2024. december 11., 08:34

Hihetetlen mélységből kapaszkodott vissza a McLaren - évértékelő interjú a Magyar Nemzet sportújságírójával

Múlt vasárnap véget ért a 2024-es idény versenysorozata a Forma-1-ben. Az már korábban eldőlt, hogy az egyéni világbajnoki címet a Red Bull első számú versenyzője, Max Verstappen nyerte meg, ezzel megszerezve negyedik világbajnoki trófeáját. Az utolsó, Abu-dzabi Nagydíj előtt a legfontosabb kérdés az volt, hogy a konstruktőri versenyt melyik csapat nyeri meg. Az első helyért a McLaren és ősi riválisa, a Ferrari volt nagy versenyben. Vajon minek köszönhető, hogy a McLaren 26 év után ismét felért a csúcsra? Összességében milyen következtetést lehet levonni a 2024-es szezonnal kapcsolatosan? Jövőre is folytatódik a Verstappen-dominancia, vagy más tehetségek törnek előre? Miben lesz más, illetve mit várhatunk a következő szezontól? Hatos Szabolcsot, a Magyar Nemzet sportújságíróját kérdeztük.

McLaren
Fotó: TASR/AP

Vasárnap teljesítették az Abu-dzabi Nagydíjat, ezzel pedig véget ért a 24 versenyből álló 2024-es Forma–1-es idény. Maga a futam is érdekesen alakult, de a szezonban is történtek érdekességek bőven. Hogyan láttad magát a futamot?

Valóban érdekes verseny volt, hiszen végig volt benne némi feszültség amiatt, hogy a rajt után Max Verstappen ütközött Oscar Piastrival, így Lando Norris egyedüli McLarenesként maradt az élmezőnyben. Bár Norris uralta a versenyt, és magabiztosan nyert, mivel mögötte haladt a Ferrari párosa, egy hiba vagy technikai probléma azonnal az olaszoknak kedvezett volna a konstruktőri címért zajló versenyben. Charles Leclerc egyébként remek teljesítménnyel zárkózott fel, akárcsak Lewis Hamilton, aki miatt szintén különleges volt az évzáró. Egy páratlanul sikeres, 2013 óta tartó együttműködést zárt le a Mercedesszel, látható volt, hogy próbálta minél emlékezetesebbé tenni a búcsút volt csapatától.

Talán a legnagyobb szenzáció az volt, hogy a McLaren 26 év után ismét konstruktőri bajnok lett. Mit jelenthet ez a wokingiak számára, miért kellett ennyit várniuk, és minek köszönhető, hogy újra bajnokok lettek?

A McLaren összességében megérdemelten lett bajnok, övéK a mezőny egyik legjobb pilótapárosa is, de látva a McLaren és a Ferrari versenyfutását a címért, bennem végig az motoszkált, hogy ez az év is simán a Red Bullé lehetett volna, ha Sergio Pérez nem roppan össze ennyire látványosan az idény második felében. Pérez majdnem 300 ponttal kapott ki Verstappentől, ha csak 100-zal többet gyűjt, már a Red Bull a világbajnok. Persze, a sportban nincsen ha.

A McLaren egyébként egyértelműen a jól eltalált fejlesztéseknek, és a Red Bull vakvágánynak bizonyult újításainak, illetve az ezt övező bizonytalanságnak köszönhette, hogy helyzetbe került.

A legnagyobb történet az egészben, hogy ez az istálló hihetetlen mélységből kapaszkodott vissza. A 2012-ben még versenyképes csapat pár év alatt a mezőny végére esett vissza (szegény Fernando Alonso is mesélhetne erről), a tízes évek közepén ment a mutogatás az akkori motorpartnerre, a Hondára, de később az derült ki, hogy nem feltétlenül a japánokkal volt a gond.

Amikor a McLaren mostani vezetése Zak Brownnal az élen 2016-ban átvette az irányítást, minden szinten káosz uralkodott, első lépésként át kellett alakítani a teljes vezetést.

Emlékezetes mélypont volt a koronavírus-járvány környékén az is, amikor azt híresztelték, hogy csődbe mehet a tradicionális gárda. Idővel a jelenlegi csapatvezetővel, Andrea Stellával jó irányba indult a csapat, amely betalált a fejlesztésekkel, így már a 2023-as idény közepén elérkezett a változás szele. A szponzorok is elkezdtek beállni a csapat mögé, a pár éve még szinte csupasz autón komoly pénzekért jelentek meg hirdetések. Huszonhat év nagyon sok idő, biztos vagyok benne, hogy a régen várt siker elképesztő motivációt jelent a McLaren számára a 2025-ös szezon „csúcstámadása” előtt. Ha ugyanazon a szinten tudnak teljesíteni egy teljes éven át, mint az idén, megcélozhatják az egyéni címet is.

Ne feledkezzünk meg Max Verstappen egyéni bajnoki címéről sem, negyedszer lett bajnok a holland. Mit gondolsz, sikerülhet neki megdönteni a négyszeres világbajnok Sebastian Vettel, illetve akár a hétszeres vb-győztes Michael Schumacher és Lewis Hamilton rekordját egyéni címek szempontjából?

