2019. április 11., 12:18

Mercedes-Ferrari csata várható a jubileumi F1-es futamon

A kereskedelmi jogokat birtokló Liberty Media számos különlegességgel készült a Forma-1 történetének 1000. nagydíjára, amelyre a hétvégén kerül sor Kínában, a sanghaji pályán, ahol várhatóan a világbajnoki címvédő Mercedes, valamint a Ferrari pilótái küzdhetnek majd a győzelemért.

Lewis Hamilton

A Liberty Media egy óriásposztert készíttetett az F1 legeredményesebb versenyzőjéről, a hét vb-elsőségével rekorder, 50 éves Michael Schumacherről, de hasonló nagyméretű kép készült az autósport csúcsát jelentő sorozat másik legendás pilótájáról, a manapság a Mercedes tanácsadójaként dolgozó, háromszoros világbajnok Niki Laudáról.

Emellett az 1950 óta íródó Forma-1-es történelem különböző korszakának meghatározó versenyautóit, valamint híres pilóták versenyruházatát is kiállították számos más emléktárgy mellett, a paddockban, a csapatok és versenyzők "szálláshelyén" pedig majdnem teljes hosszában egy vörös szőnyeget fektettek le.
Chase Carey, a Forma-1 első embere pénteken bemutatja az 1000. futam alkalmából készített különleges érmét, valamint a verseny hivatalos poszterét.

A jubileum és az ünneplés mellett ugyanakkor lényeges kérdés, hogy szombaton ki szerzi majd meg a pole pozíciót, vasárnap pedig ki lesz, aki nem talál legyőzőre a csaknem 5,5 kilométer hosszú sanghaji pályán, amelyen 56 kört, kicsivel több mint 305 kilométer versenytávot teljesít majd a mezőny.

Az összetettben jelenleg Valtteri Bottas, a Mercedes finn pilótája áll az élen 44 ponttal, tőle egy ponttal marad el csapattársa, a címvédő és ötszörös vb-győztes brit Lewis Hamilton. A harmadik pozíciót a Red Bull holland versenyzője, Max Verstappen foglalja el 27 ponttal, de szorosan ott van a nyomában a 21 esztendős Charles Leclerc, a Ferrari monacói pilótája (26 pont), valamint a másik Ferrarival a négyszeres világbajnok német Sebastian Vettel (22).

A Kínai Nagydíjat 2004 óta rendezik meg, Hamilton rekordot jelentő öt alkalommal diadalmaskodott itt, a konstruktőrök között pedig a Mercedes öt, a Ferrari pedig négy győzelmet ünnepelhetett eddig Sanghajban.

A pálya kialakítása, a két hosszú egyenessel kedvező az előzési lehetőségek szempontjából, ugyanakkor a Mercedes és a Ferrari között az idén nincs akkora különbség ebben a tekintetben, mint volt például tavaly. Az időmérő edzés kulcsfontosságú lehet minden pilóta számára, az eddigi 15 kínai hétvégén ugyanis kilenc alkalommal az a versenyző győzött, aki az első rajtkockából kezdhette meg a futamot.

A két héttel ezelőtti Bahreini Nagydíjon harmadik Leclerc megvillantotta a szakértők által az elmúlt években többször is emlegetett tehetségét, az elrontott rajt után önerőből küzdötte vissza magát az első helyre, és csak egy műszaki probléma akadályozta meg abban, hogy pályafutása első győzelmét ünnepelje. Ha ezen a hétvégén nyerni tud, akkor ő lesz a Ferrari fennállásának legfiatalabb F1-es futamgyőztese.

"Remélem, hogy az autónk ugyanolyan jó lesz, mint Bahreinben, és küzdeni tudok majd azért az eredményért, amelyet megérdemlünk" - jelentette ki a monacói pilóta. Csapattársa, Vettel eddig egyszer nyert Kínában, 2009-ben még a Red Bull versenyzőjeként. A német a Ferrarival 2015-ben harmadik, 2016-ban és 2017-ben második volt a sanghaji pályán, ahol tavaly nyolcadikként ért célba.

"Kulcsfontosságú, hogy hogyan kezeljük a gumikat, mert ez a pálya a legnehezebb és az abroncsokat a leginkább igénybe vevő helyszínek egyike" - magyarázta a hétvége előtt a 31 éves Vettel, akinek azzal a feladattal is meg kell küzdenie, hogy csapaton belül visszaállítsa a rangsort, két hete ugyanis Leclerc egyértelműen jobb teljesítmény nyújtott nála.

A Ferrarik legnagyobb ellenfele, a 34 esztendős Hamilton már többször elismerte, hogy az olaszok versenyautója alapvetően jobb, mint a Mercedesé, de abban reménykedik, hogy Kínában már jobban fel tudják majd venni a versenyt teljesítményben a maranellói istálló gépeivel.

"Tisztában vagyunk azzal, hogy a legutóbbi hétvégén mennyire nagy szerencsénk volt a kettős győzelmünknél" - jelentette ki Hamilton, utalva a Bahreinben aratott sikerére, és csapattársa, Bottas második helyezésére, miután Leclerc versenyautója műszaki probléma miatt az utolsó 10 körben szinte csak "vánszorgott" a pályán.

A Kínai Nagydíj időmérő edzését szombaton - magyar idő szerint - 8 órakor rendezik, míg a verseny vasárnap 8.10-kor rajtol. Az 1000. Forma-1-es futam történéseiről az M4 Sport élőben közvetít.