2024. augusztus 30., 18:39

Új időszámítás kezdődik a Bajnokok Ligájában

A Ferencváros ugyan búcsúzott, a pozsonyi Slovan azonban még érdekelt a Bajnokok Ligája küzdelmeiben, így az utolsó selejtezőkör előtt összegyűjtöttük, mit érdemes tudni a 2024/2025-től megújuló Bajnokok Ligája lebonyolítási rendjéről. 

 

BL

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) szakít a hagyományokkal, az új lebonyolítási rendszer szerint ugyanis eltűnnek a négyes csoportok, és lényegében egy bajnokságnak megfelelő struktúrát hoznak létre.

Az ötletgazdák azért tartották fontosnak a rendszer megreformálását, mert állításuk szerint így az egyes kluboknak nagyobb esélyük van, hogy „odaérjenek” a legrangosabb kupasorozatba.

Való igaz, az eddigi 32 csapat helyett az idén már 36-an indulhatnak a BL-ben, az odáig vezető út azonban továbbra sem egyszerű, látjuk a Ferencváros példájából is. 

Az új lebonyolítási rendszer következő célja, hogy már az őszi alapszakaszban is izgalmas mérkőzéseket láthassanak a nézők. Az eddigi négycsapatos csoportokban gyakran két gyengébb csapat is helyet kapott, amelyek összecsapásai nem igazán voltak közönségcsalogatók.

Az új, 36 csapatos ligában minden csapat két ellenfelet kap az első kalapból, kettőt a másodikból, további kettőt a harmadikból, valamint kettőt a leggyengébb, negyedik kalapból.

Gyakran előfordult, hogy az utolsó forduló előtt már eldőlt a továbbjutás sorsa, és a csapatok tét nélküli mérkőzéseket játszottak egymással, amelyek gyakran unalomba fulladtak. Ezt követően azonban nem fordulhat elő, hogy az utolsó körben dőljön el, mely csapatok kvalifikálják magukat az egyenes kieséses szakaszba. 

Rangadó rangadó hátán

Az biztos, hogy nem fogunk hiányt szenvedni nagy presztízzsel bíró mérkőzésekből. Egy vizsgálat szerint a korábbi csoportkörben a mérkőzések 33 százaléka számított rangadónak, az új lebonyolítási rendszer szerint ez a szám akár 50 százalék fölé is emelkedhet, tehát szinte minden nap rendeznek legalább egy rangadót.

A 36 csapatból az első nyolc automatikusan kvalifikálja magát a tavaszi egyenes kieséses szakaszba, azonban a 9. és 24. helyezett kluboknak is megmarad az esélyük a továbbjutásra, rájuk selejtező vár majd. A 9. és a 16. helyezett csapatok kiemeltként szerepelnek, tehát ők nem kerülhetnek össze egymással. 

Bonyolultnak tűnik? Itt még azonban nem ért véget a matekozás. Az UEFA egy sorsolás után fogja eldönteni, hogy mely kiemelt csapat, mely nem kiemelttel csap össze a pótselejtezőben. Miután ezeket a találkozókat is lejátszották, sor kerül a nyolcaddöntős párosítások kisorsolására, valamint a döntőig vezető utat is megtudhatjuk. Az UEFA azonban itt is becsempészett egy fricskát: annak érdekében, hogy a legjobb csapatok minél később találkozzanak, és mondjuk az elődöntőben vagy döntőben kerüljön sor a legnagyobb rangadókra, a 36 csapatos tabella első és második helyezettje külön ágra kerül, ugyanúgy ahogy a harmadik és negyedik helyezett is. 

Csúcsfutball karácsonykor?

A BL, az Európa-liga valamint a Konferencia Liga mérkőzéseit kedden, szerdán és csütörtökön rendezik majd, azonban míg a harmadik számú európai kupasorozat csoportkörös küzdelmei decemberben befejeződnek, addig a BL-ben és az El-ben csupán februárban tudhatjuk meg, mely csapatok jutottak tovább a nyolcaddöntőbe. A BL és az El küzdelmei hagyományosan szeptemberben elkezdődnek, az EKL csupán októberben rajtol. 

Ha hihetünk az UEFA elöljáróinak, valóban jóval több színvonalas mérkőzésre számíthatunk.

Időközben a Slovan történelme során először kvalifikálta magát a Bajnokok Ligája-csoportkörbe, ezzel részletesebben a Magyar7 36.számában fogunk foglalkozni. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/35. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.