2020. október 8., 22:38

Tovább élnek az EB-álmok! Győztünk Bulgáriában, novemberben Izland jöhet Budapesten!

Marco Rossi a bevált csapaton ne változtass taktika alapján a törökök elleni meccshez szinte megszólalásig hasonlító kezdővel küldte pályára a magyar válogatott Bulgáriában. A csapat egyetlen hiányzója, talán éppen a legfontosabb játékosa volt, Szoboszlai Dominik, aki koronavírusos csapattársa miatt nem utazhatott el a srácokkal. Az olasz mester helyette Kalmár Zsoltot küldte pályára a hullámvölgyben lévő, számtalan hiányzóval bíró bolgár válogatott ellen.

Fotó: MTI

A bolgár hatóságok beengedték a nézőket a meccsre, hivatalosan 8500 jegyet adhattak volna el, de utólag kiderült, ez is túl sok volt. Legfeljebb ezer-ezerötszáz ember volt kíváncsi a meccsre, nagyítóval kellett keresni a szurkolókat a 45000-es stadionban. A bolgár válogatott mostanában egyébként sem különösebben népszerű, a szurkolók haragban állnak a szövetséggel, amely elnökválasztás előtt áll. Sokan az utóbbi évtizedek leggyengébb válogatottjaként emlegetik a csapatot.

Nagyon ideges, kapkodó, pontatlan játékkal indult a meccs. Rögtön a második percben a hazaiak lőhettek szabadot Orban szabálytalansága után, de nem volt különösebben veszélyes, elment a kapu fölött. Az első tíz perc különösebb izgalmakat nem hozott, a bolgárok meglepően bátran, feltolt védekezéssel fociztak, de a mieink pontatlansága miatt egyszer sem sikerült kihasználni. Lövésig sem jutottunk el. A meccs ezen szakaszában még úgy tűnt, egy simán verhető bolgár válogatott ellen lépünk pályára. Különösebb ötlet nélkül ívelgették fel a labdákat, hol Gulácsi, hol a középső védőink voltak résen.

A tizenhetedik percben aztán a semmiből, az első szögletből egy becsurgó fejessel megszereztük a vezetést.

Az érkező Willi Orban mellkasáról tulajdonképpen a hálóba pattant a labda. A videóbíró kicsit ránk ijesztett ugyan, de végül megadták a gólt. Vagy inkább gólocskát. A középkezdésből aztán kis híján egyenlítettek is a bolgárok, szép löket volt, de Gulácsi kitornázta.

A következő tíz-tizenöt percben megint nem volt okunk felugrani a kanapéról, egy-egy helyzetecske, pontatlan mezőnyjáték. Nem volt sok kreativitás a játékunkban, szerencse, hogy az ellenfél is inkább csak céltalanul ívelgetett, hazudnánk ugyanakkor, ha azt mondanánk, a mi játékunk volt a veszélyesebb.

Sőt! A harmincnyolcadikban Gulácsi bravúrja (jó helyezkedése?) kellett ahhoz, ne egyenlítsen az ellenfél. Nem is csoda, ezekben a percekben a labdát sem nagyon bírtuk megtartani.

Az utóbbi meccsek talán legrosszabb magyar válogatottját láttuk ebben a húsz-harminc percben. Nem jöhetett elég gyorsan az a félidő. A végére persze, hogy majdnem kiegyenlítettek a bolgárok. A védőink egymást gáncsolták, Gulácsi megint lábbal brillírozott. A válogatott legjobb játékosa volt a félidőben.

Második félidő

A 47. percben meglett a második gól. A semmiből! Kalmár egy egészen különleges, laposan ellőt szabadrúgásból növelte a magyar csapat előnyét. Úgy 30-35 méterről próbálkozott laposan, a vizes füvön felgyorsult a labda, de ami még fontosabb, irányt változtatott egy bolgár lábon.

Kettővel vezettünk! Ki gondolta volna ezt az első félidő végén!

