2020. november 13., 15:00

Tüzek gyúltak Szkopjéban, két fehérvárit is istenítenek

A jövőre halasztott labdarúgó-Európa-bajnokság pótselejtezőin Észak-Macedónia is vette az akadályt, a Mol Fehérvár két légiósának közreműködésével Tbilisziben 1-0-ra nyert a grúzok ellen. A válogatott sikere otthon hatalmas népünnepélyt váltott ki, az emberek az utcákon táncoltak, a görögtüzek több várost is füstbe borítottak.

Észak-Macedónia
Észak-Macedónia válogatottja is ott lesz a labdarúgó EB-én
Fotó: Facebook

A Grúzia–Észak-Macedónia-találkozón három olyan játékos is pályára lépett, aki Magyarországon az NB I-ben szerepel: a grúzoknál Lasa Dvali, a Ferencváros hátvédje kezdőként a 92. percig volt a pályán, míg az észak-macedónoknál a Mol Fehérvár két légiósára osztottak szerepet: Visar Musliu végigjátszotta a meccset, és Boban Nikolov is kezdett, őt a 84. percben lecserélték. A találkozót a már 37 éves Goran Pandev 56. percben szerzett gólja döntötte el, az észak-macedón futball legendája 114. válogatottsága alkalmával a 36. találatát jegyezte a nemzeti csapatban.

Nagy meccs volt, és nagy győzelmet arattunk a hazánknak. Az volt az álmunk, hogy kijussunk az Eb-re, és ez valóra vált. Segíteni akartam a csapatnak, mert fiatal csapatunk van, de remek társaság, és a srácok igazán megérdemelték, hogy ott lehetnek az Eb-n. Mindenben igyekeztem segíteni őket, ami pedig az én koromat illeti, ha a pályán vagyok, akkor nem ez számít, csak az, hogy milyen sok tapasztalatom van, hány ilyen nagy meccset játszottam már"

– nyilatkozta Pandev, aki Olaszországban játszott a Lazióban, az Internazionaléban, majd a Napoliban is, ezután egy évet Törökországban, a Galatasarayban húzott le, hatodik éve pedig a Genoát erősíti. Hazájában még szobrokat is állíthatnak neki azután, hogy Észak-Macedónia labdarúgásban története során először jutott ki nagy nemzetközi tornára. A jövő évi Európa-bajnokságon a C csoportban Hollandiával, Ukrajnával és Ausztriával találkozik Amszterdamban és Bukarestben.

A csütörtöki győztes mérkőzés Észak-Macedóniában hatalmas népünnepélyt váltott ki, az emberek éjszaka az utcákon lengették a zászlókat, énekeltek, táncoltak, a görögtüzek több várost is füstbe borítottak. Mondani sem kell, hogy a fővárosban, Szkopjéban sem volt visszatartó erő, hogy a koronavírus-járvány megfékezése miatt hozott intézkedések értelmében négy főnél nagyobb csoportosulások nem alakulhattak volna ki.

Az Eb-pótselejtezők, a Nemzetek Ligája divíziódöntői:

A divízió: Magyarország - Izland 2-1 (0-1), gólszerzők: Nego (88.), Szoboszlai (92.), illetve Sigurdsson (11.)

B divízió: Észak-Írország–Szlovákia 1-2 (0-1, 1-1, 1-1), hosszabbítás után, gólszerzők: Skriniar (88., öngól), illetve Kucka (17.), Duris (110.)

C divízió: Szerbia–Skócia 1-1 (0-0, 1-1, 1-1), tizenegyesekkel: 4-5, gólszerzők: Jovics (90.), illetve Christie (52.)

D divízió: Grúzia–Észak-Macedónia 0-1 (0-0), gólszerző: Pandev (56.)