Sántha Gergely: A sporttal ajtót nyitunk egymás felé
Mivel a rimaszombati önkormányzattal nem sikerült dűlőre jutniuk, a DVTK most Kassán fogott európai szintű utánpótlás-nevelésbe. Magyarország egyik legnépszerűbb klubjának tulajdonosai ráadásul az egykor szebb napokat látott kassai fociban is megtalálták a potenciált, így hosszú évek után talán újra lehet első ligás csapata Kassának. Erről, a klub további terveiről és a sport közösségteremtő erejéről beszélgettünk Sántha Gergellyel, a DVTK elnökével.
Régi közhely, hogy a focihoz mindenki ért, de azt talán kevesen tudják, mi egy klubelnök feladata, miért kapja tulajdonképpen a fizetését.
Ha nagyon tömören szeretnék válaszolni, akkor a DVTK berkein belül több ezer sportoló és több száz szakember működését koordinálom. A DVTK ma már több mint egy focicsapat, a sportolói létszámot tekintve, a Ferencváros után, mi vagyunk a második legnagyobb Magyarországon, 3500 sportolónk van. Tizennyolc egyéni sportág, férfi foci, női foci, jégkorong, női kosárlabda, női röplabda. Ezen kívül folyamatosan együtt dolgozom a szakági szövetségekkel, a környékbeli önkormányzatokkal, az állami szervekkel. Hálás, de nehéz feladat ez.
A Diósgyőr előző szezonjáról nem sok szép emléke maradhat önnek és a szurkolóknak.
Több szempontból sem úgy sikerült a szezon, ahogy szerettük volna. Tavaszra szerintem összeszedtük magunkat, de az őszi szezonban rengeteg pontot elhullajtottunk, nem tudtuk már elkerülni a kiesést. Mikor a DVTK-nál munkához láttunk, ez egy NB II-es klub volt. Könnyű lenne azt mondani, hogy megint az lett, de a befektetett munka egyértelműen meglátszik. A csapat hazai meccseinek átlagos nézőszáma 4 ezer felett van, ennél több szurkolóval csak a Fradi büszkélkedhet. Hogy a szezonról is beszéljek kicsit, azt látni kell, ha sikerült volna ősszel annyi pontot gyűjtenünk, amennyit tavasszal, csont nélkül bennmaradunk, a téli edzőváltás tehát egy jó és indokolt lépés volt. Nekem is óriási csalódás volt a kiesés, de ez van, nem maradhat mindig mindenki az első osztályban.
Ez a rengeteg néző az NB II-be is követi majd a csapatot?
Ha tisztességes, közönségszórakoztató játékkal rukkolunk elő, szerintem igen. Sőt! Nyilván nem tudjuk megjósolni, milyen lesz a járványhelyzet ősszel, de, ha nézők előtt játszhatjuk a meccseket, szerintem még többen kilátogatnak majd a stadionba, mint egy-két évvel korábban. Magam is kíváncsian várom, hogy alakulnak majd a nézőszámok az első hónapokban.
Rengeteg játékos távozott a nyáron, ezt nem bánja?
Volt egy igen erős horvát kontingensünk, de az NB II-es szezonra a nem magyar állampolgársággal rendelkező játékosokkal megszüntettük a szerződést. Ha most megnézzük a csapatot, csupa magyar játékost találunk. Ennek részben az is az oka, hogy az NB II szabályai értelmében lehet ugyan külföldi játékost játszatni, de akkor a központi támogatások nagy része elveszik. Az NB II-es klubok tehát ösztönözve vannak arra, hogy magyar játékosokkal lépjenek pályára. Ez szépen összecseng a mi céljainkkal is, a csapat magját magyar, sőt, lehetőség szerint észak-magyarországi kötődésű játékosokból kívánjuk kialakítani.
Ha összejön a feljutás, akkor is?
Nyilván szükség lesz néhány minőségi igazolásra, de a magyar hangsúlyt mindenképp meg szeretnénk tartani.
A szurkolók miként fogadták a kiesést?
Nem fogok hazudni, volt egy-két rossz napunk, ennek ellenére úgy látom, a mögöttünk hagyott kemény hónapok azért összerázták a csapatot és a szurkolókat. Létrehoztunk egy külön kapcsolattartó szurkolói irodát, amely kezelni, koordinálni tudja majd a szurkolói igényeket. A DVTK nagyon büszke arra, hogy a Ferencváros után már évek óta miénk volt a legmagasabb hazai átlagnézőszám. Fanatikus, lojális szurkolóink vannak, ez meg is látszik. A borsodi emberek imádják a sportot, nekünk az a dolgunk, hogy létrehozzuk azokat a platformokat, ahol ez ki tud teljesedni. A klub alapjai stabilak, a háttér megvan, remélem csak egy szezont kell kibírnunk a másodosztályban.
Beszéljünk akkor ezekről az alapokról!
Gazdasági szempontból az elmúlt évek egyik legfontosabb törekvése, hogy megcélozzuk Észak-Magyarország legnagyobb vállalatait, érdekeltté tegyük őket a csapat támogatásában, teremtsünk meg a lehetőségeit annak, hogy érdemes legyen marketing-kommunikációs partnerként a DVTK-t választaniuk. Néhány nappal ezelőtt jelentettük be, hogy a Hell energiaitalokat gyártó cég lett a csapat egyik fő szponzora. Jó úton haladunk tehát. Mi lettünk a legnagyobb régiós multisportklub, igaz, hogy a focicsapat nem szerepelt jól az utóbbi időben, de a többi szakosztály szép sikereket ért el. Nem véletlen, hogy a most bevezetésre kerülő „vidéki nagy egyesületi”-státuszt, amely létrehozásának kezdeményezői voltunk, a DVTK is megszerezte, sokat várok ettől a projekttől.
