2025. március 20., 09:01

Törökverés Hunyadi nélkül?

Konstantinápolyban, bocsánat, Isztambulban játssza ezredik mérkőzését a magyar labdarúgó-válogatott ma az Ali Sami Yen Sportkomplexumban. A visszavágót három nappal később rendezik meg a budapesti Puskás Arénában, a tét a Nemzetek Ligája A ligája, a vesztes a B-ben folytatja a 2026-2027-es szezonban.

magyar válogatott
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Hunyadi János ugyan nem vezeti a sereget az oszmán hadak ellen, igaz, Magyar Királyság és Oszmán Birodalom sem létezik ma már, a törökkel meg egy ideje baráti kapcsolatban állunk, sőt, a törökök testvérekként tekintenek ránk. De mégis van abban valami, hogy az ezredik mérkőzést Törökország ellen játssza Magyarország, nem Andorra, Anglia vagy Románia ellen. Ha azonban valóban kivételesen fontos lenne ez a kerek szám, és a labdarúgó-szövetségek adnának még a hagyományra, akkor a magyar fél kereste volna a lehetőséget, hogy az ezredik meccset Ausztriával játssza le Budapesten, és a történet kereksége érdekében visszavágót is rendeztek volna a bécsi Ernst-Happel-Stadionban. Miért pont az osztrákokkal? Melyik két válogatott csapott össze a legtöbbször egymással a világon? Az argentin és az uruguayi, aztán a magyar és az osztrák (137-szer, mi 67-szer, ők 40-szer nyertek). Ha ez nem hagyomány, akkor mi nevezhető annak? Utoljára a 2016-os Eb-n találkozott a két gárda, Bordeaux-ban 2-0-ra diadalmaskodtunk. Kilenc éve, szóval ennyit a hagyományokról.

A jelen nem az állandó csatározásról és háborúkról szól, persze ma egyetlen bomba ledobásával milliókat lehet elpusztítani. A magyar-törökön a mieinket Szoboszlai Dominik vezeti majd a csatába, akit nehéz elképzelni tizenötödik századi göncökben, ahogy a törökök csapatkapitányát, Hakan Çalhanoğlut is nehéz Murád vagy Mehmed szultán helyébe odavarázsolni.

Az Internazionale középpályása egyébként a németországi Mannheimban született és nevelkedett, a szülők viszont (Észak-)Anatóliából érkeztek Európába – sokat változott a világ öt-hatszáz év alatt. A március 20-i (18.00) és 23-i (18.00) mérkőzések a Nemzetek Ligája sorozat keretein belül zajlanak, a tét pedig az, hogy a magyar válogatott bennmarad vagy kiesik az A ligából, illetve a török feljut az A-ba, vagy marad a B-ben. Az osztrákok mellesleg szintén ugyanebben az osztályozóban érdekeltek, ők fel szeretnének jutni, a szerbek – az ellenfelek – viszont bent szeretnének maradni. A másik két párharc az ukrán-belga és a görög-skót lesz az A és a B liga rájátszásában. A szlovákok a B és a C csatáiban szerepelnek, a szlovénok kárára kívánnak feljutni a C ligából a B-be.

Egy évben öt alkalom adódik arra, hogy a szurkolók, a szakértők és a labdarúgás egyéb alakítói véleményt nyilvánítsanak a válogatott keretét illetően. Az első alkalom márciusban adódik, majd júniusban, szeptemberben, októberben és novemberben. Világ- és Európa-bajnokságok előtt a tornára utazó csapatok esetében ez még izgalmasabb, mert mindenki rendelkezik ideális, vagy inkább tökéletes kerettel, amely minden kétséget kizáróan méltó módon képviseli majd az országot a nagy viadalon. Ezúttal csak egy osztályozó ad okot a töprengésre, de micsoda mélységekbe merülhetünk el: két Dárdai a keretben, mit keres Tóth Alex a meghívottak közt, van-e hely a válogatottban Szalai és Styles számára, és miért maradt ki Rossi kedvence, Nagy Ádám? Aki ezekre a kérdésekre tényleg ismeri a válaszokat, az maga a szövetségi kapitány.

