Sikerül újra kijutni az Eb-re?
A magyar labdarúgó-válogatottra két mérkőzés vár, egy felkészülési meccs az észtek ellen, valamint a bolgárok elleni Európa-bajnoki selejtező. A március 23-i és 27-i találkozót is a budapesti Puskás Arénában játsszák. Marco Rossi szövetségi kapitány négy újoncot is meghívott a huszonöt fős keretbe. A tét óriási, az út a 2024-es németországi Európa-bajnokságra vezet.
Kezdődik. Március 23-án rajtol az Európa-bajnoki selejtező, az első összecsapást Asztanában Kazahsztán és Szlovénia vívja egymással. A 2024-es kontinenstornának Németország ad otthont, tíz város tíz stadionjában, a berlini döntő időpontja július 14-e lesz. A részvételre huszonnégy válogatott szerezhet jogot, Németország házigazdaként biztosan ott lesz a tizenhetedik Európa-bajnokságon. A selejtező november 21-ig tart, a pótselejtezőket jövő év márciusában, 21-én és 26-án tartanák. A tíz csoportból az első két helyen végzők jutnak ki egyenesen a tornára, a maradék három helyről pedig a pótselejtezők döntenek.
A tíz selejtezőcsoportban 53 válogatott küzd az Eb-részvételért. Az oroszokat a háború miatt kizárták, a fehéroroszok viszont indulhatnak a kvalifikációban. A H, I és J csoportokban hat-hat válogatott szerepel, a többi hétben öt. Magyarországot az első kalapból húzták az októberi sorsoláson, és a G jelű ötösbe került. A második kalapból Szerbia, a harmadikból Montenegró, a negyedikből Bulgária, az ötödikből Litvánia került a csoportba.
Marco Rossi alakulata a Nemzetek Ligájában elért remek eredménynek köszönhetően került a legerősebb kalapba, és a kelet-európai gárdákat magába tömörítő ötösben a szerbek mellett a legesélyesebb az Európa-bajnoki szereplés kiharcolására. A G csoport 1. fordulójában a magyarok pihennek egy kört, ami egyet jelent azzal, hogy felkészülési mérkőzést játszanak műrcius 23-án az észtekkel a Puskásban, 19.30-tól.
Március 24-én tehát Bulgária Montenegrót fogadja hazai pályán, Szerbia pedig Litvániát. Három nappal később Podgoricában derbit játszik egymással a montenegrói és a szerb válogatott, Magyarország közben 20.45-kor fogadja Bulgáriát a Puskásban. Júniusban Montenegróba utazik a csapat, Litvániát itthon látja vendégül, szeptemberben Szerbiában lép pályára, majd a csehekkel játszik barátságos mérkőzést a Puskásban. Októberben először Magyarország–Szerbia, majd Litvánia–Magyarország következik, november 16-án Bulgária–Magyarország, 19-én pedig Montenegró ellen zárja Magyarország az Eb-selejtezőket. Ha nem jön össze az egyenes kijutás, szinte biztosan pótselejtezőt játszik a magyar válogatott.
Marco Rossi négy újoncot is meghívott a keretbe az idei első két meccsre. A huszonöt éves Demjén Patrik a Zala-egerszeg kapusa, és a Transfermarkt 450 ezer euróra becsüli az átigazolási értékét. A húszéves Hegyi Krisztián a West Ham United U21-es csapatának tagja, és 250 ezer eurót ér az angol klubnak. A keret tagja az NB I. góllövőlistáját 17 góllal vezető huszonnyolc éves paksi csatár, Varga Barnabás, akit 750 ezer euróra taksálnak, míg a huszonkét éves Csoboth Kevin 350 ezret ér. A szövetségi kapitány a kerethirdetés utáni sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a sorsoláson és a novemberi meccsek környékén is említette, számukra nagyon fontos, hogy minél több játékos egészséges legyen, valamint minél többet játsszanak a klubcsapataikban. Most nem állnak túl jól, ezért van a négy újonc behívása, és Ferenczi János visszatérése is.
A Lipcse kapusa, Gulácsi Péter még októberben szenvedett térdszalagszakadást, Szappanos Péter kikerült a Honvéd keretéből, Tóth Balázs a Puskás Akadémiáról pedig a kispadot koptatja. Ezért kellett két új kapust behívni a keretbe. Igaz, Tóth korábban megsérült, ahogy a csapattársa, Nagy Zsolt is, ő sem kapott meghívót ezúttal. Az Union Berlin játékosa, Schäfer András már korábban megsérült, és hosszabb időre kiesett, a Barnsley-ból a Millwallba kölcsönadott Callum Styles pedig februárban dőlt ki legalább három hónapra.
A FIFA-világranglistán Magyarország a harminchatodik helyet foglalja el, Szerbia a huszonkilencedik, Montenegró a hatvankilencedik, Bulgária a hetven-egyedik, míg Litvánia a száznegyven- negyedik. A szerbek ott voltak a katari világbajnokságon, de elsősorban a belső botrányaik miatt maradtak emlékezetesek. A montenegrói keret tagja a DAC gólzsákja, Nikola Krstović is. A bolgárok keretében alig akad olyan játékos, aki szerzett gólt a válogatottban. A szerbek kerete háromszor annyit ér, mint a magyaroké, a montenegróiaké feleannyit, mint a magyaroké (107 millió euró), a bolgároké még kevesebbet, a litvánoké pedig 7-8 millió eurót.
Szlovákia a J csoportban szerepel. Portugália, Bosznia-Hercegovina, Izland és Luxemburg mellett a szlovákok csak az ötödik kalapból kerültek a hatosba, a hatodik csapat Liechtenstein. Francesco Calzona alakulata március 23-án Nagyszombatban fogadja a luxemburgia-kat, majd 26-án a pozsonyi Téglamezőn (Tehelné pole) a bosnyákokat. A keret tagja a Hamburgban focizó tizenegyszeres válogatott Bénes László is. A szlovákok kerete hiába ér többet, mint a magyaroké (142 millió), ez a pályán egyáltalán nem látszik. Milan Škriniart 60 millió, Stanislav Lobotkát 30 millió euróra becsülik, a válogatott azonban önmagát keresi egy ideje.
Kapusok: Demjén Patrik (ZTE), Dibusz Dénes (FTC), Hegyi Krisztián (West Ham United)
Hátvédek: Balogh Botond (Parma), Botka Endre (FTC), Lang Ádám (Omonia), Mocsi Attila (ZTE), Willi Orbán (Leipzig), Szalai Attila (Fenerbahçe)
Középpályások: Bolla Bendegúz (Grasshoppers), Ferenczi János (Debrecen), Fiola Attila (Fehérvár), Kalmár Zsolt (DAC), Kerkez Milos (Alkmaar), Kleinheisler László (Panathinaikosz), Nagy Ádám (Pisa), Loïc Négo (Fehérvár), Vécsei Bálint (FTC)
Támadók: Ádám Martin (Ulszan), Csoboth Kevin (Újpest), Gazdag Dániel (Philadelphia), Németh András (Hamburg), Sallai Roland (Freiburg), Szoboszlai Dominik (Leipzig), Varga Barnabás (Paks)