Téli nyugalom fociban?
Téli nyugovóra tért a magyar labdarúgás. Ilyenkor hosszú hetekig nincsenek sem bajnoki, sem kupameccsek, a válogatott sem lép pályára. A focira már nagyon kiéhezettek esetleg valamelyik sportcsatornán elcsíphetnek valamilyen külföldi focit, de ez a legtöbb szurkoló számára kevésbé érdekes.
Felemás őszi szezont zárt a magyar labdarúgás! A válogatott kapott idegenben egy ötöst a németektől, de elért két bravúrdöntetlent a hollandok és a németek ellen hazai pályán. A nemzetközi kupák ezen szakaszában évek óta egyedül érdekelt Ferencváros sem úszta meg az utolsó EL-mérkőzésén az ötöst Görögországban, miközben előtte négyet-négyet szórt a Kijevnek Hamburgban és a Malmönek Budapesten. A hazai bajnokságban is kapott a Fradi egy ötöst Debrecenben, de ezen a meccsen megfogyatkozva négyet is rúgott, a pontszerzés viszont már nem sikerült.
Több bajnoki meccse is a Fradinak nyögvenyelősre sikeredett az ősszel. És szembetűnő volt a lélektelen játék, a játékosok szokatlan passzivitása, egymásra mutogatása és kiabálása a pályán.
S most lőn nagy csönd a pályákon! Ilyenkor lehet csámcsogni a nemrégiben kisorsolt VB selejtező csoportokon, látogatni a továbbjutási esélyeket, esetleg belenézni a többi csoportba is, mit hozhat a közeljövő elsősorban magyar szempontból. Kissé szokatlan módon nem egy időben kezdődnek el a selejtezős küzdelmek a jövő évben, a magyar válogatott csak ősszel kezd, mivel négyes csoportba került, az ötös csoportok már tavasszal kezdenek. Rossi szerint ez kedvező nekünk, mert lesz idő két felkészülési meccset lejátszani. 1974-es VB előtt volt egy ilyen rosszemlékű négyes VB-selejtező csoportunk, amikor veretlenül nem jutottunk ki a világbajnokságra, mert a döntő meccsen Edström érkezett a magyar kapu elé és gólt fejelt a Népstadionban, ezzel egyenlítettek a svédek, a 3:3 pedig kevés volt.
Az is szokatlan a mostani kiírásban, hogy még nem mindegyik ellenfél ismert. Az írek és az örmények tutik, de nem tudjuk, hogy rajtuk kívül a dánok vagy a portugálok kerülnek-e a csoportunkba.
Ez hátráltathatja a felkészülést. Bár Rossi szövetségi kapitány örül a négyes csoportnak, mert így csak ősszel kezdjük el a selejtező mérkőzéseket, marad idő két felkészülési meccsre. Nem szabad úgy hozzáállni a selejtezőkhöz, hogy az írek és az örmények ellen kötelező a 12 pont, hiszen tavasszal az írek megvertek minket, és az örmények sem piskóták, nem lehet őket lesajnálni. A portugálokat még soha nem győztük le, a dánok is a világelithez tartoznak. Nem lesz tehát egyszerű feladat! Pedig már ránk férne egy világbajnoki szereplés!
A többi csoportot böngészve általában kiegyensúlyozottnak tűnik a sorsolás, csupán a K csoport számít különlegesnek, amelyben összekerült Szerbia Albániával. Szerbia több mint egy évtized után először fogadhatja válogatott mérkőzésen Albániát, azok után, hogy a legutóbbi találkozójuk, egy 2014-es Európa-bajnoki selejtező úgy ért véget Belgrádban, hogy a pályát rohamrendőrök vették körül, és a mérkőzést az első félidőben végleg lefújták.
Történt ugyanis, hogy egy drón repült át a pálya felett, amely egy albán nemzeti szimbólumokat ábrázoló (Nagy-Albánia) zászlót és két feliratot ("Koszovó is Albánia", illetve a szintén provokációra alkalmas "Autochthonous", azaz "őshonos" szót) vitt. Az egyik szerb védő letépte a lobogót, erre a két válogatott játékosai között közelharc kezdődött, majd ebbe a szurkolók is belekeveredtek.
A FIFA és az UEFA rövid listát vezet az úgynevezett „tiltott összecsapásokról” azon nemzetek között, amelyeket politikai okokból nem lehet egymás mellé sorsolni. A mostani VB-sorsoláson ez azt jelentette, hogy Fehéroroszország nem szerepelhetett együtt Ukrajnával, Gibraltár Spanyolországgal, Koszovó pedig nem kerülhetett össze sem Szerbiával, sem Bosznia-Hercegovinával. Erre a listára azonban a szerb-albán párharc nem tudott felkerülni, pedig van közös "előélete" a két országnak és a két válogatottnak, az évtizedek óta tartó politikai feszültségek után elég összetett és nagyrészt konfliktusokkal terhelt kapcsolatban állnak napjainkban is. Érdemes lesz a rendezőknek odafigyelniük a két párharcra!