Kapusposzton egyetlen kérdés adódik: Dibusz vagy Gulácsi? Dibusz Dénes (Ferencváros) néhány meccset kihagyott a sérülése miatt, talán emiatt dönthet Marco Rossi az RB Leipzig hálóőre, Gulácsi Péter mellett. Hegyi Krisztián (Debrecen) és Szappanos Péter (Paks) szintén tagjai a törökök elleni keretnek.

A védelem közepén Orbán Willi (Leipzig) helye megkérdőjelezhetetlen, a balján Dárdai Márton (Hertha), a jobbján Balogh Botond (Parma) léphet pályára kezdőként Isztambulban. A Standard Liège-be igazoló Szalai Attila Dárdait válthatja, a harmincöt éves 62-szeres válogatott Fiola Attila (Újpest), valamint a Fraditól a Kecskemétre kölcsönadott Botka Endre Balogh helyén vethető be. A bal szélen Kerkez Milos (Bournemouth), a jobbon Bolla Bendegúz (Rapid Wien) lehet az első számú választás, előbbit Nagy Zsolt (Puskás Akadémia), utóbbit Loïc Négo (Le Havre) helyettesítheti. A középpályát Nikitscher Tamás (Valladolid) és Schäfer András (Union Berlin) uralhatja, előbbi ütközik és rombol, utóbbi épít és támad. Nikitschert Callum Styles (West Bromwich) és Kata Mihály (MTK), Schäfert a két újonc, Dárdai Bence (Wolfsburg) és Tóth Alex (FTC) válthatja a pályán – mindketten tizenkilenc évesek.

A támadósor aligha változik a törökök ellen: a Galatasarayban focizó Sallai Roland balról, a liverpooli Szoboszlai Dominik jobbról rohamozhat, a klasszikus gólvágó pedig a ferencvárosi Varga Barnabás lesz. Cserék? Csoboth Kevin (St. Gallen), Gazdag Dániel (Philadelphia) és Szabó Levente (Braunschweig). A novemberi keretből a 88-szoros válogatott, és még mindig csak huszonkilenc esztendős Nagy Ádámon (Spezia) kívül nem kapott meghívót Gera Dániel (Diósgyőr), Gruber Zsombor (MTK), Szűcs Kornél (Plymouth), valamint a szintén az angol másodosztályú Blackburnben védő Tóth Balázs. A szövetségi kapitány továbbra is számol velük, ahogy a Debrecenbe szerződő Lang Ádámmal, a csallóközi Mocsi Attilával (Rizespor), ahogy a Gironában eddig kevés lehetőséget kapó Yaakobishvili Antallal is. Nagy Ádám 2019 óta először maradt ki a keretből, Szalai és Styles viszont a tavalyi Eb óta először kaptak meghívót.

Rossi úgy fogalmazott a sajtótájékoztatón, hogy az NB I. góllövőlistáját vezető harmincnyolc éves Böde Dániel hiába gólerős, már nem felel meg a válogatottnál támasztott elvárásoknak. Akiknek viszont van esélyük visszakerülni a válogatottba, méghozzá a támadók közé, az Ádám Martin (Paks) és Németh András (Münster).

A magyar válogatott tíz mérkőzést játszik ebben az évben. A törökök elleni Nemzetek Ligája-találkozókat két felkészülési meccs követi júniusban, 6-án, Budapesten Svédország ellen, 10-én pedig Azerbajdzsánban. Az ősz már a 2026-os világbajnoki selejtező jegyében telik. Szeptember 6-án Írországban kezd a csapat, 9-én a Portugália-Dánia Nemzetek Ligája-negyeddöntő győztesét fogadja a Puskásban. Október 11-én Örményország lesz az ellenfél idehaza, 14-én Portugáliában vagy Dániában lép pályára a válogatott. November 13-án Örményországban, 16-án Írország ellen játszunk a Puskásban. Az F csoport győztese utazhat az amerikai, mexikói és kanadai közös rendezésű vb-re, a csoportmásodik pótselejtezőre kényszerül, ahonnan további négy európai alakulat szerezhet részvételi jogot a tornára. Bennmaradni a Nemzetek Ligája legerősebb tizenhatosában, az A ligában, felemelő eredménynek számítana, de negyven év után kijutni a világbajnokságra!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.