A gól után, ki tudja hogyan, felrepedt Szalai Ádám szemöldöke, a vérző csatárt a partvonal mellett kellett ápolni.

Látva, néhány játékosunk mennyire eltűnt a mezőnyben, mondjuk Nagy Ádi vagy Holender, egészen furcsa volt rápillantani az eredményjelzőre. Sőt, hiába adott gólt és gólpasszt Kalmár, ő is rengeteg hibával játszott. Egészen hihetetlen az eredmény fényében, de az 52. percig kellett várni az első valamirevaló magyar helyzetre. Sigér gyönyörűen ment el a szélen, de Sallai lövését blokkolták a védők. Talán az első támadásunk, amelynek formája is volt.

Az 55. percben Lang Ádám a lengyel játékvezető szerint lökött a tizenhatoson belül. A visszajátszásból látott, kölcsönös volt az akció, de a bírót nem lehetett meggyőzni. Jött a tizenegyes...

Aztán mégsem!

Gulácsi hirtelen elindult kifelé a kapuból, a tévéközvetítésből először ki sem derült, miért. Egészen szokatlan jelenet, a VAR visszafújta a büntetőt, mondván, a szabálytalanság a 16-oson kívül történt. Ennél jobb helyről nagyon rúgni sem lehet, legfeljebb büntetőt, de Kraev fölévágta.

Első csere: Szalai Ádám helyére Nikolics jött be.

A következő tíz perc megint nem rólunk szólt, ha egy kicsit technikásabb ez a bolgár csapat, egészen másképpen alakul a meccs. Nem mernénk kijelenteni, a jobb csapat állt győzelemre.

A hetvenedik percben második és harmadik cseréjét is ellőtte Rossi mester.

Kalmár helyére Hangya, Holender helyére a válogatottba frissen honosított Loic Nego állhatott be.

Az előbbi alig három perc múltán kis híján büntetőt hozott össze, a visszajátszásból nagyon úgy tűnt, Hangya bizony lökött, de lengyel barátunk kategorikus nemet intett. Szerintem, ha a VAR rászól a fülére, hogy Hangya nem csak lökte, még meg is csípte a bolgár csatárt, akkor sem fújt volna büntetőt. Egészen furcsa lehetett a csillagok állása Szófia felett. A magyar válogatottnak nem csak óriási szerencséje volt, a bolgároknak nem csak óriási pechje, de még a bíró is velünk volt.

Nikolics a 75. percben aztán belőtte a csapat harmadik gólját!

Az első tisztességes gólunk: Hangya remek beadását Nikolics senkitől nem zavartatva fejelte kapura. Nagyon szép volt! A bolgár szurkolók elindultak haza. Esőben!

A 82.-ben pedig a negyedik és ötödik csere is megvolt a magyar csapatnál. Nagy Ádi helyére Gazdag Dániel, Fiola helyére Botka Endre jött.

Az EB-selejtezőkön bizony ötöt lehet cserélni.

A mérkőzés utolsó tíz perce igen békés, barátságos mederben csordogált. Látszott, a bolgárok elengedték az EB-t. A meccs ezen szakaszában többet támadtunk, mint az előző nyolcvan percben, bár eredménye most sem volt sok. Nego játéka viszont üdítő frissességet hozott, megérte honosítani a Vidi francia játékosát.

A bolgárok a 86. percben aztán megszerezték a szépítő gólt, kitámadtunk, lekontráztak. Szegény Gulácsit sajnáltuk, megúszhatta volna kapott gól nélkül a meccset. Megérdemelte volna!

Összességében, azt hiszem, elégedettek lehetünk. Mégiscsak továbbjutottunk, november 12-én Izlandot fogadhatjuk a Puskásban. Ha ott győzünk, megyünk a 2021-es EB-re. Arra a meccsre már sokkal több kell, a ma mutatott játékkal semmi keresnivalónk nem lesz ellenük! Ezt a srácoknak is be kell látniuk!