját, mivel így már egy idényen belül sorozatban kilenc futamon nyert.

Verstappen mögött a szintén kétszeres vb-győztes spanyol Fernando Alonso végzett másodikként az Aston Martinnal, míg a harmadik helyen Pierre Gasly, az Alpine francia versenyzője zárt, miután a másik Red Bullt vezető mexikói Sergio Pérez boxutcai sebességtúllépés miatt öt másodperces időbüntetést kapott.

A rajt után azonnal eleredt az eső, és ahogy a mezőny az első kör végéhez ért, már a vizes aszfalton próbálták pályán tartani az autókat a versenyzők. Verstappen megőrizte az első helyet, Lando Norris (McLaren) volt a második, míg George Russell (Mercedes) a harmadik. A kör végén többen a kerékcsere mellett döntöttek, sokan viszont nekivágtak a második körnek is a száraz pályára alkalmas gumikkal, de ők hamar belátták, hogy szükség lesz a cserére.

Miután a mezőny majdnem minden tagja járt a boxban, Pérez állt az élen, de az ötödik helyre visszaeső Verstappen rohamtempóban kezdte megelőzni a riválisokat és kisvártatva már csapattársa nyakán loholt. Az eső elállt, így sorra következtek az újabb kerékcserék, melyek során Verstappen átvette a vezetést Péreztől, harmadiknak pedig Alonso sorolt be, de rövidesen a biztonsági autó mögött kellett folytatniuk a körözést, miután Logan Sargeant (Williams) a falnak csapta a versenyautóját.

A száguldás a 22. körben folytatódhatott és a következő húsz körben az élmezőnyben nem történt változás: Verstappen magabiztosan tartotta a vezető pozíciót, Pérez és Alonso pedig a második és harmadik pozíciót őrizte.

A 46. és az 50. kör között a dobogós helyeken száguldók autóin újfent kereket cseréltek, ezeket követően Verstappen változatlanul az élen állt, Pérez második volt, míg Alonsónak elrontották a boxkiállását, mely túl lassúra sikerült, így a spanyolnak meg kellett küzdenie a harmadik pozícióért. A mezőny korelnöke viszont első próbálkozásra lehagyta ferraris honfitársát, Carlos Sainz Juniort, így visszaszerezte a dobogós helyet.

Nyolc körrel a vége előtt hatalmas eső zúdult a zandvoorti létesítményre, a versenybíróság pedig emiatt piros zászlóval félbeszakította a viadalt, de Alonso ekkor már második volt, mert megelőzte a célegyenes végén hibázó Pérezt.

Az újraindítást követően Verstappen nem rontott, Pérez viszont a büntetése miatt le kellett, hogy mondjon a dobogós pozícióról, amely az egyébként remekül versenyző Gasly ölébe hullott.
Verstappen megállíthatatlanul halad a címvédés felé, előnye már 138 pont az összetettben Pérezzel szemben.

A vb egy hét múlva Olaszországban folytatódik.