2023. április 26., 10:17

Szoboszlai, a magyar foci jelene és jövője?

Az utolsó hír, ami miatt a magyar hírportálok külön cikket szenteltek neki, hogy a hétvégi bajnokin kiállították, kezet nyújtott a játékvezetőnek, aki viszont nem fogadta el a felé nyújtott kezet. Ki másról lehet szó, mint Szoboszlai Dominikről, az RB Leipzig huszonkét éves futballistájáról, aki minden kétséget kizáróan a magyar labdarúgás jelenének és valószínűleg jövőjének a legnagyobb alakja.

Szoboszlai Dominik
Fotó: wikimedia.org

A Lipcse 2-0-ra kikapott a Bayer Leverkusen otthonában a Bundesliga 29. fordulójában. Szoboszlai Dominik a mérkőzés 85. percében megkapta a második sárga lapját, a játékvezető felmutatta neki a pirosat is, de a magyar játékos feléje nyújtott kezét nem fogadta el. Szoboszlai taktikai szabálytalanságot követett el, tudta, mit tesz, Daniel Schlager játékvezető reakciója azonban kissé meglepő volt. A Leverkusen tizenegyeshez jutott, értékesítették, 2-0, ezzel a Lipcse a negyedik helyről visszacsúszott az ötödikre, Szoboszlai pedig elkönyvelhette pályafutása második kiállítását. Az első az idény elején, a Köln elleni bajnokin történt. Az RB ettől függetlenül küzd a BL-indulásért, vagyis az első négy helyért, és a német kupa elődöntőjében Sallai Roland Freiburgjával csap össze, a Bundesliga negyedik helyen álló alakulatával.

A magyar válogatott csapatkapitánya 27 bajnokin lépett pályára ebben a szezonban, 4 gólt és 8 gólpasszt jegyzett, a pályán töltött percek száma 2160, a Bajnokok Ligájában 8 találkozón (657 perc) 1 gól és 2 gólpassz áll a statisztikájában, a német kupában pedig 4 meccsen 2 gólpassz, mindez 330 perc alatt. Ebben az idényben csak egyetlen játékos töltött több időt (Szoboszlai 3326 percet) a pályán a lipcseiek közül, a másik magyar válogatott, Willi Orbán (3626 perc).

Magyarán a huszonkét éves támadó középpályás – időnként szélső – élvezi a vezetőedző, Marco Rose bizalmát. Kérdés, hogy meddig tudja és akarja megtartani a 30-szoros magyar válogatottat (7 gól) a lipcsei klub. Merthogy a székesfehérvári játékosért érdeklődnek az európai gigászok.

A Csakfoci.hu szerint a Napoli sportigazgatója, Cristiano Giuntoli Piotr Zieliński utódját akarja megtalálni a szinte olasz bajnoknak tekinthető gárda számára. A La Gazzetta dello Sport szerint Szoboszlai a nápolyiak egyik legfőbb kiszemeltje. A lengyel középpályás szerződése jövőre lejár, és valószínűleg nem fogják meghosszabbítani, mivel ahhoz csökkenteni kellene a jelenlegi nettó 3,5 millió eurós fizetését.

Az olasz lap szerint a magyar válogatott a Napoli álomigazolása lehetne. Tökéletesen beleillik Luciano Spalletti 4-3-3-as felállásába, a fizikálisan erős és kitűnő lövőtechnikával bíró Szoboszlai taktikai téren is remek, és több szerepkörben is bevethető. Az átigazolás akadálya az olasz lap szerint az ára lehet, a Lipcse 80 millió euró alatt biztosan nem engedi el. Dominiket 2026. június 30-ig köti a szerződése a Red Bull lipcsei csapatához, és a Transfermarkt becslése szerint 40 millió eurót ér a futballpiacon.

Márciusban arról cikkezett a sajtó, hogy Szoboszlai a Chelsea-ben folytatja a pályafutását. A hírt Esterházy Mátyás, a játékos menedzsere cáfolta, viszont arról is olvashattunk, hogy a Lipcsével kötött szerződése tartalmaz egy záradékot, amely szerint 70 millió euróért kivásárolható a szerződésből. A hírt ekkor is az egyik olasz portál hozta le, ahogy szintén az olaszok kapcsolták össze a nevét a két milánói gárdával, az AC-val és az Internazionaléval. Utóbbi klub állítólag 35 milliót ajánlott fel Szoboszlaiért, plusz a török Hakan Çalhanoğlut.