2018. június 4., 21:43

Zidane, a franciák és az aranygól

Az 1998-as világbajnokság immáron hatodik alkalommal hozta a rendező ország végső győzelmét. Franciaországban ismét növelték a résztvevők számát, harminckét nemzet válogatottja utazhatott a tornára. Új legenda született Zinédine Zidane személyében, a franciák hetedik világbajnokok lettek, és először alkalmazták az aranygól szabályt.

Labdarúgó világbajnokság 1998

Az 1998-as torna helyszínéről hat évvel korábban döntöttek. Az öt jelölt közül Svájc, Anglia és Németország is visszaléptek, végül ismét Marokkó lett a vesztes a szavazáson, ahogy az 1994-es rendezési jog odaítélése esetében is. A résztvevők számát huszonnégyről harminckettőre emelték, ami a mérkőzések számát is növelte egyben, tizenkettővel, összesen hatvannégy meccset játszották már a tornán.

A selejtezők Magyarországnak némi sikert jelentettek. Csank János alakulata a csoportja második helyén végzett Norvégia mögött. A válogatott hozta a kötelezőket, otthon döntetlenezett a skandinávokkal és a svájciakkal is, ezzel beelőzte Finnországot, Svájcot és Azerbajdzsánt. A pótselejtező azonban Jugoszláviát állította a magyarok elé. Az Üllői úton a délszlávok 1:7-re kiütötték a hazaiakat.

A kommentátor még azon élcelődött az első percekben, hogy „megtanítjuk a jugoszlávokat kesztyűben dudálni?”, de mire kiejtette a mondatot, már eggyel vezetett az ellenfél. Predrag Mijatović triplázott, majd a belgrádi 5:0-n mesternégyest ért el. Ez volt az újabb kiábrándító pofon a szovjetektől elszenvedett mexikói 6:0 után. A vb-n négy újoncot avattak, Dél-Afrika, Horvátország, Jamaica és Japán.

A vb-t június 10. és július 12. között rendezték tíz városban, Saint-Denis, Marseille, Párizs, Lyon, Lens, Nantes, Toulouse, Saint-Étienne, Bordeaux és Montpellier. A kieséses rendszerben először alkalmazták az aranygól szabályt, tehát a hosszabbításban szerzett első gól után véget ért a mérkőzés. És itt használták először azt az elektronikus kijelzőt, amelyet a rendes játékidő letelte után a negyedik játékvezető felmutatott, jelezve, hány perc hosszabbítás lesz. Ez a változtatás a média és a közönség tetszését is elnyerte.

Az A csoportból a brazilok mellett a norvégok jutottak tovább, akik legyőzték a címvédőt, Marokkó és Skócia utazhattak haza. A B csoportot Olaszország nyerte, Chile három döntetlennel lépett tovább, az osztrákok és a kameruniak kárára. A C-t a hazaiak húzták be pontveszteség nélkül, Dánia ment velük tovább, míg Dél-Afrika és Szaúd-Arábia csomagolhattak. A D Nigériáé lett Paraguay előtt, Spanyolország ismét esélyesként érkezett, és szégyenkezve kulloghatott haza. Bulgária nem tudta megismételni a négy évvel korábbi sikerét.

Az E csoportot Hollandia nyerte Mexikó előtt, Belgium és Dél-Korea számára befejeződött a torna. Az F a németek győzelmét hozta, a jugoszlávokkal együtt hét pontot szereztek. Irán legyőzte Amerikát, ezzel a harmadik helyen végzett. A G jelű négyesből Románia jutott tovább elsőként, elverték a szintén továbbjutó angolokat is, Kolumbia és Tunézia nem váltotta meg a világot. A H-t az argentinok pontveszteség és kapott gól nélkül zárták az élen, Horvátország, Jamaica és Japán előtt.

A nyolcaddöntőben az olaszok a norvégokat ejtették ki, a brazolik könnyedén a chileieket, míg a franciák csak Laurent Blanc aranygóljával 1:0-ra a paraguayiakat. A dánok 4:1-re elverték a nigériaiakat, Németország Mexikót zavarta haza, Hollandia a 92. percben szerezte a második gólját Jugoszlávia ellen, a torna legunalmasabb összecsapásán, a román-horváton végül 0:1-re diadalmaskodtak az utóbbiak. Az angolok argentinok elleni párharca 2:2-t hozott hosszabbítás után is, a tizenegyeseket pedig a dél-amerikaiak nyerték. Az angolok David Beckhamet jelölték ki bűnbaknak, akit törlésztés miatt kiállítottak.

A negyeddöntőben gól nélküli döntetlennel zárult az Olaszország-Franciaország, a büntetőket pedig a hazaiak nyerték. A brazilok szoros meccsen győzték le 3:2-re a dánokat, míg a hollandok Dennis Bergkamp 90. percben lőtt káprázatos góljával ütötték el a továbbjutástól az argentinokat 2:1-re. A torna meglepetését pedig Horvátország okozta, a németeket 3:0-val küldték haza.

Az elődöntőben Brazília Rivaldo góljával vezetett Hollandia ellen. Kluivert a végén egyenlített, jöhetett a hosszabbítás. Gól nem született, a büntetőpárbajt 4.2-re nyerte a címvédő. A franciák két gólját az a Lilian Thuram jegyezte, aki összesen két találatot ért el válogatott mezben. Ez a két találat juttatta Franciaországot a döntőbe, pedig Davor Šuker góljával még a balkániak vezettek. A bronzmeccsen a horvátok Robert Prosinečki góljával kezdtek, erre jött Boudewijn Zenden válasza, majd Šuker is betalált – 6 gólt szerezve ő lett a gólkirály –, és 2:1-re nyertek.

A döntőben nem volt miért izgulni. Ez volt az első olyan döntő, amelyben a címvédő és a hazaiak mérkőztek egymással. Mário Zagallo pályára küldte Ronaldót is, aki rosszul érezte magát, és alig ért labdához. A franciák Emmanuel Petit szöglete után szereztek vezetést, Zidane fejelt a kapuba. Majd a másik oldalról Youri Djorkaeff rúgta a szögletet, és Zidane újabb fejese már kétgólos vezetést jelentett.

A 68. perctől emberelőnyben játszottak a brazilok, Marcel Desailly második sárga lapja után pirosat kapott, de a végén még Petit is betalált. Aimé Jacquet győzelemre vezette a franciákat, tizenöt lőtt gól mellett összesen kettőt kaptak az egész torna során, Zidane pedig hős lett.

Döntő: Párizs – Saint-Denis, július 12., Stade de France, 80 000 néző
játékvezető: Szaíd Belkola (Marokkó)
Brazília-Franciaország 0:3
Gólok: Zidane (27. és 45+1.), Petit (90+3.).
Brazília: Taffarel – Cafu, Aldair, Júnior Baiano, Roberto Carlos – Rivaldo, César Sampaio (73. Edmundo), Dunga, Leonardo (46. Denílson) – Bebeto, Ronaldo.
Franciaország: Barthez – Thuram, Leboeuf, Desailly, Lizarazu – Karembeu (57. Boghossian), Deschamps, Petit – Zidane, Djorkaeff (74. Vieira) – Guivarc'h (66. Dugarry).