Milyen gyakorlati eredményekre lehet számítani?
A néhány hete nyilvánosságra hozott kormányrendelet értelmében a következő öt évben éves szintén 300 millió forintos támogatást kapunk az egyéni sportolók edzésfeltételeinek javítására. A pénz tehát kifejezetten az egyesületi sportolók munkáját segíti majd.
Maradjunk még kicsit a focinál! Ha jól tudom a klubnál észak-magyarországi régióban gondolkodnak, fiókcsapat működik Egerben és Salgótarjánban is.
Így van, de azt mindenképp fontosnak tartom megjegyezni, hogy mindkét klubnál megtartottuk a „saját” brandet, ezek a csapatok továbbra is saját színeikben, saját nevük, saját címerük alatt futnak ki a pályára. Ami a felvidéki olvasóknak különösen érdekes lehet, hogy immár aktívan részt veszünk a kassai foci feltámasztásában is. A DVTK tulajdonosi köre a nagyobb helyi klub, az FC Kassa többségi tulajdonosai, az KLUB futball akadémia pedig nyártól már egy magasabb operációs szinten működik.
Arról az akadémiáról van szó, amelynek eredetileg Rimaszombatban lett volna az otthona?
Igen. Nem rajtunk múlt, hogy nem jött össze, nagyon szerettük volna, hogy Rimaszombatban is legyen egy egységünk. Nyilván a következő kérdése az lesz, miért, de erre csak annyit tudok mondani, nem a mi oldalunknak „köszönhető”, hogy meghiúsult az együttműködés.
Kassán jobb a helyzet?
Ég és föld. Amikor megkerestek minket a helyi csapattól, és amikor először ültünk le tárgyalni a városvezetéssel, rögtön láttuk, itt nem lesz különösebb gond. Az FC Kassa egy komoly múltra visszatekintő klub, hatalmas potenciállal, még úgy is, hogy az elmúlt néhány évük nem alakult túl jól. Most helyi lokálpatrióták kezében van a klub, akik szeretnék visszaadni annak régi fényét, ebben tudunk mi segíteni. Mind a tulajdonosok, mind az önkormányzat tárt karokkal fogadott minket. Rögtön látszott, mennyire szeretik Kassán és környékén a futballt, láttuk, van értelme belevágni a projektbe, jó helyen lesz ott a kelet-szlovákiai labdarúgó egységünk.
Konkretizáljuk kicsit ezt a fogalmat!
Egyrészt támogatjuk a felnőtt csapatnál zajló szakmai munkát, másrészt az utánpótlással is kiemelten foglalkozunk majd. Európai szintű labdarúgó akadémiát hozunk létre Kassán, ehhez úgy a szakmai, mint az anyagi feltételek adottak. Az előkészületek már zajlanak, keressük a megfelelő telket, de ez nem jelenti azt, hogy tétlen várakozással töltenénk az időt. Az előttünk álló szezonban egy új rendszer kerül bevezetésre, európai színvonalon strukturált tehetséggondozás zajlik majd. Nagyon komoly sportszakmai együttműködésre készülünk, egy jól működő utánpótlással a felnőtt csapatban zajló munkának teremtünk erős alapot. Ez most az első és legfontosabb cél.
Lesz elég környékbeli játékos az akadémiához?
Minden bizonnyal, Kassa és környéke tele van focizni szerető, tehetséges gyerekekkel. Nem külföldi játékosokkal akarjuk megtölteni az akadémiát, Diósgyőrben sem csináltuk ezt, Kassán sem fogjuk. A DVTK regionális rendszerében 1300-1400 gyereket kapcsoltunk be az utánpótlás-nevelésbe, pontos statisztikát nem tudok mondani, de nem sok külföldi játékosunk van. Kassán egyelőre 300 körüli gyermekkel foglalkozunk.
A fejlesztés nyilván pénzbe is kerül. Mindez miért éri meg a Diósgyőrnek?
Szeretném leszögezni, hogy a kassai labdarúgó egység nem a DVTK-é, nem vonunk el forrásokat a Diósgyőrtől a kassai csapat kedvéért. Ez a tulajdonosi kör befektetése. Potenciált láttak egy Kassa méretű városban működő, nagy hagyományú, de éppen gyengélkedő klub feltámasztásában. A DVTK szakmailag segíti majd a kassai csapat munkáját, a Diósgyőr mögött álló tulajdonosi kör pedig anyagilag is jelentős összeggel támogatja az első csapatot. Hiszünk benne, hogy ezzel a helyi önkormányzatokat, a helyi vállalkozókat is arra ösztönözzük majd, támogassák a csapatot. Ez a dolog gyakorlati oldala. Ugyanakkor van egy másik nézőpont is. Az utóbbi években rendre felteszik a kérdést, a magyar állam miért ad pénzt határon túli sportokra, nem titok, a kassai akadémia is kap majd támogatást. Meggyőződésem, hogy a sport egy integráló erő, a társadalom szempontjából kiemelt jelentőséggel bír, új barátságokat, gyümölcsöző kapcsolatokat tudunk általa kialakítani a környező országokkal. Kassánál maradva, nem lehet eléggé hangsúlyozni, milyen fontos Észak-Magyarország és a határ másik oldalán fekvő régió együttműködése, nemzetpolitikai, kulturális és gazdasági szempontból egyaránt. Minél több szál köti össze ezt a két régiót, annál nagyratörőbb célokat fogalmazhatunk meg, annál komolyabb eredményeket érhetünk el közösen, amely mindkét régió számára csak előnyökkel járhat.
Megjelent a Magyar7 2021/33.számában.