2023. november 10., 20:03

Veszélyben a Barcelona továbbjutása, a Dortmund a halálcsoport élére állt

Nem áll jól az FC Barcelona szénája a Bajnokok Ligájában, miután kedd este kikapott a Shakhtar Donetsktől. Mindeközben a Borussia Dortmund oda-vissza verte a Newcastlet és csoportja élére állt. Heti körképünk fókuszában ezúttal Barcelona és Dortmund.

A Borussia Dortmund oda-vissza verte a Newcastlet
Fotó: TASR

Túl vagyunk a Bajnokok Ligája csoportkörének negyedik fordulóján, s többen (Bayern München, Inter, RB Leipzig, Manchester City, Real Madrid, Real Sociedad) már tovább is jutottak a kieséses szakaszba. Kedden Ciro Immobile, a Lazio 33 éves olasz csatára meglőtte 200. gólját a Sasok színeiben, a „hentesként” elhíresült Pepe pedig a sorozat legidősebb góllövője lett, miután 40 évesen és 254 naposan fejelt a hálóba a Porto - Antwerpen (2:0) mérkőzésen.

Hontalanság Barcelonában

Rég nem írtunk a spanyol bajnoki címvédőről, amely az idei szezonban átmenetileg a Montjuic-hegyen található Olimpiai Stadionban játssza hazai mérkőzéseit. A katalánok jelenleg a 3. helyen állnak a La Ligában, s 4 pont a hátrányuk az éllovas Gironával szemben. Xaviék idei első vereségüket a második helyezett Real Madridtól szenvedték el az október végi El Clasicón, s egyelőre úgy néz ki, hogy az előnyből elveszített rangadó mélyebb sebet ejtett a csapaton.

A soron következő, Real Sociedad elleni mérkőzést nagy nehézségek árán, csak a hajrában sikerült megnyerniük, kedd este pedig a Hamburgban játszott, Shakhtar Donetsk elleni BL-mérkőzésen elszenvedték szezonbeli második vereségüket.

Xavi a mérkőzés után úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt két év legrosszabb teljesítményét nyújtották, s bár még semmi sincs veszve, önkritikát kell gyakorolniuk. A katalánok vezetőedzője szerint dinamikusabbnak és magabiztosabbnak kellett volna lenniük, ugyanis hiába volt mezőfölényük, ha azt nem tudták gólra váltani.

Az ukrán csapat a 40. percben Sikan fejesgóljával szerezte meg a vezetést, s a második félidőben sikeresen védekezve, csupán egyetlen kapura lövésig engedték a gránátvörös-kékeket, akik bebiztosíthatták volna a továbbjutásukat.

Így azonban a tavalyi őszhöz hasonlóan ismét egy necces szituáció állt elő, noha a katalánok sorsa még mindig a saját kezükben van, ahogy arra Xavi is felhívta a figyelmet.

Más kérdés azonban, hogy a vezetőedző által is emlegetett „mentális gödör” milyen hatással lesz majd a Porto elleni hazai mérkőzésre, ahol egy esetleges vereség komolyan veszélybe sodorhatja a Barcelona továbbjutását. Mindenesetre a hétvégi Deportivo Alavés elleni bajnoki, valamint a válogatott-szünet kellő lehetőséget biztosít majd Xaviéknak arra, hogy összeszedjék magukat.

„Titeket csak a pénz érdekel”

Múlt szombaton kissé csúnya véget ért a Der Klassiker, avagy a Bayern és a Dortmund rangadójának újabb felvonása. A bajorok a mesterhármast szerző Harry Kane-el az élen valóságos mészárlást rendeztek a Signal Idunia Parkban, ahol 4 gólos vereséget mértek a tavalyi ezüstérmesre.

Sokszor írtuk már, hogy a dortmundiak valószínűleg az évtized lehetőségét puskázták el a tavalyi szezon végén, amikor az utolsó fordulóban előnyből bukták el a bajnoki címet. Ez a Bayern ugyanis villámháborús hatékonysággal masírozik át ellenfelein, Kane pedig egész egyszerűen könyörtelen: a hétközi Galatasaray elleni BL-találkozón is duplázott.

S ha már Bajnokok Ligája, az Edin Terzic vezette sárga-feketék nem sokat búslakodtak: kedden hazai pályán 2-0-ra legyőzték a Newcastlet, amivel a halálcsoport (F) élére ugrottak, megelőzve a PSG-t és a Milant. A Tonalit elvesztő, utolsó helyen rostokoló angolok számára azonban még semmi sincs veszve, hiszen mindössze 3 pont választja el a listavezetőtől.

