Újabb változtatások várhatók a labdarúgás játékszabályaiban
Sokan felkaphatták a fejüket arra az újításra, amelyet a futball szabályalkotó testülete (IFAB) tervez bevezetni. A kék lap ötlete derült égből villámcsapásként érte a futballtársadalmat, sokan nemtetszésüket fejezték ki ezzel kapcsolatban. De vajon áldás vagy átok ez a rengeteg szabálymódosítás, és milyen hatással lehet a labdarúgás jövőjére?
A focitörténelemben számos szabályváltozás megemlíthető, amely nagy hatással volt a labdarúgásra. Ilyen volt például az 1970-ben bevezetett sárga és piros lap, a 2004-es aranygól és ezüstgól eltörlése, illetve legutóbb a gólvonal-technológia kifejlesztése és használatba állítása (2014), és a társadalom körében megosztónak számító VAR-technológia 2017-es bevezetése.
A videóbíró-technológiával egy korábbi cikkünkben már részletesen foglalkoztunk, megítélése továbbra is felemás. Egyesek pozitívan, mások negatívan viszonyulnak hozzá. Mindkét fél álláspontjában vannak prok és kontrák, a játék a szituációk döntő többségében igazságosabbá vált ezáltal, magát a játékmenet lüktetését és a gólok utáni érzelmeket azonban kiölte a fociból. Az új szabálymódosítások általában felkavarják az állóvizet, így volt ez az IFAB által bejelentett kék lap esetében is. Amit érdemes tudni a kék lapról, az alábbiakban röviden összegezzük.
A tesztelés idén nyáron kezdődhet, melyben elsőként az angol FA-kupa sorozat férfi és női csapatai vehetnek részt. A futballközösségek körében nagy felháborodást váltott ki az IFAB ezen bejelentése, mellyel kapcsolatban az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnöke, Aleksander Čeferin is nemtetszését fejezte ki. Ez már nem futball” – mondta a 2027-ben leköszönő elnök. Korábban Čeferin számos intézkedésével nem tudtam egyetérteni, az alábbi kijelentésével azonban azonosulni tudok. Mire jó ez a sok szabálymódosítás? Miért kell tovább bonyolítani a focit? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merültek fel bennem, mikor elsőként tájékozódtam a kék kártya bevezetéséről.
Ezzel egy újabb szubjektív elem kerülne be a labdarúgásba, a játékvezetőkre ezáltal még nagyobb nyomás nehezedne. Kék helyett sárga lapot kellett volna adni és fordítva – valószínűleg az ilyen kijelentések rendkívül gyakorivá válnának.
Mi szükségünk egy új szabályra, ha már így is túl sok a kontroverzális eset a labdarúgásban? Jürgen Klopp, a Liverpool vezetőedzője hasonló álláspontot fogalmazott meg.
– vélekedik szkeptikusan a német szakvezető.
Klopp szavaival csak egyet lehet érteni. Elsőként a mostani szabályokat kellene letisztázni és helyesen használni, majd ezt követően lenne érdemes hasonló újításokon gondolkodni.