Max Verstappen többször is úgy nyilatkozott, hogy egy idő után biztosan nem a Formula–1 lesz a legfontosabb az életében, és nem feltétlenül az motiválja, hogy rekordokat döntsön. Nem egyszer utalt már arra is, hogy 2028-ig van szerződése a Red Bull-lal, és jelenleg nem lát messzebbre. Éppen az Abu-dzabi versenyhétvége pénteki nyitányán jelentették be, hogy a kedvese várandós, a születendő gyermek alig néhány éves lesz, amikor eljön 2028. A mostani tudásunk alapján bőven el tudom képzelni, hogy az akkor 31 éves holland úgy dönt, hogy a civil életére többet szeretne koncentrálni és kiszáll ebből a nagyon kemény körforgásból. Ne feledjük, az idén 24 versenyhétvége volt, az év jelentős részét utazással töltötte a mezőny. Nagy eséllyel nyerhetne jövőre vb-t Verstappen, ha a Red Bull meg tudja oldani a problémáit. 2026 után viszont új szabályok jönnek, így ma még nem tudhatjuk, milyenek lesznek az erőviszonyok, ki kezd a legjobban a megújuló szabályrendszerben.

Verstappen fiatal kora ellenére már bizonyította, hogy az F1 történetének egyik legjobbja, a következő években kis túlzással szinte csak a csapatán múlik, hány világbajnokságot nyer még.

Korábban láthattuk: amikor lezárult a domináns korszak, Michael Schumacher és Lewis Hamilton is visszaesett a mezőnyben. Aligha lett rosszabb versenyző bármelyikük is, egyszerűen az F1 esetében arról van szó, hogy igencsak meghatározó, milyen technikát vezethet az adott pilóta.

Ha röviden kellene összefoglalni, illetve jellemezni a szezont, akkor mit emelnél ki ebből az évből?

Azt, amit a korábbi podcast-beszélgetésünkben is említettem: a sokszínűséget. Öröm volt látni, hogy az év elejét domináló Red Bull mellé felfejlődött a McLaren, majd bizonyos helyszíneken a Ferrari is, sőt még a Mercedes is tudott versenyeket nyerni.

A négy nagycsapat nyolc pilótájából hét szinte bármikor nyerhetett, a kivétel Sergio Pérez volt, ez pedig minden hétvégének adott egy kis pluszt. Persze, a sportágat jobban követők azért tudhatták, hogy az adott pályák éppen melyik csapatnak kedvezhetnek, de mindig ebből sem lehetett kiindulni. Jó példa Brazília, ahol eleinte a McLarennek állt a zászló, majd az őrült körülmények miatt végül Max Verstappen aratott kulcsfontosságú győzelmet. Szerintem jó idényünk volt, minimum ilyen szezont kívánok a következő évekre is!

Sokszor bírálják a Nemzetközi Automobil Szövetséget, hogy az új szabályrendszerek bevezetésével tovább korlátozzák a Forma1-et, ugyanakkor a szigorúbb szabályoknak köszönhetően sokkal kevesebb a baleset, és hála Istennek, a halálesetek száma is jelentősen visszaesett. Mi tesz jót az F1-nek? A szabadabb és jó értelemben vett „vakmerő” versenyzés, vagy a szigorú és biztonságos szabályok?

Az én véleményem az, hogy a biztonságon nem szabad spórolni. Jó példa a pilótaülést körülvevő glória: nekem sem tetszik, szerintem kicsit „elcsúfítja” ezeket az autókat, de az vitathatatlan, hogy életet ment, hatása az utóbbi években néhányszor megmutatkozott már.

Az új szabályrendszerek kellenek, a Formula–1-nek is követnie kell az újabb és újabb technikai trendeket, ráadásul a sportágnak szüksége is van a megújulásra időnként.

A következő radikális szabályváltoztatás 2026-ban jön el. Azt ígérik, hogy kisebbek, ezáltal mozgékonyabbak lesznek az új autók, ami alapesetben segíti, hogy jobb legyen a verseny. Fontos szempont a fenntarthatóság is, látni kell, ebbe az irányba halad a világ, az F1-nek pedig sok tekintetben példát kell mutatnia.

Ami szerintem még jót tenne a versenyzésnek, az egy követhetőbb, világosabb szabálykönyv, és a szabályok következetesebb alkalmazása, adott esetben akár fix versenybírói stábokkal.

Sokszor szerintem még a kommentátoroknak, az F1-ben a bennfenteseknek sem könnyű megérteni, hogy egy kihágásért az egyik héten miért csak öt másodperces büntetés jár, a következő versenyen meg már 10 vagy több. Ezt tisztázni lehetne idővel.

Az idén több bejelentés is történt. Gondolok itt a csapatváltásokra, vagy éppen arra, hogy mások mellett Valtteri Bottas is kiszorult a mezőnyből. A ferrarisoknak az új idényre be kell fogadniuk Hamiltont, aki Sainz helyére igazol a Mercedestől. Miben lesz más a következő szezon, mit várhatunk jövőre?

Szerintem nem vagyok egyedül azzal, ha azt állítom, hogy engem már most izgalommal tölt el, milyen lesz Lewis Hamilton és a Ferrari közös útjának kezdete. Mindenképpen ez lesz 2025 egyik meghatározó témája, ha jó lesz az autó, szerintem Hamiltonban megvan még a tűz ahhoz, hogy harcba szálljon a történelmi, nyolcadik világbajnoki címért.

Hasonlóan izgalmas kérdés, hogy miként alakul majd Hamilton és Charles Leclerc viszonya csapaton belül, vagy akár a Red Bull és a McLaren párharca. Megtalálja az idény közben elveszett pluszt a Red Bull, a McLaren pedig ott tudja folytatni, ahol Abu-dzabiban abbahagyta? Egyáltalán ki lesz Verstappen csapattársa? És vajon mire mennek az újoncok?

Engem különösen a 18 éves Andrea Kimi Antonelli érdekel, ő nagy esélyt kap a Mercedesnél. Mivel az aktuális szabályrendszer utolsó éve jön, előzetesen lehet úgy számolni, hogy valamennyire eltűnnek a korábbi különbségek, ha pedig így lesz, igencsak izgalmas évad vár ránk. De jó is volna egy teljes éven át egy többcsapatos világbajnoki küzdelmet követni!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.