2023. szeptember 4., 18:55

Szoboszlai óriási gólt lőtt, Bellingham és Kane tarolnak új csapataikban

Az Aston Villa ellen szerezte meg első gólját Szoboszlai Dominik, aki egyelőre kirobbanthatatlannak tűnik a Liverpool kezdőjéből. Mindeközben úgy néz ki, hogy a Real Madrid és a Bayern München is megtalálta a gyógyírt korábbi problémáira. Heti körképünk az európai topligákból.

szoboszlai

A hét végi válogatott szünet miatt kisebb pihenőre vonulnak az épphogy elrajtoló topligák, amelyeknek első fordulói már most számtalan kérdésre választ adtak. Köztük a számunkra legégetőbbre, avagy hogyan muzsikál majd Szoboszlai Dominik a szigetországban, a világ legerősebb bajnokságában. De az időközben véget ért nyári átigazolási piac legdrágább vételei is megmérettettek.

A legdrágább játékosok Londonban kötöttek ki: a Chelsea és az Arsenal is 116-116 millió eurót fizetett Declan Rice és Moisés Caicedo játékjogáért. Négy forduló elteltével egyelőre előbbi tűnik jobb vételnek, de a szezon ezen szakaszában tényleg nincs értelme komolyabb következtetéseket levonni.

Dörögtek az ágyúk az Emirates-ben

Tegnap délután az Arsenal hazai pályán fogadta a nagy rivális Manchester Unitedet, ahol a londoniak az utolsó utáni pillanatokban nyerték meg a mérkőzést, s vitték be a kegyelemdöfést Erik ten Hag csapatának. A győzelem történelmi jelentőségűnek számít, hiszen az „Ágyúsok” sorozatban harmadik alkalommal győzték le otthon a „Vörös Ördögöket”, amire az 1988 és 1991 közötti időszak óta nem volt példa.

A rangadó több emlékezetes momentumot is hozott. Marcus Rashford Christian Eriksen indítását követően 4 védő gyűrűjében lőhetett zavartalanul, mire a gólt látványosan ünneplő csapattárs, André Onana alig egy perccel később már nyugalomra intett, ugyancsak látványosan. A kameruni hálóőr ugyanis késve mozdult a gyors londoni ellentámadásra, s Martin Ödegaard lövésére.

Onana egyébként híres arról, hogy gyakran söprögetőt játszva kijjebb lép a tizenhatos vonaláról, s mivel lábbal is ügyes, ezért olykor középpályásokat megszégyenítő passzmutatókkal rendelkezik. Az első félidőben például csak William Saliba tudott több sikeres passzt felmutatni, az egész mérkőzést tekintve pedig 51 átadásából 40 sikeresen célba ért. Ilyen statisztikára elődje, David de Gea a 2015/16-os szezon óta nem volt képes.

A másik oldalon Rasmus Höjlund debütált, 23 perc alatt pedig máris 10 labdaérintést, 2 sikeres passzt és 1 blokkolt lövést produkált. A mérkőzést azonban nem ő, s nem is a lesgólt szerző Garnacho, hanem említett Declan Rice döntötte el, aki végig futott, védekezett, passzolt, letámadott, s akinek a 96. percben megeresztett lövése Jonny Evansról Onana halójába pattant. A kegyelemdöfést végül Gabriel Jesus vitte a 116. percben.

Az Arsenal ezzel tartja a lépést a 100%-os Manchester City mögött felsorakozó hármassal (Tottenham, Liverpool, West Ham United), míg Erik ten Hagéknak sürgősen össze kell kapniuk magukat, hiszen 2 győzelmük mellett már 2 vereségük van, s az 5:7-es gólarány sem mutat túl jól. Legalábbis André Onana számára, sikeres passzok ide vagy oda.

