2023. szeptember 21., 19:55

Vezeti a csoportját a magyar válogatott

Győzelem Szerbiában az Európa-bajnoki selejtezőn, majd döntetlen Csehország ellen a Puskás Arénában, egy barátságosnak nevezett mérkőzésen. A magyar labdarúgó-válogatott az 1-2-re megnyert belgrádi összecsapás után tíz ponttal vezeti a G csoportot, az ugyancsak tízpontos szerbek előtt, a montenegróiak két ponttal lemaradva követik a két esélyest.

magyar válogatott
Fotó: MTI

Négy csoportellenfél, vagyis nyolc tétmérkőzés, és a magyar labdarúgó-válogatott négy találkozót már lejátszott. Az eredmény több mint biztató: három győzelem, egy döntetlen, ez egyenlő tíz ponttal, a szerzett gólok száma hét, a kapottaké egy, a gólkülönbség plusz hat. Magyarország a G csoport élén áll, a négy ellenfél pedig a visszavágók első körét is maga mögött tudja.

A második helyezett Szerbia szintén tíz pontot zsebelt be eddig, Montenegró nyolc pontnál tart, Bulgária és Litvánia pedig két-két pontot szerzett, viszont mind a négy alakulat eggyel több mérkőzést játszott, mint a magyarok. Nézzük a szeptember 7-i fordulót: Kaunasban a hetvenedik percig egyetlen gól sem született, ezt követően azonban először a hazaiak, majd kétszer a vendégek is betaláltak a kapuba (Montenegró első gólját a DAC egykori játékosa, Nikola Krstović jegyezte), a kilencvennegyedik percben újabb fordulat jött, és a litvánok kiegyenlítettek, a végeredmény tehát 2-2. Ez jó eredmény volt a magyarok számára is.

A másik találkozót a belgrádi Rajko Mitić Stadionban rendezték meg, elvileg zárt kapuk mögött, a valóságban hétezer gyerek előtt. A szerbek a márciusi, podgoricai Eb-selejtező miatt bűnhődtek (0-2), a szurkolók viselkedése miatt voltak majdnem üresek a lelátók. Tíz perc után vezetett Dragan Stojković csapata, igaz, öngólból, Szalai Attiláról pattant be a labda a hálóba. Azt azonban nem mondhatnánk, hogy a hazaiak uralták a pályát, sőt a magyarok kifejezetten jól játszottak, aminek a 34. percben meglett az eredménye.

Varga Barnabás jó helyen állt, a litvánok után a szerbek ellen is betalált (négy válogatott meccs, két gól), két perccel később már a magyarok vezettek, Orbán Willi Lang Ádám passzából szerzett gólt, a nemzeti csapatban a hatodikat, 1-2 Magyarország javára. Rossi csapata nemcsak magabiztosan, hanem fegyelmezetten, okosan focizott, és nem engedte kibontakozni a legnagyobb riválisát a csoportban.

A 77. percben újoncot avatott a magyar válogatott, Kata Mihály, az MTK középpályása Nagy Ádám helyére állt be. Magyarország a negyedik mérkőzésen kapta az első gólt az Eb-selejtezőben, ami önmagáért beszél.

A szeptember 10-i hatodik fordulóból kimaradt a válogatott, a többiek viszont játszottak. Montenegró Bulgáriát fogadta Podgoricában, az első félidő végén a hazaiak szereztek vezetést, az 58. percben emberelőnybe kerültek a bolgárok, kaptak egy tizenegyest, de kihagyták, a 79. percben azonban kiegyenlítettek, de a 96. percben a csereként beállt Stevan Jovetić a hálóba bólintotta a labdát, ezzel 2-1-re mégiscsak nyertek a montenegróiak. A G csoport másik mérkőzésén Szerbia Kaunasban Aleksandar Mitrović mesterhármasának köszönhetően 1-3-ra legyőzte Litvániát. A bolgárok és a litvánok Eb-álmai, ha voltak egyáltalán, lényegében szertefoszlottak, a magyarok viszont közelebb kerültek a 2024-es németországi kontinenstornához. Október 14-én Magyarország–Szerbia összecsapást rendeznek a Puskásban, Montenegró pihen, majd 17-én Litvániában szerepel a magyar csapat, Szerbia közben Montenegrót fogadja Belgrádban. Novemberben Bulgáriába utazik a válogatott, és Montenegró ellen zárja a selejtezőt a nemzeti csapat, vagyis Montenegró helyzete a legnehezebb, mindkét erősebb ellenfelével idegenben csap össze.

Nem volt barátságos

Milyen volt a vasárnapi (szeptember 10-i) meccs? Barátságosnak aligha mondható, inkább feszült, de színvonalas, amelyre minden jegyet eladtak, de a szponzorcégek munkatársai nem éltek a lehetőséggel, hogy élőben lássák Szoboszlait, Sallait, Orbánt, Kerkezt, Szalait vagy Součeket. Az 55 ezer néző ettől függetlenül jó mérkőzésre váltott jegyet. Sem a csehek, sem a magyarok nem lötyögtek, a vendégek szövetségi kapitánya, Jaroslav Šilhavý ugyan felforgatta a kezdő tizenegyét az albánok elleni prágai gól nélküli döntetlen után, de a nyolcpontos gárda ezzel együtt is komoly játékerőt képviselt. Ezzel szemben Marco Rossi a lehető legerősebb összeállításban küldte pályára a magyarokat.

Az első félidő gólt nem hozott, de jó pár olyan látványos és elképesztő magyar támadást láthattunk, amelyet korábban a válogatottól szinte soha. Az 52. percben szerezte meg a vezetést a hazai csapat. Bedobást követően Kerkez Milos ballal adta középre, Sallai Roland a védőjével együtt érkezett, és ballal a jobb alsóba vágta, a tizenegyedik gólját szerezte a nemzeti csapatban.

A 63. percben egyenlítettek a csehek, Lang Ádám röviden fejelte haza a labdát, Václav Jurečka lecsapott rá, 1-1 volt az állás, amely kitartott a lefújásig. Ezen a meccsen is akadt újonc a magyar oldalon, a Katához hasonlóan huszonegy éves Horváth Krisztofer, a Kecskemét játékosa a 72. percben lépett pályára.

A magyar válogatott nyolc mérkőzés óta veretlen, a csehek hat találkozó óta nem találtak legyőzőre. Míg a G csoportban elég egyértelműnek tűnik a helyzet a továbbjutást illetően, addig az E jelű ötösből négy alakulatnak is van esélye kijutni a 2024-es Eb-re. A csehek a tízpontos albánokkal csatáznak október 12-én, Tiranában, de a moldovaiak (8 pont) és a lengyelek (6 pont) is szorosan követik őket. Az Európa-bajnoki selejtező a második szakaszába fordult, októberben valószínűleg az első továbbjutók is ismertek lesznek. Lapzártáig két csapat állt pontveszteség nélkül a csoportja élén, a 15 pontos Skócia, valamint a szintén 15 pontos Franciaország. Az Eb-n huszonnégy válogatott vesz részt, a tíz csoportgyőztes és csoportmásodik, a szövetségi kapitányukat, Hansi Flicket menesztő Németország, három alakulat pedig a Nemzetek Ligája alapján vehet részt a pótselejtezőben.