A keddi BL-mérkőzés azonban nem (csak) a győzelem, hanem a játékpénzek és szurkolók tiltakozó transzparensei miatt volt emlékezetes. A sárga-feketék szimpatizánsai a Bajnokok Ligája közelgő reformja ellen fejezték ki nemtetszésüket, amely több csapat részvételét, ennélfogva több mérkőzést és több pénzt ígér a kluboknak. Az úgynevezett svájci rendszer az őszi csoportkört egy közös alapszakaszra váltja majd fel, amelyben minden együttes nyolc meccset vív nyolc, hasonló erőt képviselő csapattal szemben.

„Nem törődtök a sporttal, titeket csak a pénz érdekel” – állt a szurkolók egyik molinóján.

Az új formátumban a résztvevő csapatok száma 32-ről 36-ra nő, az őszi időszak alatt pedig az eddigi 125 mérkőzés helyett 189-et rendeznek majd.

A szurkolók elsősorban azt kifogásolják, hogy az UEFA ezzel mindent a televíziós szórakoztatásnak rendel alá, a szurkolók és a hazai bajnokságok rovására. Tegyük hozzá gyorsan, hogy ez az új formátum már-már közelít az UEFA által eltöröltetett Szuperliga koncepciójához.

A Borussia Dortmundra mindenesetre érdemes lesz odafigyelni, mert bár Németországban a Bayern épp most rakja le a következő évek szupercsapatának alapjait, s a Xabi Alonso vezette Leverkusen mindkettőjüket megelőzve robog a „Salátástál” felé, Edin Terzic együttese okozhat még meglepetést a szezon hátralévő részében.

A hét mérkőzése

Nem akármilyen rangadóval zárult a Premier League 11. fordulója, hiszen hétfő este az addig veretlen és kitűnő szezont futó Tottenham Hotspurs hazai pályán fogadta a Chelsea-t, s a londoni ragadón igazi, hamisítatlan rivalizálást láthattunk.

Csak az 1-1-re végződő első félidőben 5 sárgalapot, 1 piroslapot és 3 VAR-által meg nem adott gólt jegyeztek. A második félidőben a már kettős emberhátrányban hősiesen küzdő hazaiak egészen a 75. percig kitartottak, ám Raheem Sterling kiugratását Nicolas Jackson gólra váltotta, majd a hosszúra nyúlt ráadásban még kétszer is lecsapott. A rangadó mégsem az ő mesterhármasa, hanem a kemény belépők, a les miatt elvett gólok, a kihagyott ziccerek és az eszméletlen iram miatt marad emlékezetes. A mérkőzés összefoglalója.

A hét nyilatkozata

„Különösebb erőfeszítés nélkül is nyerik a meccseket, és februárban szokás szerint minden fontos sorozatban versenyben lesznek. Ők nyerték meg a legtöbbször a Bajnokok Ligáját, de ebből a szempontból teljesen más a két klub felfogása. A Barcelonánál az a cél, hogy ha nyerünk, akkor örökké emlékezzenek az emberek a sikerre. A Josep Guardiola által irányított csapat úgy maradt meg az emberekben, mint a futballtörténelem legjobb együttese” – nyilatkozta a Barcelona tavaly visszavonult hátvédje, Gerard Piqué a RAC 1 spanyol rádiónak a Real Madridról.

A hét fotója

Az angol TrollFootball nevű mémoldal osztotta meg az alábbi, igencsak kifejező képet, amely a Bajnokok Ligája A-csoportjában zajló küzdelmeket hivatott ábrázolni.

7 hír 1 mondatban

Nagy meglepetésre 3-2-re kikapott a Liverpool az Európa-liga csütörtöki játéknapján Toulouse-ban.

Diego Simeone 2027-ig hosszabbított az Atlético Madriddal.

A Ferencváros továbbra is veretlen az Európa-ligában, miután hazai pályán 1-1-es döntetlent játszott a Genk csapatával.

Kétszer is vezetett, mégis kikapott a második félidőt emberhátrányban töltő Manchester United a FC Köbenhavn elleni BL-mérkőzésen (4:3), így az angolok csoportjuk utolsó helyére kerültek.

Újabb kulcsemberével hosszabbított a Real Madrid: Federico Valverde 2029-ig marad a spanyol fővárosban.

A Juventus meghosszabbította Manuel Locatelli szerződését, így az Eb-győztes olasz középpályás 2028-ig a torinói „Öreg Hölgy” kötelékeiben marad.

A Cadena SER forrásai szerint a Real Madrid letett Kylian Mbappé megszerzéséről.