A kirakós hiányzó darabjai

5 gól és 1 gólpassz – ez Jude Bellingham mérlege a szezon első négy mérkőzésén. A Real Madrid 103 millió euróért szerződtetett angol középpályása szédületes tempóban kezdte az idényt, eddig minden mérkőzésen betalált, s mindenféle probléma nélkül illeszkedett be Carlo Ancelotti csapatába, aki (feltételezhetőleg az ő kedvéért) még a felállást is átalakította.

A madridiak már a felkészülésen is egy klasszikusabb, 4-3-1-2-es felállásban játszottak, amely papíron kísértetiesen hasonlít az olasz mester által irányított, Kaká, Shevchenko, Pirlo és Seedorf fémjelezte BL-győztes AC Milan-ra. A váltás hátterében egyébként minden bizonnyal a korábbi csapatkapitány, Karim Benzema távozása is szerepet játszott, aki az előző szezonban alkalmazott 4-3-3-as rendszerben klasszikus center volt.

Jelenleg tehát a Real Madrid egy sajátos, hagyományos értelemben vett befejező csatár nélküli formációban játszik, hiszen a két támadó szerepét ellátó Vinícius Júnior és Rodrygo sem tekinthetők klasszikus centernek.

Harry Kane ugyanakkor egy vérbeli befejező csatár, akiért a Bayern München 100 millió eurót sem sajnált, s aki egyelőre tökéletesen betölti a Robert Lewandowski által hagyott űrt. A 30 éves támadó 3 fordulót követően 3 találatot jegyez Leroy Sanéval egyetemben, aki ugyancsak megtáltosodott az új szezon kezdetére. Vajon a brit volt rá jó hatással?

Akár így van, akár nem, régi klubja igencsak megorrolhatott a döntésére, hiszen a The Telegraph néhány nappal ezelőtt arról írt, hogy a Tottenham kitiltotta Harry Kane-t a klub edzőpályájáról az eligazolásának napján.

Kane így nemcsak a korábbi csapattársaitól nem tudott elbúcsúzni, de még a személyes holmijait sem hozhatta magával az öltözőből, sőt: családját sem engedték be, így az angol válogatott csapatkapitánya és a londoni klub történetének legeredményesebb góllövője postán kapta meg a szóban forgó tárgyakat.

Ilyen szempontból viszont München sem túl jó választás, hiszen a tavalyi szezon végén a bajor klub vezetése megtiltotta a frissen menesztett vezérigazgatónak, egyben a klub legendás kapusának, Oliver Kahn-nak, hogy az utolsó fordulóban Kölnbe utazzon – ahol a Bayern végül a Dortmund botlásának köszönhetően megnyerte a bajnokságot.

A hétvége gólja

Némi részrehajlással ugyan, de külön ki kell emelnünk Szoboszlai Dominik első liverpooli gólját, hiszen a 22 éves magyar válogatott középpályás egy nem akármilyen góllal köszönt be Angliában.

„Pont mögötte voltam, így mindent láttam: rég nem láttam ennyire tökéletes lövést, és mindezt a gyengébbik lábával csinálta! Még egyszer mondom, hogy csodálatos teljesítményt nyújtott” – nyilatkozta később Jürgen Klopp a liverpool.com-nak.

A hétvége nyilatkozata
Én az ilyen embereket csak bőgőmasináknak hívom. Profi játékosnak lenni azt jelenti, hogy bírjuk a nyomást. Néha, ha jól játszol, örülsz a dicséretnek. Ha nem, az a játék része. Amikor csatlakoztam az Arsenalhoz, Marc Overmarst kellett pótolnom, és azt mondták, reménytelen eset vagyok. Befogtam a számat, dolgoztam tovább, és végül ez kifizetődött"

- mondta Robert Pires a Canal+ csatornának.

Az egykori francia világbajnok labdarúgó Neymar azon nyilatkozatára reagált, melyben a brazil szerint ő és Lionel Messi pokolként élték meg a PSG-nél töltött éveiket. Csak a rend kedvéért: 2017 óta Neymar éves fizetése 40-50 millió euró között mozgott, míg Messi a Párizsban töltött két szezon alatt 100 millió eurót tehetett zsebre.